Počasí dnes20 °C, zítra25 °C
Neděle 1. října 2023  |  Svátek má Igor
Bez reklam

KOMENTÁŘ: Pohádka o tom, proč nemáme patent na rozum ani ve výchově dětí

Nacházíme se v roce 2023 a opět řešíme, co je nejlepší pro děti. Že by dítě “mělo být” pomazleno, že zásadní je věk do 3 let. Že maminky by s ním měly být do této doby doma. A vždy, když se strhne podobná debata, dozvíte se, jak to kdo má, jak to kdo měl. Dětmi jsme byli všichni a děti má většina z nás, asi si proto všichni myslíme, že tomu rozumíme.

Na celé debatě je zajímavá ta potřeba všem ostatním vnutit vlastní názor. Nikoliv odborný poznatek z nějakého výzkumu, ale názor. Vlastní zkušenost. Vlastní přístup. Napsala jsem na twitter, v narážce na jednu kolegyni senátorku, že život je to nejdražší, co máme, proto bychom se o něm měli rozhodovat svobodně. 

Proto bych dělala vše pro to, aby bylo co nejvíce míst ve školkách a v jeslích tak, aby si každý rodič (a všimněte si, nepíšu jen o matkách) mohl vybrat. Pokud mají oba rodiče možnost práce z domova, je skvělé se v péči o dítě střídat a třeba to někomu vyhovuje. Přes to mohou být lidé, které chtějí své dítě brzy socializovat, jejich rodině, povaze dítěte to vyhovuje… Kdo jsme my, abychom jim říkali, jak se mají o svoje vlastní dítě, za které do jeho 18 let budou mít odpovědnost, starat? Kdo jsme my, že máme potřebu věčně říkat silná stanoviska a názory? 

Představte si, že jste oběť domácího násilí, která se po letech a letech týraní odhodlala od násilníka odejít. S takovými se setkáváme v rámci Pod svícnem velmi často. Ano, s malými dětmi, třeba dvěma, ať operujeme s nějakým republikovým průměrem. A představte si, že prostě nemáte finanční polštář přizpůsobený tomu, že najednou budete s oběma dětmi žít sami, o výživné se soudit, stejně jako o spravedlivé potrestání toho, že váš bývalý manžel vašim dětem fyzicky ublížil. Svým dětem chcete dát maximum. Ale vaši přítomnost až do jejich 3 let prostě nemůžete. Nebo nechcete, protože věříte, že právě přítomnost ostatních dětí, to, aby vaši potomci nemysleli na změny, které pro jejich život rozpad rodiny znamená. Nikdo z těch, kteří jsou tak často chytří na internetu nemají právo vám do vašeho rozhodnutí sahat, soudit jej, mluvit do něj. Je to jen vaše rozhodnutí. 

Až se jednou naučíme se navzájem respektovat, věřím, že bude, jak se tak s oblibou říká, líp. A pokud přemýšlíte o mateřské škole pro dítě mladší 3 let a máte to štěstí, že je ve vašem okolí místo (to je největší výzva pro tento stát, ta místa prostě vytvořit), nebojte se, nebudete sami. Ve školním roce 2019/2020 navštěvovalo mateřské školy v Česku v průměru 38 procent dvouletých dětí. Čísla jsou zkreslená tím, že zejména v hlavním městě navštěvuje velké množství dvouletých dětí předškolní zařízení, která nemají oficiální status mateřské školy, třeba dětské skupiny, lesní kluby, Montessori domy. 

A pokud chcete se svým dítětem strávit co nejvíce času doma, nebojte se, zdaleka nebudete sami. V posledních letech, i díky pandemii covidu, vzrostl počet rodičů, kteří učí své předškolní děti, tedy ty, které mají v mateřské škole být a mají zaručené místo, doma.

Jak jsem už psala. Nejvíc pro naši společnost můžeme udělat tím, že svobodně ponecháme právě tato rozhodnutí na těch, kterým přísluší.

Hodnocení článku je 56 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto STAN

Štítky komentář, výchova, děti, Barbora Urbanová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Burian

,,Rozmohl se nám takový nešvar." říká herečka. Je špatné mít názor pokud to není antizemananribabiš, názor šířený ČT soudruhy dvořáky, stříži, rycheckými, klímy, mrázkovci, rychtigovci, bendovci, rydlrakušanovci, feriovci, danuschovci, tonávrat před 89 a viz seriál Devadesátky včetně dokumentu, písně Karel Kryl Demokracie, Věštec Ivan Řekni kde ty prachy jsou, Kabáti Colorado, Klus Pánubohu do oken, Mám jednu ruku dlouhou, Sami, Nightwork píseň pro obyvatele města Prahy, Pokáč Sexuální násilí. Film Už je zase tady'o nesmrtelnosti'mafie, o jejich dnešní vàlce Prof John J Mearsheimer university Chicago na YT Matěj Gottwald české titulky. O stavu naší bažiny na YT, U rádio Martina Kociánová o nové totalitě, viru, vládních dezinformátorech, omezování svobody slova. Knihy Polojasno, Ukradená revoluce, Cibulkovy Seznamy agentů StB,film Příběh Kmotra agent StB Mrázek z Kolínska jako Rakušan, Šmejdi, Gangster ka, Sametoví vrazí, Ivánku kamaráde můžeš mluvit a Hlava 22, Planeta opic, Pošťák, Doktor divnoláska. Forest Gump, Četa Vietnam. Kmotr, Erin Brockovich, Vlk z Wall Streetu, Obchodník se smrtí, Soukromá válká pana Wilsona, Někdo to rád horké, vše o mafii která vede svět od krizí ke krizím a od válek k válkám prostřednictvím bílých koňů, loutek komediantů, válečných trpaslíků, kudlanek, trubců neschopných něco skutečně dělat pro obyvatele země kde žijí. Je třeba začít uklízet od obcí, starostů, mluvit spolu, chodit k volbám a tu mafii nevolit. Na yt je od Jan Tuna recept jak nato. Matka s dospělou dcerou a s postiženým dítětem žijí dobře, založili školku, vybírají na charitu, mají nové auto, není problém jet na dovolenou za cca čtvrt milionu, je napsáno plus video. Je třeba aby lidé vzali moc do vlastních rukou.

Sobota, 11. února 2023, 07:50Odpovědět

KOMENTÁŘ: Pohádka o tom, proč nemáme patent na rozum ani ve výchově dětí  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.