Počasí dnes22 °C, zítra21 °C
Pátek 2. června 2023  |  Svátek má Jarmil

Přišli a postříleli je. Volyňští Češi si na Ukrajině připomínají své předky

Jejich příbuzní přišli na Ukrajinu v 19. století. Potomci Volyňských Čechů v zemi sužované válkou dál udržují kulturu svých předků, pořádají společné akce a kromě jiného učí školáky český jazyk. Drbna je navštívila v Žytomyru a přináší první díl seriálu Zapomenutí Volyňští Češi.

Je všední den ráno a směrem k žytomyrskému hřbitovu míří několik desítek lidí. Povídají si o tom, že během uplynulé noci překvapivě neslyšeli sirény. Ty v uplynulých měsících často zní v ulicích, aby varovaly místní obyvatele před raketami, které do země míří z východu.

Rodiče s dětmi i starší lidé se postupně přesouvají k památníku, který se nachází nedaleko židovského hřbitova. U velkého černého kříže se zastaví a stejně jako každý rok si připomínají své předky. Děti při pietním aktu drží v ruce fotografie těch, kteří v roce 1938 tragicky zemřeli.

Ludmila Muliar se synem po pietním aktu v Žytomyru. Foto: Matěj Matoušek

Nápisy na snímcích jsou v ukrajinské cyrilici. Lidé na fotkách však mají kořeny v několik stovek kilometrů vzdáleném Česku. „Moje rodina přišla na Ukrajinu v 19. století,“ vypráví pětačtyřicetiletá Ludmila Muliar. Českým otázkám bez problémů rozumí, ale odpovídá se jí těžko. 

Zatímco v Rakousku-Uhersku byly životní podmínky těžké, carské Rusko nabízelo nevyužitou zemědělskou půdu a prosperitu. To se ale časem změnilo. Památník v Žytomyru je vzpomínkou na stalinovskou dobu a snahu eliminovat skutečné i potenciální politické oponenty. Na území tehdejší Ukrajinské SSR bylo odsouzeno téměř 200 tisíc lidí, dvě třetiny režim popravil, zbytek skončil ve vězení či táborech. To se dotklo i některých Volyňských Čechů, jedna z událostí se týká právě roku 1938.

Zapomenutí Volyňští Češi
Seriál vznikl díky finanční podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a materiální podpoře Paměti národa. Projekt je financován z grantu Válka na Ukrajině: Rok poté. Cílem seriálu Zapomenutí Volyňští Češi je připomenout silnou komunitu Volyňských Čechů žijících na Ukrajině, jejich vazbu na Česko a život v zemi sužované válečným konflikem. 

„V roce 1938 přišli a odvedli z několika rodin muže. Vzali je a nikdo nevěděl proč. Byl mezi nimi i můj praděda, byl postupně utlačován a nakonec zastřelen jako ostatní,“ vypráví Ludmila Muliar, jejíž syn drží fotografií jednoho ze zavražděných mužů.

K incidentu došlo v září. Ke smrti tehdy bylo odsouzeno 80 lidí, 78 z nich byli Češi. Šlo o členy místního Sokola. Podle tehdejšího režimu byli členy "české vojensko-povstalecké špionážní organizace".

Později se ukázalo, že údajné důkazy byly zfalšované. Příbuzní se o osudu svých příbuzných většinou dozvěděli až v 90. letech.

Pietní akce je jednou z mnoha, skrze kterou si potomci Volyňských Čechů připomínají své kořeny. Centrem dění je Žytomyrský spolek Volyňských Čechů, který ve městě funguje od počátku 90. let minulého století.

„Je pro nás důležité si to připomínat. Díky spolku se pravidelně potkáváme, trénujeme češtinu a pořádáme různé akce,“ vypráví Ludmila Muliar. „Česko nám teď pomáhá v těžkých časech, postaralo se o naše obyvatele včetně dětí, moc to pro nás znamená,“ dodává. Její syn chodí díky spolku na hodiny češtiny společně s dalšími dětmi, které na počátku válečného konfliktu našly bezpečný úkryt v Česku. 

Stejně mluví i třiačtyřicetiletá Natalia Kemka, která na akci přišla se svou dcerou. „Můj muž má české kořeny. Jezdíme do Česka za příbuznými, díky tomu trochu rozumím česky,“ usmívá se.

