St 12. 8. 2026Klára
Blogy a komentáře

Glosa dne: ČNB dnes pravděpodobně revoluci nepřinese

RRedakce1 minuta čtení25. 9. 2014, 9:43
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Dnešní zasedání ČNB pravděpodobně nepřinese revoluci. Čísla z české ekonomiky zatím nejsou daleko od toho, co centrální banka načrtla v poslední srpnové prognóze. Vývoj ekonomiky byl ve druhém kvartále mírně pod prognózou - 2,7 % meziročně namísto 2,8 %.

Na druhou stranu ale inflace míří vzhůru o něco málo rychleji. Její dynamika na úrovni 0,6 % meziročně je sice stále hluboko pod cílem centrální banky, na druhou stranu jak v červenci, tak v srpnu se inflace pohybovala zhruba 0,2 procentního bodu nad srpnovou prognózou. Dosavadní česká makročísla by tedy neměla srpnovou prognózu výrazně ohrozit.

Trochu jinak je to s externími předpoklady prognózy. ČNB podle našeho názoru počítala v srpnu ještě s daleko růžovějším vývojem ekonomiky u našich hlavních obchodních partnerů.Růst v eurozóně na úrovni 1,5 % pro tento rok a 2 % pro rok příští se zdá ve světle posledních čísel nadhodnocený. Podle našich odhadů poroste ekonomika eurozóny v tomto roce pouze o 1 %, zatímco v příštím o 1,5 %.

Na tomto zasedání ale pravděpodobně ČNB pod vlivem horšících se čísel z eurozóny svoji rétoriku výrazně nezmění. Ponechá si holubičí orientaci, ale nečekáme, že změní slovní formulaci vyjadřující ochotu intervenovat proti koruně alespoň do začátku roku 2016. Větší věci se mohou dít až při listopadovém zasedání ČNB - to bychom měli mít k dispozici další čísla zpochybňující externí předpoklady centrální banky a ukazující na pomalejší růst ekonomiky v druhé polovině roku. Bankovní rada proto může v listopadu zvažovat další oslabení intervenčního kurzu (ke kterému ale podle nás nesáhne) a eventuálně přistoupit k dalšímu natažení intervenčního závazku.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery
jabures@csob.cz

Foto: wikipedia.org, Jklamo

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Nákladní letadla zatím z Budějc nevyletí. Amazon s nimi nepočítáDoprava

Nákladní letadla zatím z Budějc nevyletí. Amazon s nimi nepočítá

Výstavba velké logistické haly Amazon u Boršova nad Vltavou se přibližuje. Přestože areál vzniká nedaleko budějovického letiště, investor nepočítá s tím, že by se využívala nákladní letecká doprava. Vedení letiště ovšem potvrdilo, že o cargo provozu v budoucnu uvažuje.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéDomácí

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook