sobota 21. května 2022 Monika

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

KOMENTÁŘ: Když nedorazí občané ani politici, těžko se může diskutovat o změnách v centru Budějovic

To téma zvedlo ze židle asi nejvíc obyvatel Českých Budějovic za poslední roky. Od chvíle, kdy zástupci města mluví o omezení dopravy v centru, jsou diskuse plné nejrůznějších názorů. To se nedá říct o veřejném projednání, kde chyběli Budějčáci i politici. V téměř stotisícovém městě projevilo zájem o informace šest lidí.

Poslouchal jsem několikahodinové diskuse na veřejných projednání v Soběslavi, Ševětíně nebo třeba v Hrdějovicích. Plné sály kulturních domů, desítky lidí, nespočet dotazů a často i vášnivé reakce. Něco podobného jsem proto čekal od on-line diskuse, kterou uspořádalo město k proměně centra Českých Budějovic.

Po uplynulých týdnech a měsících, kdy se k tématu vyjadřovaly stovky obyvatel, jsem doma nahlásil, že přijdu z práce později, usedl k počítači a připravil se na nekonečnou diskusi plnou dotazů. O to větší bylo mé rozčarování, když jsem po 30 minutách zavřel počítač. Připojilo se celkem sedm lidí včetně pořadatelů. 

Chyběli obyvatelé i politici, kteří v tu dobu seděli v zastupitelském sále. Kromě účasti bylo nešťastné i načasování workshopu, kde mohli lidé vyjadřovat své názory či pokládat otázky. Krátce po začátku se totiž tým odborníků, kteří měli odpovídat, přesunul do zastupitelského sálu. Na jeden z mála dotazů tak odpověděl muž vracející se pro lahev s vodou.

Nabízí se tak otázka, jak moc proměna centra obyvatele města skutečně zajímá či trápí. Zatímco na internetu už se k tématu vyjádřil téměř každý, veřejné projednání přitáhlo žalostnou účast, i přestože stačilo pouze zapnout počítač.

Politikům se tak usnadňuje práce, ti pak totiž bez větších potíží řeknou, že se veřejnost do plánování změn mohla zapojit. Chválit zástupce města ale lze jen těžko. Právě ti, kteří o změnách v centru mluví v médiích, se totiž veřejného projednání nezúčastnili. Když dvě nejdůležitější strany chybí, může dojít jen k absenci konstruktivní diskuse.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky náměstí, budějovice, změny, politika, centrum, doprava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.