Počasí dnes22 °C, zítra21 °C
Pátek 2. června 2023  |  Svátek má Jarmil

Část Babišova střetu zájmů údajně řeší dále česká policie

Část kauzy střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, která se týká toho, zda mohl být kvůli čerpání českých veřejných zakázek ze strany koncernu Agrofert spáchán trestný čin, dále řeší čeští policisté pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Praze. Dnes o tom informoval Deník N. V červnu převzal nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) část případu, jež souvisí s případy týkajícími se unijního rozpočtu. Babiš své firmy včetně Agrofertu vložil do svěřenských fondů a dlouhodobě odmítá, že by střet zájmů měl.

"Vrchní státní zastupitelství v Praze není nadále činné pouze ve věcech, jež se dotýkají evropských prostředků," řekl Deníku N státní zástupce Boris Havel. Podle serveru v případu dosud nebyl nikdo obviněn.

Pražské vrchní státní zastupitelství původně dozorovalo celou kauzu, 1. června však začal fungovat nový Úřad evropského veřejného žalobce, který se zabývá závažnou hospodářskou kriminalitu poškozující finanční zájmy Evropské unie. Server iROZHLAS.cz následně napsal, že kauzu střetu zájmů nový úřad převzal. Případ podle serveru dostal na starosti jeden z pověřených unijních žalobců působících v Česku, tým vyšetřovatelů, který na případu pracuje, by měl zůstat beze změny.

Česká policie se kauzou kolem Babiše zabývá na základě širšího trestního oznámení od prosince 2019. Možný střet zájmů premiéra řeší také Evropská unie. Podle auditorů Evropské komise je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu Agrofert od 1. září 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Střet zájmů stejně jako Babiš odmítá také Agrofert.

Střetem zájmů premiéra se zabývají i české úřady. Městský úřad v Černošicích s Babišem vede řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Premiér na úřad podal žalobu na ochranu před nezákonným zásahem, podle něj porušil zásadu, že by stejný případ neměl posuzovat dvakrát. Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, totiž už v minulosti o přestupku z podnětu neziskové organizace Transparency International rozhodoval. Tehdy Babišovi vyměřil pokutu 200 tisíc korun. Premiér čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod Agrofert.

Koncem září 2019 ale nadřízený středočeský krajský úřad oznámil, že v přestupkovém řízení nebylo prokázáno spáchání skutku, a řízení bylo pravomocně zastaveno. Následně se organizace Transparency International opět obrátila na úřad s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook.com/AndrejBabis

Štítky ČR, EU, kriminalita, Babiš, Andrej Babiš, střet zájmů, Agrofert, Státní zastupitelství ČR, Praha, Deník N, Evropská unie, Transparency International, Boris Havel, Evropská komise

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.