čtvrtek 29. září 2022 Michal

Od 1. března bude z opatření platit prakticky jen nošení respirátorů, tvrdí Fiala

Od 1. března bude podle premiéra Petra Fialy (ODS) v platnosti jen velmi málo protiepidemických opatření, která mají bránit šíření nákazy koronavirem. Prakticky jen nošení respirátorů, uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády. Dnes ministři rozhodli o zrušení kontrol covidových certifikátů v restauracích, službách a na hromadných kulturních a sportovních akcích.

"Postupně budeme také navyšovat počty návštěvníků na kulturních, sportovních akcích s výhledem k tomu, že od 1. března bude z omezujících opatření v platnosti jen velmi málo. Prakticky jen nošení respirátorů," uvedl Fiala.

Vláda dnes také podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) rozhodla, že od 18. února se také zvýší maximální počet účastníků hromadných akcí. Nově bude limit 500 účastníků a pro sedící maximálně pět tisíc osob. Zohlední se i velikost prostor, nad tisíc lidí bude možné obsadit polovinu zbývající kapacity. Dosavadní maximální kapacita je tisíc sedících a sto na ostatních akcích.

Podmínky pro sedící diváky se týkají například uměleckých představení, sportovních utkání, kongresů a vzdělávacích akcí. Ostatními hromadnými akcemi jsou spolkové, kulturní, sportovní, tradiční a další podobné akce nebo slavnosti.

Vývoj počtu nakažených a obsazenosti nemocnic podle premiéra Fialy odpovídá predikcím odborníků. "Covid začíná intenzivně pronikat mezi seniory," doplnil k tomu ministr Válek. Podle něj se ale hygienici více věnují jejich trasování a nakažené seniory vyzval, aby vždy kontaktovali svého lékaře a nezůstávali bez léčby.

Mezi více než 267.000 nakaženými od začátku února tvoří lidé nad 65 let více než 18 tisíc, tedy asi sedm procent. Hospitalizovaných bylo v úterý přibližně 3,5 tisíce a 334 z nich na jednotkách intenzivní péče. Seniorů mezi nimi bylo více než 2,5 tisíce.

Rozvolnění protiepidemických pravidel vláda oznámila minulou středu. Ve stejný den ohlásil své rozhodnutí o nezákonnosti kontrol covidových certifikátů v restauracích a ubytování Nejvyšší správní soud. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) ale vláda nerozhodla pod jeho tlakem, jen urychlila už naplánovaná a s odborníky prodiskutovaná opatření.

Například šéf epidemiologické skupiny poradního orgánu ministerstva zdravotnictví, Národního institutu pro zvládání pandemie, Rastislav Maďar po oznámení změn řekl, že jeho skupiny se na názor vláda před zrušením kontrol certifikátů neptala. Jako předčasné ho kritizují i další odborníci.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto archiv Petra Fialy

Štítky vláda, ČR, opatření, koronavirus, COVID-19, premiér, Fiala, Válek, březen

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.