Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

ANALÝZA: Nejliberálnější europoslance měli Svobodní a ODS

 
čtvrtek, 23. května 2019, 09:37

Nejliberálnějšími europoslanci, kteří podporovali decentralizaci nebo volný trh, byli v končícím volebním období podle analýzy Liberálního institutu zástupci Svobodných a ODS. Naopak nejméně liberálními byla čtveřice sociálních demokratů. Výsledky analýzy Liberální institut dnes představil s cílem přispět ke kvalifikovanějšímu rozhodování českých voličů ve volbách do Evropského parlamentu.

Smyslem projektu je přiblížit občanům hlasování poslanců Evropského parlamentu o nejdůležitějších směrnicích, nařízeních nebo dohodách jako například o ochraně autorských práv na digitálním trhu nebo o Úřadu evropského veřejného žalobce.

Ředitel Liberálního institutu Martin Pánek řekl, že ve srovnání propadli zástupci STAN, TOP 09 a KDU-ČSL, kteří jsou méně liberální než jejich straničtí kolegové ve Sněmovně nebo Senátu. "Svědčí to o tom, že zatímco doma jsou pravicové strany pod tlakem voličů, v Bruselu je tlak o dost menší, takže opozice vůči větší centralizaci je slabší," uvedl.

Hlasování europoslanců ale přesto podle Pánka může změnit domácí tlak. Například při hlasování o směrnici o copyrightu na internetu pětice europoslanců (Jan Zahradil, Evžen Tošenovský (oba ODS), Jiří Pospíšil (TOP 09), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a sociální demokrat Jan Keller) změnila svůj postoj od původně kladného na záporný, další se nakonec hlasování zdrželi, dodal.

Ředitel Centra pro výzkum EU David Bartas z Liberálního institutu poukázal na rozpor mezi slovy a činy u vládního hnutí ANO. Zatímco jeho šéf a premiér Andrej Babiš se staví do pozice ochránce národních zájmů, jeho europoslanci patří do eurocentralizační frakce ALDE, uvedl Bartas. Podle něj volební jednička ANO Dita Charanzová hlasovala v devíti z deseti případů v souladu s touto frakcí. Podpořila například společný základ firemních daní, který by vedl ke zvýšení daní v Česku, dodal.

Nejliberálnějším z celkového počtu 21 poslanců, kteří zaujali místa v Evropském parlamentu, byl Jiří Payne (Svobodní), nejméně liberálním Keller. Komunisté byli v první polovině žebříčku.

Napsal(a) ČTK | Foto jiripayne.cz
 


 

Kam dál?

Žalobce neuspěl s dovoláním v případu exprimátora Thomy

úterý, 21. května 2019, 14:09

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma je nevinen v případu smlouvy na počítačové vybavení. Nejvyšší státní zástupce podle...

ANKETA: Vláda se postavila proti volebnímu právu od 16 let

pondělí, 20. května 2019, 16:45

Poslanecký návrh Starostů, podle něhož by komunální politiky směli volit lidé už od 16 let věku, vláda na svém dnešním zasedání...

Stát chce podle Babiše koupit ArcelorMittal za korunu

pondělí, 20. května 2019, 09:13

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl v dnešním vydání...

Zemanův tým odmítl další bezzásahové zóny

neděle, 19. května 2019, 11:29

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se dnes na zámku v Lánech zabýval kůrovcovou kalamitou i vodními stavbami na Labi. Kvůli...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

BĚHÁME S DEJVEM: Jak začít?

Všude samí běžci, co na tom běhání všichni vidí? Že bych to zkusil/a taky? Rád/s bych, jen nevím jak začít... Tyto otázky si už položilo mnoho lidí. A proto jsme si pro vás připravili běžecký seriál, ve kterém se vám Budějčák David Vaš pokusí na tyto (ale i další) otázky odpovědět. Své si zde najde začínající, ale i pokročilý běžec.

Budějcká Drbna

Provoz českolipské nemocnice bude v sobotu výrazně omezen

V sobotu bude v českolipské nemocnici probíhat výměna vysokonapěťového vypínače v trafostanici. Důvodem je jeho havarijní stav.

Liberecká Drbna

Zloděj vypáčil dveře obchodu a ukradl z něj cigarety a tabák za desítky tisíc korun

V pátek se do obchodu v obci Lipová vloupal neznámý zloděj, který způsobil škodu za 83 tisíc korun.

Olomoucká Drbna

Tříletá Nelinka z Batelova bojuje s nádorovým onemocněním. Zasáhlo to celou její rodinu

Burkittův syndrom. Tuto diagnózu si před více než rokem musela vyslechnout rodina Mackových z Batelova na Jihlavsku. Toto nádorové onemocnění vznikající z lymfatické tkáně postihlo jejich tříletou dceru Nelinku. Za sebou má operaci a také sérii chemoterapií.

Jihlavská Drbna

Náchodská nemocnice má nový ultrazvuk a rentgen. Magnetická rezonance stále chybí

Krajská Oblastní nemocnice Náchod v minulých dnech otevřela nová pracoviště pro rentgen a ultrazvuk. Investice přišla na 18 milionů korun, z nichž část hradila dotace z evropského programu IROP. V opakovaném tendru nyní nemocnice hledá dodavatele magnetické rezonance, hodnota zakázky je asi 51 milionů korun.

Hradecká Drbna