Út 25. 8. 2026Radim
Domácí

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

ČTK2 minuty čtení23. 10. 2019, 10:24
ilustrační foto.
ilustrační foto. · Foto: Jan Pešek

Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit návrh státního rozpočtu na příští rok, který vláda připravila se schodkem 40 miliard. Opozice návrh kritizuje a navržený deficit označuje za příliš vysoký. Zeman už dříve řekl, že návrh podporuje a pokud v něm Sněmovna při projednávání neudělá zásadní změny, je připraven zákon o státním rozpočtu podepsat.

Prezident ve Sněmovně vystoupí na veřejnosti poprvé od čtyřdenního pobytu v Ústřední vojenské nemocnici, který ukončil v neděli, Hrad jej označil jako rekondiční. Při příchodu do Sněmovny novinářům v odkazu na své zdraví Zeman uvedl, že mu jeho okolí nyní říká, že vypadá dobře. "Já odpovídám, že lidský život má tři fáze - mládí, dospělost a vypadáte dobře," řekl prezident. Poté se společně s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) přesunul k výtahu, aby dojel do jednacího sálu. Výtah místo slavnostního schodiště použil Zeman k cestě do sálu už loni.

Prezident při příchodu neuvedl, co o rozpočtu řekne. Už při jeho projednávání ve vládě vznesl některé připomínky. Kritizoval například výši podpory pro obnovitelné zdroje energie nebo podle něj příliš vysoký počet státních úředníků. Vyzýval také vládu, aby omezila daňové výjimky. I přes tyto výhrady ale prezident vyjádřil rozpočtu podporu.

Zeman ve Sněmovně podpořil návrhy státních rozpočtů už v minulých letech, zpravidla ale i před poslanci opakoval některé své výhrady. Loni například kritizoval podle něj nedostatečnou výši investic nebo stejně jako letos výši podpory pro obnovitelné zdroje energie.

Dolní komora schvaluje v prvním čtení základní parametry rozpočtu, tedy příjmy, výdaje a výši schodku. Očekává se, že je podpoří hlasy koaličních poslanců ANO a ČSSD a také KSČM, která vládu ve Sněmovně toleruje. Opoziční strany kritizují výši deficitu a chtějí ho snížit, případně vrátit vládě návrh rozpočtu k přepracování.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
NOHO Energy nechá posoudit dopady větrného parku na Semilsku na cennou příroduSpolečnost

NOHO Energy nechá posoudit dopady větrného parku na Semilsku na cennou přírodu

Detailní analýzu možných vlivů plánovaného větrného parku u Bystré nad Jizerou na Semilsku na okolní cenné přírodní lokality nechá zpracovat společnost NOHO Energy, která stavbu připravuje. Obec i investor chtějí mít jistotu, že projekt tří větrných elektráren splní nejpřísnější standardy a neohrozí chráněná území v Podkrkonoší. V tiskové zprávě o tom informoval Marcel Ladka ze Svazu moderní energetiky.

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasněDomácí

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasně

Plot už dávno není jen hranicí pozemku. Majitelé domů od něj dnes čekají soukromí, skvělý vzhled, bezpečí pro děti i domácí mazlíčky, a hlavně co nejmenší starosti do budoucna. Zkušenosti společnosti Ploty Dobrý z tisíců realizací po celé republice ukazují, jak se požadavky českých zákazníků na oplocení za poslední roky proměnily.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook