Počasí dnes15 °C, zítra13 °C
Čtvrtek 30. března 2023  |  Svátek má Arnošt

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

KOMENTÁŘ: Britové se do EU nikdy nevrátí

V českých médiích se periodicky opakují zprávy o tom, jak by Britové radostně hlasovali pro nový vstup do EU při případném referendu o opětovném vstupu Velké Británie do EU. Vychází z různých průzkumů veřejného mínění, většinou bez uvedení vzorku testované populace a hlavně kdo to zaplatil.

Evropská unie, jak ji známe dnes, má své kořeny v několika smlouvách podepsaných po druhé světové válce. Jaká je ale její současná podoba, jak moc ovlivňuje život občanů sedmadvaceti členských zemí a o čem se na půdě Evropského parlamentu, rady nebo komise mluví? Nejen o tom je nová rubrika ZBrusu.

Ano, Britové jsou se současnou vládní garniturou nespokojeni. Konzervativní strana, jak ji známe z dob Margaret Thatcherové, je dávnou minulostí. Stranu ovládli populisté typu Borise Johnsona. Neslavné 49denní premiérství Liz Trussové (nejkratší v celé britské historii) jen podtrhnulo vyčerpanost vládních konzervativců. Tyto skutečnosti, spolu s nedobrou ekonomickou situací, se samozřejmě odráží i v těchto průzkumech. Připomeňme si ale několik faktů, které dlouhodobě hovoří v neprospěch jakéhokoli budoucího referenda o vstupu do EU.

1. Pojem „splendid isolation“ (skvělá izolace) stále rezonuje v britské zahraniční politice. Tento koncept spočíval v nevázání se Británie v mocenských spojeních a je zakořeněn v myslích mnoha Britů, kteří na „kontinent“ pohlížejí s nedůvěrou. Ti dodnes tvoří stabilní polovinu voličů, která Brexit před třemi roky rozhodla. Ostatně stejně to viděl i Winston Churchill, když v roce 1946 ve svém slavném curyšském projevu nastínil vizi „Spojených států evropských“, založenou na spolupráci Francii a Německa a kde by Velká Británie a USA hráli roli „přátel a garantů“ nové Evropy.

2. Úspěšné ukončení jednání o obchodních vztazích mezi Severním Irskem a zbytkem Británie. Tento týden podepsaný „Windsorský rámec“ fakticky ukončil „rozvodová jednání“ mezi Británií a EU. Výsledný dokument je velkým kompromisem, diskrétně podpořeným i králem Karlem III. Oddychli si i bruselští vyjednavači, vyčerpaní tříletými tahanicemi o výslednou podobu vnější hranice Unie mezi Severním Irskem (součást Británie) a Irskou republikou (EU). Pachuť z ne vždy korektních jednání ovšem zůstala a nikdo si v Bruselu nedovede představit jednání o novém vstupu.

3. Role současného premiéra Rishi Sunaka. Tento relativně mladý a bohatý premiér představuje novou krev v Konzervativní straně. Úspěšné ukončení post-brexitových vyjednání „prodává“ Britům jako nový začátek Velké Británie a jako obrovskou příležitost pro růst. Jako obratný vyjednavač se zaměřuje na posilování obchodních vazeb se zeměmi mimo EU. Jeho politické myšlení jde zcela mimo Brusel.

Závěrem je nutno dodat, že ani britský byznys a opoziční Labouristická strana neprahnou po EU. Naopak se snaží přilákat evropské firmy, mnohdy zatěžované přílišnou evropskou byrokracií, do Londýna. Marně dumám, jaká politická nebo finanční síla by reálně mohla v Británii vůbec začít návrat do EU hrát, natož uspět.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto archiv

Štítky ZBrusu, komentář, Aleš Musil, Velká Británie, EU

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Burian

Včera na yt Inovace Republiky generál Petr Pelzl hodně vysvětlil.

Sobota, 4. března 2023, 09:51

Libor Burian

Musí se také probudit Němci,uvědomit si že byli mafií použiti k tažení na východ, zfetovaní pervitinem, zfanatizovaní hiedlerovci-mužík hitler(jméno matky Hiedler, otec se jmenoval Schickelgrubr), poslaní zmrznout bez zimní výstroje do SSSR kterou si předtím soudruzi soukmenovci vytvořili posláním marxisty,mužíka lenina-Uljanov, herce Trockého, vlaků revolucionářů ze západního exilu za 1 světové váky.(Marx narozen v německu živený Engelsem žil v Londýně). Vražedná lichvářská otrokářská zbrojařská válečnická zlodějská mafie vede svět od krizí ke krizím a od válek k válkám prostřednictvím bílých koňů, loutek, komediantů, válečných trpaslíků, kudlanek, trubců neschopných něco skutečně dělat. Sedmdesát let platíme za to že sedí a ,jednají', eu, osn a kdovíkoho tak živíme, výsledek vidíme. O jejich dnešní vàlce Prof John J Mearsheimer university Chicago na YT Matěj Gottwald české titulky, film Už je zase tady'o nesmrtelnosti'té mafie. O dluzích film Vítejte v Řecku pane inspektore, o eu Minúta pravdy Milana Uhríka, projev Alice Wedel Afd na yt Roman Kirsch české titulky, hodnocení Anděly Sara Wagenknecht. Exeuposlanec Petr Keller. O nás na YT U rádio Martina Kociánová o nové totalitě, viru, vládních dezinformátorech, omezování svobody slova. O r. 89, kdy soudruzi soukmenovci rozdělili Československo zhasli a rozkradli viz seriál Devadesátky včetně dokumentu, písně Karel Kryl Demokracie, Za prachy, Věštec Ivan Řekni kde ty prachy jsou, Kabáti Colorado, Mám jednu ruku dlouhou, Sami, Klus Pánubohu do oken, Nightwork píseň pro obyvatele města Prahy, Pokáč Sexuální násilí. Planeta opic, Pošťák, Doktor divnoláska, Hlava 22, Obchodník se smrtí, Soukromá válka pana Wilsona, Vlk z Wall Streetu, Kmotr, Erin Brockovich, Někdo to rád horké, vše o mafii která vede svět od krizí ke krizím a od válek k válkám.

Sobota, 4. března 2023, 09:44

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.