Počasí dnes19 °C, zítra22 °C
Čtvrtek 30. května 2024  |  Svátek má Ferdinand
Bez reklam

VOLBY 2022: Praha sobě v koalici? Zbytečné, stačí STAN a Piráti, tvrdí Spolu

V povolebním jednání o koalici na pražském magistrátu se v neděli poprvé sešli zástupci vítězné koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) se STAN. Diskutovali především o programových shodách. Řekli to předseda zastupitelů ODS a člen vyjednávacího týmu Spolu Zdeněk Zajíček (ODS) a dosluhující náměstek primátora a lídr STAN Petr Hlaváček (za STAN). Zástupci Spolu řekli, že chtějí jednat o koalici na půdorysu té vládní, tedy se STAN a Piráty. STAN na schůzce přednesl záměr přizvat ke koaličním jednáním hnutí Praha sobě. Spolu to nyní považuje za zbytečné.

„Jednání bylo vstřícné a věcné“

Komunální volby v metropoli vyhrála koalice Spolu před ANO. Piráti vedení dosluhujícím primátorem Zdeňkem Hřibem skončili třetí, Praha sobě skončila čtvrtá, pátý STAN a šestá SPD.

„Tak, jak jsme avizovali, sešli jsme se s našimi nejbližšími partnery a setkali se se zástupci STAN. Jednání bylo vstřícné a věcné a konstatovali jsme, že jsme si programově blízko. Slíbili jsme si, že v jednáních budeme nadále pokračovat," řekl Zajíček. Programové průniky prý oba subjekty mají například v představě o územním rozvoji nebo způsobu řízení města.

„Další schůzku máme ve čtvrtek“

„Vyslechli jsme jejich (Spolu) názor na další jednání a další schůzku máme ve čtvrtek. Bavili jsme se o budoucím uspořádání s tím, že my jsme jim sdělili, že preferujeme širokou koalici demokratických stran. Samozřejmě ale vnímáme, že jednání vede Spolu jako vítěz voleb," řekl Hlaváček.

To podle Hlaváčka znamená, že by do koalice sestavené na půdorysu vládní koalice bylo přibráno hnutí Praha sobě. Zástupci STAN podle něj přizvání Prahy sobě do koalice na jednání se Spolu doporučili. Z jejich strany ale jde pouze o doporučení, neboť si STAN podle Hlaváčka uvědomuje, že je nejmenším potenciálním koaličním subjektem.

Záměr přizvat Prahu sobě podporují Piráti

Zajíček řekl, že pro Spolu je primární koalice na půdorysu té vládní. O možnosti přizvat Prahu sobě je podle něj možné se začít bavit teprve ve chvíli, že by se domluvily Spolu, STAN a Piráti. Navíc by podle něj muselo být nejdříve vyjasněno, jak by spolupráce vypadala a zda by dávala smysl. Lídr Spolu, poslanec a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS), tuto možnost označil za nezvyklý a žertovný nápad, který nemá věcný smysl.

Naopak záměr přizvat Prahu sobě podporují podle odpoledního vyjádření primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) zastupitelé Pirátů. Také oni o této možnosti chtějí se Spolu hovořit.

„Jsme připraveni nadále jednat“

Na magistrátu se dnes odpoledne poprvé při povolebním vyjednávání sešli zástupci Prahy sobě, Pirátů a hnutí STAN. „K posunu v jednání nedošlo, ale určitě jsme připraveni nadále jednat," řekl lídr Prahy sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty. Voleb se zúčastnilo 43,91 procenta voličů.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Radoslav Penkov

Štítky volby, SPOLU, STAN, Praha, Starostové a nezávislí, koalice, Česká pirátská strana, ODS, Petr Hlaváček, Zdeněk Zajíček, půdorys, TOP 09

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

VOLBY 2022: Praha sobě v koalici? Zbytečné, stačí STAN a Piráti, tvrdí Spolu  |  Volby  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.