pondělí 18. ledna 2021 Vladislav

Poslanci chtějí snížit limit pro vracení DPH turistům na tisíc korun

Limit pro vracení daně z přidané hodnoty (DPH) turistům za jejich nákupy v Česku by se měl snížit z nynějších 2000 korun na polovinu. V novele zákona o dani z přidané hodnoty to ve Sněmovně navrhly tři desítky poslanců z klubů ANO, ODS, ČSSD a TOP 09. Současný limit podle nich znevýhodňuje nákupy turistů v ČR. Zatímco v roce 2004, od kdy zmíněná částka platí, představoval limit 60,9 eura, nyní už odpovídá 78 eurům.

Limit představuje nejnižší hodnotu zboží včetně DPH, kterou musí zaplatit fyzická osoba ze země mimo EU u jednoho prodejce v jednom kalendářním dni. Pak ji při prokazatelném vývozu zboží vznikne nárok na vrácení DPH, kterou v ceně zboží v Česku zaplatila.

"Navrhovaná změna reaguje na dlouhodobou výzvu ze strany odborné veřejnosti, podnikatelů v turistickém ruchu, obchodníků, představitelů regionálních organizací a dalších, kteří upozorňují, že Česká republika má již 15 let stále stejný limit tzv. vratky DPH, který ji znevýhodňuje v nákupech zahraničních turistů," uvádějí předkladatelé. Argumentují i tím, že jiné turistické cíle tento limit snižují a například Španělsko ho v roce 2018 zrušilo.

Navržených tisíc korun je podle poslanců kompromisem, který bere v potaz potřeby obchodníků i argumenty ministerstva financí a celní správy. Podle předkladatelů by snížení limitu podpořilo místní řemeslníky, malé a střední podniky a další obchodníky, kteří prodávají zboží, jehož hodnota i v součtu nepřesáhne 2000 korun. Není proto pro zahraniční turisty tak atraktivní, uvádějí poslanci.

Obdobný návrh se ve Sněmovně projednával v minulém volebním období, ale neuspěl. "Já jsem taky usiloval o to, aby se hranice snížila. Bohužel k tomu tehdy nedošlo," řekl jeden z předkladatelů Václav Votava (ČSSD). "Teď to podává víc poslanců z víc klubů, takže věřím, že podpora se najde," dodal. Je ale podle něj otázkou, jak se k návrhu postaví ministerstvo financí. Dlouhodobý dopad úpravy na státní rozpočet by měl být podle předkladatelů neutrální, ale měl by prodejce motivovat k vydávání účtenek, a tím i k lepší evidenci tržeb.

Návrh projedná i vláda. Bez ohledu na to, jaké zaujme stanovisko, se jím budou poté zabývat poslanci.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, daně, turistika, sněmovna, trh, DPH

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.