Počasí dnes20 °C, zítra25 °C
Neděle 1. října 2023  |  Svátek má Igor
Bez reklam

Na ruském velvyslanectví v Praze aktuálně působí šest diplomatů

Na ruském velvyslanectví v Praze aktuálně působí šest diplomatů. Na dotaz to sdělila Aneta Kovářová z odboru komunikace ministerstva zahraničí. Česko minulý týden vyhostilo jednoho diplomatického pracovníka. Podle Deníku N a týdeníku Respekt resort za nežádoucí osobu označil zástupce velvyslance Feodosije Vladyševského. Proti tomu protestovala ruská strana.

Personální stav ruské ambasády v ČR byl výrazně zredukován loni kvůli kauze Vrbětice. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle kterých jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí agenti ruské GRU, vyhostilo zprvu 18 pracovníků. Rusko v odvetném kroku prohlásilo nežádoucími 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě a označilo český postup za nepřátelský akt.

Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka. Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků velvyslanectví na "striktní paritu", počty tak měly být stejné. Od té doby na ruské ambasádě v ČR mělo působit sedm diplomatů a 25 administrativně-technických pracovníků.

Po ruské invazi na Ukrajinu Česko zareagovalo dalším diplomatickým krokem, když odvolalo souhlas s provozem ruských konzulátů v Karlových Varech a Brně, což znamenalo snížení početního stavu o dalších 18 pracovníků. Zároveň pozastavilo provoz českých generálních konzulátů v Petrohradě a Jekatěrinburgu.

Minulý týden byl jeden diplomatický pracovník ruského velvyslanectví prohlášen za nežádoucí osobu a musel opustit ČR. Podle médií šlo o zástupce velvyslance Vladyševského. V pondělí si kvůli tomu ruské ministerstvo zahraničí předvolalo českého velvyslance v Moskvě Vítězslava Pivoňku. Ruská diplomacie mu mimo jiné sdělila, že "tento nepřátelský krok nezůstane bez odezvy", informovala agentura TASS s odvoláním na sdělení ministerstva.

K letošnímu 1. dubnu má Česko na zastupitelském úřadu v Moskvě vyslaných celkem 17 zaměstnanců, sdělila Kovářová.

Ruské diplomaty kvůli ruské agresi na Ukrajině vyhostilo mnoho dalších zemí. Polsko opustilo celkem 45 lidí s různými diplomatickými statusy, Německo v pondělí rozhodlo o vypovězení 40 ruských diplomatů, Francie jich vyhostí 35. Slovensko rozhodlo o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v zemi o 38 osob. Diplomaty vyhostily také například Belgie, Nizozemsko, pobaltské státy, Bulharsko, USA, Severní Makedonie nebo Irsko.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, Rusko, Ukrajina, diplomacie, boje, Česko, Praha, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, Moskva, Respekt, Deník N, GRU, Vrbětice, ruská invaze na Ukrajinu

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Na ruském velvyslanectví v Praze aktuálně působí šest diplomatů  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.