Počasí dnes20 °C, zítra23 °C
Sobota 25. května 2024  |  Svátek má Viola
Bez reklam

VOLBY 2022: Až do roku 2027 budeme k urnám chodit pravidelně. Za rok zvolíme prezidenta

První kolo volby jedné třetiny senátorů a sestavení nových obecních a městských zastupitelstev máme za sebou. Ani v následujících letech si od voleb neodpočineme. Příští rok bude Česká republika vybírat prezidenta. K urnám budeme pravidelně chodit až do roku 2027.

Příští rok čekají Českou republiku prezidentské volby. Ty jsou naplánované na 13. a 14. ledna. Případné druhé kolo se uskuteční 27. a 28. ledna. Současnému prezidentovi Milošovi Zemanovi končí funkční období na začátku března.  

Občané budou vybírat z několika kandidátů. O křeslo v čele státu se uchází například generál ve výslužbě Petr Pavel, podnikatel Karel Janeček, senátor Marek Hilšer, ekonomka Danuše Nerudová, majitel TV Barrandov Jaromír Soukup nebo komik a moderátor Miloš Knor. Stále se také spekuluje o tom, zda svou kandidaturu potvrdí i Andrej Babiš.  

Prezidentská volba je dvoukolová. Do druhého kola postoupí dva kandidáti, kteří získají největší počet hlasů. Druhé kolo se neuskuteční jen v případě, kdy jeden ze zájemců o post prezidenta obdrží nadpoloviční většinu už v prvním kole. 

V roce 2024 se budou konat hned troje volby. Česká republika bude volit další třetinu senátorů, členy Evropského parlamentu a také krajská zastupitelstva. O rok později se budou konat volby do Poslanecké sněmovny. V roce 2026 opět senátní volby. Souběžně s tím si zopakujeme letošní komunální volby.  

Od volebních kampaní, reklam, volebních místností a hlasovacích lístků si na jeden rok odpočineme v roce 2027, kdy nejsou v plánu žádné volby.  

Od roku 2028 už ale opět budeme chodit k urnám pravidelně. Opět nás bude čekat volba prezidenta, senátorů a krajských zastupitelů. V roce 2029 budeme hlasovat pro členy Evropského parlamentu a sněmovny. V roce 2030 to budou opět senátní volby společně s komunálními. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Lenka Dvořáková

Štítky volby, ČR, přehled, prezidentské, komunální, senátní, krajské, rok, 2030, Česko, prezidentské volby, Miloš Zeman, Evropský parlament, Petr Pavel, Volby do Senátu Parlamentu České republiky, Karel Janeček, Marek Hilšer, Danuše Nerudová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

VOLBY 2022: Až do roku 2027 budeme k urnám chodit pravidelně. Za rok zvolíme prezidenta  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.