Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

 
pondělí, 16. září 2019, 11:57

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Povinnost použití vyššího stupně ochrany při platbách kartou na internetu i v kamenných prodejnách zavádí s platností od 14. září nová směrnice EU nazvaná Payment Service Directive 2 (PSD2). Zvýšení zabezpečení je postaveno na zavedení tzv. dvoufaktorového ověření držitele karty. To znamená, že banky, které vydávají platební karty, musí platbu kartou nově ověřit vždy pomocí dvou na sobě nezávislých autentizačních faktorů, tedy “identifikátorů” spotřebitele, které jej prokazatelně určují.

Podle směrnice je možné použít libovolné dva ze tří možných na sobě nezávislých autentizačních faktorů, kterými jsou:

  1. něco, co vlastním jen já - např. mobilní telefon
  2. něco, co znám jen já - např. heslo, PIN
  3. něco, co já jsem - biometrická charakteristika, např. otisk prstu, obličej, hlas; případně lze rozpoznat spotřebitele podle jeho chování (behaviorální biometrie), tedy např. kadence psaní, sklonu držení zařízení

Směrnice PSD2 rovněž specifikuje možnosti výjimek ze silné autentizace, tj. situace, kdy nemusí být spotřebitel ověřován pro usnadnění procesu nákupu s ohledem na nízké riziko podvodu a současně na obtížnou nebo nemožnou proveditelnost tohoto ověření. Nejdůležitějšími výjimkami jsou:

- pro platby na internetu:
- hodnota do 30 eur pro maximálně pět po sobě jdoucích plateb nebo nákupy v celkové hodnotě do 100 eur
-  hodnoty od 30 eur do 500 eur, u které je pomocí transakční analýzy identifikováno nízké riziko podvodu
- pro bezkontaktní nákupy na prodejnách maximálně pět transakcí do 50 eur nebo v celkové hodnotě do 150 eur
- platby za jízdenky a parkovné na neobsluhovaných terminálech

Zavedení těchto nových pravidel přináší do celého systému plateb kartou nutnost nasazení změn nejen u bank vydávajících karty, ale i na straně obchodníků nebo jejich poskytovatelů platebních řešení. Změny u obou stran se už zavádějí, nicméně v oblasti nákupů na internetu bylo po celé EU bankovními ústavy i zástupci obchodníků indikováno, že potřebné změny budou trvat déle. Z tohoto důvodu bylo na úrovni Evropské bankovní autority (EBA), která směrnici vydala, doporučeno centrálním bankám nebo dohledovým autoritám členských států poskytnout přechodné období pro nasazení potřebných úprav.

„V současné době se již většina členských států včetně České republiky vyjádřila pro podporu zavedení dodatečného období. Stanovení přechodného období je v současné době v projednávání na evropské úrovni, jelikož je nutné zajistit jednotnou lhůtu, aby se harmonizovalo zavedení napříč všemi členskými státy,“ uvedl Luděk Slouka, ředitel rozvoje produktů a inovací Mastercard pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko.

Od přechodného období se očekává, že poskytne dodatečné období pro nasazení vyššího stupně ochrany při platbách kartou pro nákupy na internetu. „Prakticky to znamená, že banky i obchodníci budou moci realizovat transakce stejně jako dnes a současně s tím nasazovat a zavádět nové nástroje, jako jsou mobilní aplikace pro ověření biometrie, implementovat systémy transakční analýzy a řadu dalších opatření, o kterých již držitele karet začali informovat,“ vysvětlil Luděk Slouka. Zavádění a nasazování se bude průběžně uskutečňovat v největší míře do konce letošního roku.

Ve světě bezkontaktních nákupů na prodejnách, kde je implementace změn jednodušší a přípravy už jsou takřka u konce, se zavedení přechodného období ze strany EBA neaplikuje. V současné době je nejvíce diskutovaným tématem zda nedojde k zamítání transakcí na platebních terminálech po 14. září z důvodu naplnění limitu pěti transakcí do 50 eur nebo při dosažení celkové hodnoty 150 eur.  Důvodem je, že všechny platební terminály po celé Evropě musí být upraveny tak, aby při dosažení limitu, který nově signalizuje vydavatelská banka, musí tomuto signálu rozumět tak, aby zákazníkovi zobrazil žádost o zadání PIN.

Zavedení tohoto nového signálu resp. parametru do terminálů se věnují poskytovatelé a správci terminálů, kteří jsou schopni tuto úpravu realizovat na dálku. Ve výjimečných případech může úprava vyžadovat osobní návštěvu technika. V těchto výjimečných případech se může v dočasném období několika týdnů po 14. září i stát, že malé množství terminálů transakci zamítne. Obsluha terminálu v takovém případě vyzve držitele karty k zopakování platby pomocí vložení platební karty do terminálu, který si vyžádá zadání PIN. Pro platby realizované pomocí mobilních telefonů a chytrých hodinek k tomuto zamítání nedojde vzhledem k ověření uživatele už na daném zařízení.

