Počasí dnes0 °C, zítra3 °C
Neděle 29. ledna 2023  |  Svátek má Zdislava

Kdo ji povolil a financoval? Fakta k výstavě vraků z Ukrajiny

Bohatou diskusi vyvolalo umístění vraků z Ukrajiny na českobudějovické Lannově třídě. Někteří lidé ji vítají, část obyvatel je proti. V reakci na reportáž z instalace zničených automobilů zveřejňuje Budějcká Drbna odpovědi na otázky, které zaznívají veřejným prostorem nejčastěji. Na podrobnosti k instalaci se redakce ptala jihočeské pobočky Paměti národa.

VIDEO: Vraky ukrajinských aut připomínají bombardování města Irpiň

Vraky tří automobilů si ode dneška mohou prohlédnout lidé na Lannově třídě v Českých Budějovicích. Připomínají válku na Ukrajině a vypráví mimo jiné osud rodiny, která se snažila dostat z bombardovaného města Irpiň. Výstava Paměti národa potrvá...

Stovky reakcí se na internetu objevily hned během prvního dne výstavy. Ta ukazuje celkem tři ukrajinské automobily z města Irpiň. Lidé, kteří prochází po Lannově třídě, mohou stisknout tlačítka na autech a vyslechnout si příběhy bývalých majitelů. 

Především v internetovém prostředí zaznívaly otázky například na financování instalace. Lidé se ptali také na to, kdo umístění vraků před krajské policejní ředitelství povolil. Budějcká Drbna proto přináší základní fakta k instalaci, která bude na rušné třídě nejméně do 6. listopadu. Odpovídá ředitel jihočeské pobočky Paměti národa Tomáš Trantina

Kdo je autorem výstavy?
Autorem výstavy je vícečlenný tým Paměti národa. 

Kdo výstavu financuje?
Výstava je financována díky darům soukromých osob a firem. (Partneři Institutů Paměti národa jsou k uvedeni na webu Post Bellum, pozn. redakce)

Je výstava financována z veřejných zdrojů?
Na výstavu v Budějovicích nebyly čerpány žádné granty ani příspěvky od magistrátu ani od veřejných institucí. 

Odkud automobily jsou?
Automobily jsou pouze a výlučně z města Irpiň, ktere bylo zasaženo silným bombardováním a raketovými útoky ruské armády včetně civilních cílů.

Jak Paměť národa ověřila, komu automobily patřily?
Paměť národa díky spolupráci s radnicí v Irpini zjistila majitele automobilů, přímo je kontaktovala a vyzpovídala tyto rodiny pro archiv Paměti národa. Automobily byly stále vedené v ukrajinském registru vozidel včetně veškeré příslušné dokumentace.  

Kdo dostal finance za jejich odkoupení?
Finance za automobily byly předány přímo bývalým majitelům automobilů.

Kdo povolil výstavu na Lannově třídě? 
Výstava včetně automobilů a výstavních panelů byla povolena odborem dopravy a správou veřejných statků magistrátu města České Budějovice jako každá jiná výstava.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jakub Bartoš

Štítky vraky, výstava, Ukrajina, České Budějovice, Paměť národa, Irpiň, česko, instalace, Drbna.cz, Ozbrojené síly Ruské federace, Post Bellum

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.