sobota 13. srpna 2022 Alena

Fiala odsoudil útoky vůči ruským dětem žijícím v tuzemsku

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News odsoudil útoky vůči ruským občanům a hlavně dětem žijícím v tuzemsku. Doufá, že šlo o jednotlivé excesy. Ministerský předseda zároveň obhajoval páteční rozhodnutí vlády o zastavení vydávání víz ruským občanům s výjimkou humanitárních případů.

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) v pátek uvedl, že ministerstvo má informace o tom, že v některých základních školách, které navštěvují žáci ukrajinské či ruské národnosti, se vyskytly konflikty. "Tohle jsou věci, které se dít nesmí. To určitě musím odsuzovat. U nás žije spousta Rusů, kteří nechtějí mít nic společného s putinovským režimem," řekl dnes Fiala. Obdobně se v sobotu vyjádřil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ve čtvrtek ve Sněmovně apeloval v tomto směru na občany také bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle Gazdíka jeho ministerstvo ví o jednotkách konfliktů na školách, kam chodí žáci ukrajinské či ruské národnosti. Úřad s ohledem na to připravil pro učitele návod, jak by měli s žáky současnou situaci na Ukrajině probrat. Záměrem je, aby děti nehledaly vinu za útok Ruska na Ukrajinu třeba u svých spolužáků ruské či ukrajinské národnosti a lépe chápaly informace a souvislosti konfliktu, řekl Gazdík v pátek.

Vláda v pátek rozhodla o zastavení vydávání víz ruským občanům s výjimkou humanitárních případů. Krok, který kabinet avizoval po čtvrtečním zasedání Bezpečnostní rady státu, je reakcí na ruskou invazi na Ukrajinu. Fiala v pátek také avizoval revizi pobytových víz vydaných Rusům žijícím v Česku. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) půjde o bezpečnostní screening, aby bylo jisté, že v Česku nejsou rizikové osoby. Omezení vydávání víz se podle něj nebude týkat studentů z Ukrajiny.

"Jdeme v tom hodně daleko," řekl Fiala. "Je potřeba prověřit, kdo tu je, z jakých důvodů," poznamenal. Připomněl, že Česká republika byla předmětem ruského útoku v případě výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014, do kterého byli podle podezření českých bezpečnostních složek zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU.

Fiala též hovořil o tom, že Česko je připraveno na příliv ukrajinských uprchlíků, a to na všechny aspekty včetně bezpečnostních či zdravotních.

„Musíme bojovat s dezinformacemi,“ zdůraznil také. Rusko proti Česku vede dlouhodobě dezinformační válku, míní Fiala. Tuzemské internetové sdružení CZ.NIC po konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě doporučení vlády v pátek zablokovalo osm dezinformačních webů. "Musíme mít odvahu to zastavit. To není svoboda slova, tady se ruská propaganda lživým způsobem snaží rozeštvávat společnost a útočit na nás formou nepravdivých informací. Je to placeno z Ruska, slouží tomu bohužel buďto vědomě, nebo nevědomě někteří lidé u nás," doplnil premiér.

On-line: Invaze Ruska na Ukrajině

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Facebook.com/Petr Fiala

Štítky ČR, Ukrajina, Rusko, Fiala, boje

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.