V městské hromadné dopravě nebo u parkování, kde jsou rozšířené bezkontaktní terminály i bez klávesnice, a tedy není možné kartu vložit a zadat PIN, se uplatňuje výjimka ze silné autentizace, kterou na své straně identifikuje vydavatel karty. „Podle průběžného monitoringu jsou naši vydavatelé připraveni na aplikaci této výjimky, a proto neočekáváme komplikace při platbách u dopravců a provozovatelů parkovišť. V případě, že by k problémům došlo, doporučujeme držiteli karty kontaktovat svou banku. Pro okamžité řešení situace doporučujeme použít jinou kartu včetně karty v mobilním telefonu nebo hodinkách,“ doplnil Luděk Slouka.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Štítky Mastercard, platba, karta,

 


 

Kam dál?

Stát dá příští rok neziskovkám dotace 5,68 miliardy korun, rozhodla...

úterý, 10. září 2019, 16:34

Neziskové organizace si mohou v příštím roce rozdělit dotace 5,68 miliardy korun. Mohou je získat na sport, vzdělávání, sociální...

Odborníci: Omezování užívání tabáku je pro stát výhodnější

čtvrtek, 5. září 2019, 15:41

Omezovat užívání tabáku v populaci je podle odborníků pro ekonomiku státu výhodnější než daňové příjmy z jeho spotřeby. Vyšší...

Na pražský outdoor má vstoupit i Clear Channel Outdoor

pondělí, 26. srpna 2019, 11:40

Do připravovaného tendru Prahy na provoz přístřešků MHD se plánují přihlásit nejméně dvě mezinárodní firmy, které zatím v Česku...

Prezident podepsal zákon zvyšující možné kompenzace České poště

pondělí, 12. srpna 2019, 12:16

Česká pošta bude moci v budoucnu požadovat od státu roční kompenzaci čistých nákladů za své služby až 1,5 miliardy korun místo...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

SOUTĚŽ: Co se honí hlavou nevěstám v den svatby?

Co všechno může v jedné vteřině nevěstě problesknout hlavou, než řekne své „ano“? A nezmění to nějak její rozhodnutí? Co když řekne nakonec „ne“? Jak se mladá dívka vypořádá s ženskou úlohou v manželství? Být vdanou ženou… ženou v domácnosti! Vařit, prát, žehlit, uklízet, mýt podlahy, mýt záchod?! Opravdu tohle chce? Ještě se může rozhodnout jinak!

Budějcká Drbna

VIDEO: Zmatená řidička sjela z dálnice D1 na D46 do protisměru

Naštěstí bez vážnějších následků skončil incident ze závěru minulého týdne. Zmatená jednašedesátiletá žena u Vyškova zazmatkovala a z dálnice D1 sjela na rychlostní komunikaci D 46 v protisměru

Brněnská Drbna

Údajné zloděje svázali do kozelce, odvezli za město a polili benzínem. Souzeným hrozí dvacet let za pokus o vraždu

Dlouhých pět let se vleče případ čtyř mužů z Jablonecka v souvislosti s násilným držením dvou domnělých zlodějů a obviněním z pokusu o vraždu. Podle spisu obžalovaní před pěti lety ve Smržovce spoutali dva mladíky, bili a nakonec odvezli o 75 kilometrů dále k České Lípě, kde je polili benzinem. Dnes měli vypovídat poslední tři svědci, dva ale nepřišli. Jeden je celostátně hledaný a znalec se omluvil kvůli vážnému zranění kolene. Soud odročil jednání na únor příštího roku, kdy by měl zaznít rozsudek.

Liberecká Drbna

Opilý cyklista přejížděl přes přechod pro chodce. Nevšiml si tažného lana mezi auty a upadl

Ke kuriózní nehodě došlo včera odpoledne v Přerově. Cyklista při přejíždění silnice po přechodu pro chodce narazil do tažného lana, které bylo nataženo mezi auty.

Olomoucká Drbna

ŘSD zvažuje jinou trasu obchvatu Želetavy na silnici I/38

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zvažuje jiné a levnější vedení obchvatu městyse Želetava, jímž prochází silnice I/38 mezi Jihlavou a Znojmem. Technická studie původně počítala s obchvatem měřícím 7,2 kilometru, ale tato varianta byla podle webu ŘSD ekonomicky neefektivní. Ředitelství teď zpracovává aktualizaci studie. Zároveň připravuje přestavbu skoro 13 kilometrů tohoto hlavního tahu mezi Jihlavou a Stonařovem.

Jihlavská Drbna

Zahraniční řidič zřejmě nepřizpůsobil rychlost a v zatáčce se střetl s projíždějícím autem

Zřejmě vliv nepřiměřené rychlosti v kombinaci s mokrou vozovkou pokrytou spadaným listím stojí za jednou z možných příčin dopravní nehody, ke které došlo v úterý 16. října krátce před osmou hodinou ranní na silnici III. třídy v obci Stupná.

Hradecká Drbna