Volyňští Češi jsou etničtí Češi, kteří v druhé polovině 19. století osidlovali Volyň na severozápadě dnešní Ukrajiny. Podle odhadů jich bylo 16 tisíc. Některé rodiny se vrátily v 90. letech minulého století, další opustili zemi v roce 2014 po ruském obsazení Krymu. 

Žytomyrský spolek Volyňských Čechů má sídlo nedaleko od pomníku, kde se lidé koncem května potkali. Jeho předsedkyní je Ludmila Čiževská. Ta pro Drbnu popisuje, čemu se spolek věnuje. 

„Udržujeme české tradice a kulturu. V současné době se snažíme pomoci armádě, a tak například vaříme česká jídla pro vojáky. Věnujeme se také dětem, chceme, aby se cítily v bezpečí. Proto pro ně pořádáme různé akce, učí se česky, sportují a podobně. Výuku českého jazyka doporučili i psychologové jako účinná věc proti depresi. Učilo se, i když venku křičely sirény, ale dodržovali jsme všechna pravidla,“ vypráví Čiževská.

Na začátku války se členové spolku podíleli na organizování autobusů, které ze Žytomyru odvážely ženy a děti na západ. Někteří uměli česky, a tak později pomáhali Ukrajincům z východu. Letos budou pokračovat letní tábory pro děti v Česku a naopak v Žytomyru obnovil své fungování folklorní soubor. 

Sídlo Žytomyrského spolku Volyňských Čechů. Foto: Matěj Matoušek

„Starším lidem to pomáhá, zlepšuje jim to náladu. Je to takový návrat do běžného života,“ vypráví Čiževská, jejíž maminka učí školáky český jazyk. Spolek se podle ní podílel i na vzniku partnerství mezi Žytomyrem a Pardubicemi.

Celkem je ve spolku zhruba 300 lidí. Přibližně stovka ze země utekla, když začala válka. Rakety později dopadly i do Žytomyru, jedna zasáhla školu. „Asi 80 procent z nás se vrátilo na Ukrajinu, zbytek zůstal v Česku. Přímo tady se snažíme pomáhat, jak to jde. Bohužel při válce zahynul jeden z nás Alexandr Macháček. Další jsou v armádě a věříme, že se vrátí v pořádku domů,“ dodává Čiževšká. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Matěj Matoušek

Štítky ukrajina, žytomyr, spolek, historie, volyňští češi, česko, válka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Burian

Máte radu ? Kmotři mají samože na špinavou práci svoje kmotřence. Je zbytečné hledat konspirační názvy, stačí řict jen mafie. Mají s tím tisíciletou praxi, z vraždy Ježi si udělali živobytí a turistickou atrakci s prodejem suvenýrů. Dodnes nutí lidi klečet, náboženství ze stejné oblasti následné i lehat. A vyplácí se jim to. Radši budhismus který říká nevěřte nikomu ani mě, myslete, dívejte se kolem učte se, ptejte se, zkoumejte, diskutujte

Středa, 31. května 2023, 08:17

Karel Rada

Prostě tam Čechy terorizovali a zabíjeli židobolševici, že pane Buriane?

