Počasí dnes21 °C, zítra25 °C
Neděle 16. června 2024  |  Svátek má Zbyněk
Bez reklam

Opozice se pokusí svrhnout Fialovu vládu, úspěšná zřejmě nebude

Poslanci se sejdou ve čtvrtek odpoledne na schůzi k vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS). Schůzi vyvolalo opoziční hnutí ANO s podporou SPD. Důvodem kroku je aféra kolem kontaktů nového a nyní již končícího ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v pražském korupčním případu Dozimetr a složitá hospodářská situace, kterou kabinet podle opozice neřeší. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že první pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu v tomto volebním období nebude úspěšný.

Představitelé hnutí ANO dříve slibovali, že v době českého předsednictví v Radě Evropské unie se vládě vyslovit důvěru nepokusí. Předseda hnutí Andrej Babiš k tomu ale již dříve řekl, že skandál kolem Mlejnka nemá obdoby. Opozice požadovala vedle Mlejnkova odchodu i odvolání předsedy STAN Víta Rakušana z funkce ministra vnitra. Hnutí ANO podle Babiše na svém požadavku trvá a na čtvrteční schůzi k nedůvěře vládě se nic nemění. Podle místopředsedy Sněmovny za ANO Karla Havlíčka se od dřívějších proklamací o nevyvolávání hlasování o nedůvěře vládě změnila řada věcí i vzhledem k energetické krizi a podle něho nedostatečným a pomalým vládním opatřením.

Předseda vlády Fiala už dříve uvedl, že k Rakušanově odvolání nevidí důvod. Je si jistý, že vláda v hlasování uspěje. Babiš se podle premiéra snaží odvést pozornosti od svých vlastních afér. Babiše čeká soud v dotačním případu Čapí hnízdo. Francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti navíc podle deníku Le Monde zahájil předběžné vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků v souvislosti s Babišovým nákupem nemovitostí ve Francii.

Žádost o svolání schůze podepsalo 74 poslanců, z toho 56 zákonodárců ANO a 18 SPD. Pod podnětem musí být podle jednacího řádu nejméně 50 poslaneckých podpisů.

O návrhu programu schůze se při vyslovení důvěry či nedůvěry vládě nehlasuje. Očekává se mnohahodinová debata, po níž poslanci přistoupí k hlasování po jménech od vylosovaného člena dolní komory. K tomu, aby kabinet padl, se musí pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Vládní tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů má 108 hlasů.

Z dosavadních 16 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl zatím pouze jeden v březnu 2009. K opozici se při hlasování o vládě Mirka Topolánka (ODS) v době českého předsednictví EU připojili čtyři koaliční poslanci, takže získala potřebných 101 hlasů. V minulém volebním období odolal Babišův menšinový kabinet ANO a ČSSD třem pokusům o svržení.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook.com/AndrejBabis

Štítky ČR, sněmovna, vláda, nedůvěra, ANO 2011, vláda Petra Fialy, Andrej Babiš, ODS, Svoboda a přímá demokracie, Petr Mlejnek, Michal Redl, Evropská unie, Starostové a nezávislí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Opozice se pokusí svrhnout Fialovu vládu, úspěšná zřejmě nebude  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.