Počasí dnes0 °C, zítra2 °C
Pátek 8. prosince 2023  |  Svátek má Květoslava
Bez reklam

Česko zavádí od středy namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem

Česko od středy zavádí kvůli růstu počtu migrantů kontroly na hranicích se Slovenskem, informoval dnes dopoledne na sociální síti X premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) budou kontroly namátkové a po celé délce hranice. Krok Česko podle představitelů kabinetu koordinuje s Polskem, které zavádí podobné opatření také. Kontroly jsou zatím v plánu do 13. října, případné prodloužení bude záležet na aktuální situaci. Slovenský premiér Ľudovít Ódor po oznámení obou sousedních zemí o zavedení kontrol na společných hranicích řekl, že migrace potřebuje evropské řešení a samostatné kroky států vyvolají kaskádový efekt. Dosluhující slovenská vláda rozhodne o svém postupu ve středu.

Před rokem kvůli přílivu migrantů Česko zřídilo stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích koncem září, opatření zrušilo začátkem února. "Počty nelegálních migrantů do EU začínají opět růst. Nebereme to na lehkou váhu a rychle reagujeme na vzniklou situaci. Díky kontrolám budeme schopni ještě lépe zajišťovat bezpečnost našich občanů," uvedl dnes Fiala.

Opatření začne fungovat od půlnoci. "Kontroly budou probíhat namátkově po celé délce hranic se Slovenskem tak, aby co nejméně omezily přeshraniční provoz a zbytečně nezatěžovaly dopravu ani cestující," doplnil Rakušan. České úřady jsou podle něj v kontaktu se slovenskými, rakouskými i německými sousedy.

Ve středu bude opatření na svém pravidelném zasedání potvrzovat vláda, řekl mluvčí kabinetu Václav Smolka. Zatím má trvat deset dní.

Policie na síti X sdělila, že na kontroly nasadí v úvodní fázi zhruba 130 policistů, především z příhraničí. "Pomáhat jim budou kolegové z cizinecké policie a ostatních krajských ředitelství," napsala policie. Kontroly se budou soustředit na vytipovaná vozidla, policisté využijí zkušenosti kolegů s odhalováním převaděčů.

Ministerstvo vnitra v tiskové zprávě uvedlo, že kontroly bude provádět namátkově po celé hranici. "Upozorňujeme, že občané k překročení hranice potřebují platný pas nebo občanský průkaz," napsalo. Kontrolován může být kdokoliv, proto vnitro doporučuje mít osobám poblíž státní hranice u sebe platné doklady. Kontroly zajistí svými silami policie, počítá se spoluprací s celní správou. Policisté se zaměří hlavně na silniční a železniční přechody, kontroly se ale mohou týkat i pěších či cyklistů. Mezi ČR a Slovenskem je 27 bývalých hranicích přechodů, z toho 17 silničních, sedm železničních a tři říční, doplnilo vnitro.

Fiala k zavedení namátkových kontrol uvedl, že vláda aktivně bojuje především proti převaděčům a obchodníkům s lidským neštěstím. Podle vyjádření předsedy opozičního hnutí ANO a expremiéra Andreje Babiše se počty nelegálních migrantů zvýšily kvůli "pozvánce", jak označil evropskou dohodu o migraci a z níž Fialovu vládu viní.

Kontroly na hranicích se Slovenskem zavedla ČR již v září loňského roku a opakovaně rozhodla o jejich prodloužení. Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec tehdy uvedl, že Bratislava považuje stávající české kontroly na společné hranici za porušení schengenského kodexu. Česko podle něj v souvislosti s předáváním migrantů porušuje readmisní dohodu uzavřenou mezi oběma zeměmi.

Hodnocení článku je 28 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, Slovensko, vláda, migrace, hranice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Česko zavádí od středy namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.