pátek 29. května 2020 Maxim

Prodloužení nouzového stavu poslanci projednají v úterý

Další zvláštní schůze Sněmovny je svolána na úterý 7. dubna od 10:00. Na plánovaném programu je zatím návrh na prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii nového koronaviru, jenž by jinak končil o Velikonocích. Poslanci ale budou s největší pravděpodobností projednávat další vládní protikrizové zákony.

Sám kabinet může nouzový stav vyhlásit nejvýše na 30 dnů, k prodloužení potřebuje souhlas poslanců. Vládní činitelé mluví o dalších 30 dnech. Opozice však žádá vysvětlení, k čemu chce vláda nouzový stav využít. Její část je ochotná debatovat o prodloužení nouzového stavu na kratší dobu dvou týdnů.

Na základě nouzového stavu vláda zprvu vydávala většinu opatření k omezení svobody pohybu nebo k uzavření velké části obchodů a zákazu nabízení řady služeb. Následně je ale přeměnila rozhodnutí ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Na nouzovém stavu zůstává založen zákaz vycestování obyvatel ČR do ciziny a zákaz vstupu cizinců do Česka.

Stav nouze také umožňuje rychle nakupovat například zdravotnické ochranné prostředky. Nemusí se řídit zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Autoři | Foto Vít Hassan

Štítky ČR, sněmovna, koronavirus, schůze

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.