sobota 1. října 2022 Igor

Mezinárodní projekt Get up and Goals! na českých školách přináší první výsledky

Projekt GET UP and GOALS! je evropský projekt globálního rozvojového vzdělávání, který je realizován po dobu tří let ve dvanácti evropských zemích. Česká republika není výjimkou, v současné době je v projektu zapojeno deset škol. S ukončením školního roku nese projekt výsledky v podobě aktivit na jednotlivých školách.

Hlavní cílovou skupinou projektu jsou pedagogové, kteří získávají odborné znalosti v oblasti „Cílů udržitelného rozvoje“ a dovednosti v tom, jak komplexní témata těchto cílů začleňovat do výuky. Pedagogové dále pomáhají aktivním skupinám žáků a studentů s realizací vlastních osvětových komunitních miniprojektů o Cílech udržitelného rozvoje.

A jak se zapojují do projektu samotné školy?

Na Gymnáziu Olomouc - Hejčín v uplynulém školním roce realizovali projektový den s názvem Kapka. Třicet žáků gymnázia si v rámci tohoto dne připravilo tematické workshopy na téma klimatických změn pro devadesát žáků osmých tříd ze třech základních škol. Studenti sami vytvořili scénáře jednotlivých stanovišť a připravili vhodné pomůcky. Zároveň jednotlivé workshopy samostatně vedli, zatímco učitelé byli v roli koučů a mentorů.

„Naším hlavním cílem bylo upozornit na problémy, které se nás osobně velmi dotýkají, a zároveň si uvědomit, že žáci mají možnost změnit své okolí a sami sebe. Možná jsou pouhou "kapkou" v oceánu, ale pokud těch "kapek" bude velké množství, tak mají možnost změnit mnohé," řekli učitelé z olomouckého gymnázia.

Na Masarykově gymnáziu v Příboře se žáci třech tříd z ročníku kvarty a sexty zabývali tím, jak žít s minimem obalů a přispět tak ke zlepšení klimatické situace naší planety. „V rámci Dne otevřených dveří naší školy proběhla přednáška na téma Agenda 2030, workshop ZERO WASTE a prezentace na téma znečištění odpady s dopadem na  klima naší planety,” popsal aktivitu školy tamní učitel Petr Caloň zapojený do projektu Get up and Goals!.

Cílem akce na příborské škole bylo poukázat na nebezpečí hromadění odpadu, a jak se každý člověk může zapojit do snížení celkového množství vygenerovaného odpadu.

A co dává samotný projekt učitelům?

 „Již dlouho se ve své práci učitele zabývám problematikou globálního rozvojového vzdělávání. Jsem přesvědčen, že rozvíjí dovednosti a podporuje vytváření hodnot a postojů tak, aby mí žáci byli schopni a ochotni aktivně se podílet na řešení lokálních a globálních problémů. Možnost vidět, jak v ostatních zemích řeší problematiku globálního rozvojového vzdělávání, mi přišla jako skvělá příležitost. Proto jsem byl moc rád, když naše škola dostala možnost připojit se k tomuto projektu. Spolupráce mi přinesla možnost spolupracovat s jinými školami v regionu, otestovat zajímavé výukové materiály, poznat učitele z jiných zemí, kteří mají podobné smýšlení o globálním rozvojovém vzdělávání,” řekl František Brauner z olomouckého Gymnázia Hejčín.

„Do projektu jsem se zapojil z jednoduchého důvodu, a to z toho, že vidím v udržitelném rozvoji naší společnosti smysl. Nemám mnoho příležitostí se do podobných projektů zapojit, proto jsem moc rád, že jsem této nabídky využil. S organizací ARPOK, která má projekt v Česku pod křídly, naše škola už spolupracuje řadu let a tak mi přišlo smysluplné v této spolupráci pokračovat. Projekt mi přinesl spoustu nápadů do výuky a především poznání důležitosti celé problematiky," popsal Caloň z příborského gymnázia.

O projektu

V Česku projekt Get up and Goals! implementuje vzdělávací organizace ARPOK ve spolupráci s organizací ADRA za podpory Evropské komise a České rozvojové agentury: „Naším cílem je propojení Cílů udržitelného rozvoje,konkrétně témat migrace, klimatická změna, mezinárodní nerovnosti a gender s běžnými tématy ve škole. V 10 zapojených školách během letošního školního roku učitelé testovali lekce k výše uvedeným tématům, hodnotili u žáků dopady na úrovni znalostí, postojů a chování a podporovali žákovské týmy v realizaci osvětových akcí. Projekt Get up and Goals přináší "svět" do škol a učí nejen žáky, ale i učitele a účastníky školních osvětových akcí, že globální témata souvisí s našimi životy tady a teď,” okomentovala práci na školách ředitelka organizace ARPOK Lenka Pánková.

„Moc děkuji všem zapojeným účastníkům a těším se na další školní rok, kdy budeme testovat nový vzdělávací materiál pro výuku globálních témat v historických souvislostech a nadále podporovat žáky v osvětových akcích,” dodala Pánková.

Tisková zpráva | Foto Václav Votruba

Štítky Get up and Goals, školství, projekt

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.