Středa, 31. května 2023, 06:59

Libor Burian

Co berete že jste s rozumem a argumenty jako fi-jalová ,,vláda"? Pusťte si co vám nabízí tvůrci zhruba v tom pořadí a pokuste se myslet. To víte, mafie vrahů má tisíciletou praxi od udání a ukřižování Ježíše, osvobodila vraha a lupiče barabase, zneužili náboženství k ovládnutí světa ohněm a mečem, pirátství, drancování zemí a vybíjení původních obyvatel, otrokářství, lichva, kolonie, gulagy, koncentráky, nucené práce na uranu, oběšení vedení vlastní KSČ, měnová loupež, r 68, rozvrat v roce 89 kdy soudruzi soukmenovci převlékli kabáty a uniformy, rozdělili Československo, zhasli a rozkradli. Karel Kryl Demokracie,, Za prachy, Věštec Ivan Řekni kde ty prachy jsou, Kabáti Colorado, Mám jednu ruku dlouhou, Amnestie, Nájem zvedej, Pánubohu do oken, Nightwork píseň pro Pražáky, Sexuální násilí, Sami, ABJ, virtuálky, Pánové nahoře, Zdálky zblízka, Maškarní ples, Markéta, Mávátka, Krajina po bitvě, Sprcha, Dežo, Revoluční, Iluze o lůze, LupoAnettaTahači, film Už je zase tady'o nesmrtelnosti'té mafie která vede svět od krizí ke krizím a od válek k válkám trpaslíky, kudlankami, trubci, komedianty, žvanily, lháři, podvodníky, zkoději, zlodejkami, překupníky, pasáky, vexláky, tuneláři, odkláněči, převlečenými soudruhy soukmenovci kteří sedí všude kolem nás, vyplácejí si násobky imaginární průměrné'mzdy opravdu pracujících lidí a smějí se nám se svými začerněnými smlouvami. Knihy Polojasno, Ukradená revoluce, Cibulkovy Seznamy agentů StB, film Hlava22, Obchodník se smrtí, Soukromá válka pana Wilsona, Vicepresident, Četa a Forest Gump o Vietnamu, Lidi co znám, Vítejte vŘecku pane inspektore, Doktor divnoláska, Erin Brockovich, Kmotr, Někdo to rád horké, Vlk z Wall Street, Okamžik záblesku, Už je zase tady'o nesmrtelnosti'té mafie, Prof John J Mearsheimer university Chicago naYT MatějGottwald čtitulky, generál Hynek Blaško TrampotyEU a První výročí války na Ukrajině, gen Petr Pelz na Inovace Republiky, o návratu do minulého století, projev Alice Wedel Afd ytRoman Kirsch čtitulky, minúta pravdy Milana Uhríka, hodnocení Anděly Sara Wagenknecht, exposlanec Jan Keller, exministr Vlastimil Tlustý, o nás na ytU rádiu Martina Kociánová o nové totalitě, viru, vládních dezinformátorech, omezování svobody slova (3.2.), o vzniku,,doporučení"eu Roman Šmucler na XTV.. Citát mužíka s pseudonymem rotschild 1763:Ti kteří chápou systém budou tak zainteresováni na vlastním zisku nebo závislí na prospěchu který systém přináší že z jejich řad nikdy opozice nevzejde. Masa lidí neschopná to mentálně pochopit bude však své břímě nést bez reptání. Možná že ani nebude tušit že celý systém je nepřátelský jejich vlastním zájmům... až budeme kontrolovat vaše peníze tak si volte koho chcete... (euro, kryplomēny, digitální peníze, konec hotovosti, bodování jako v Číně, autíčka na baterky....)

Neděle, 28. května 2023, 10:59

Dan Mateja

Burian, ber si pravidelně ty léky, chlape

Neděle, 28. května 2023, 10:02

Libor Burian

Mužík s pseudonymem marx narozen v německu živený Engelsem žil v Londýně,na jeho poznámkách vzniklo nové náboženství Marxismus-třidni boj. Za 1 světové váky poslala mafie mužíka marxistu lenina-Uljanov, herce Trockého, vlaky revolucionářů ze západního exilu kvůli úlevě od východní fronty do Ruska. Po smrti lenina jim to sebral Dzugasvili-stalin. Po rozpoutání 2 světové váky tam hiedlerovci-hitler je jméno matky Hiedler, otec se jmenoval Schickelgrubr, poslali Němce. Nás jim mafie mnichovskou zradou přidala viz filmy Dny zrady, Noc rozhodnutí. Schindlerův seznam, Smrt krásných srnců, Musíme si pomáhat, Wintonovy děti. Když fašisti prchali na západ, ponechali nás stalinovi. Po r48 viz filmy Rozrušená země, Toman, Ucho, Vážení přátelé ano, Bony a klid, Báječná léta pod psa, Pupendo, Kolja, Akumulátor1,2, Proč jsme se po rozvratu v roce 89 kdy soudruzi soukmenovci převlékli kabáty a uniformy, rozdělili Československo, zhasli a rozkradli viz seriál Devadesátky včetně dokumentu, Příběh Kmotra-agentStB Mrázek z Kolínska jako Rakušan, Šmejdi, Gangster ka, Sametoví vrazí, Ivánku kamaráde můžeš mluvit, nevratili do původních hranic včetně území na Ukrajině ?

Neděle, 28. května 2023, 05:56

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.