čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Kadeřnictví, kosmetiky a další služby otevřou 3. května. Nutný bude negativní test

, aktualizováno 26. dubna 2021, 20:17

O otevření obchodů od pondělí 3. května vláda podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) definitivně rozhodne ve čtvrtek. Určující bude vývoj epidemické situace a nárůst počtu nakažených koronavirem. V maloobchodě by měly platit současné podmínky pro provoz, se žádnými dalšími mimořádnými se nepočítá. Havlíček to dnes řekl novinářům na tiskové konferenci ke spuštění Modernizačního fondu.

Protiepidemická opatření chce vláda uvolňovat prostřednictvím šesti balíčků. Klíčovým ukazatelem bude počet nakažených za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Pokud klesne na 100 nově infikovaných, budou moci příští týden otevřít zbývající obchody, což je podle Havlíčka 24 procent z celkového maloobchodního trhu. Nyní v ČR připadá 163 nakažených za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) se hranice 100 nakažených nejspíš do pondělí 3. května dosáhnout nepodaří. Epidemické modely podle něj ukazují, že by se tak mohlo stát až ke konci příštího týdne, řekl dnes.

"Já jsem optimista, ale vzhledem k tomu, že ta incidence klesá, tak se i oplošťuje křivka postupného pádu. Čili už nevidíme nějaká vysloveně dramatická čísla, která by ubývala každým dnem, ale spíše je tam nějaký postupný pokles," uvedl Arenberger v podvečer na tiskové konferenci po jednání vlády. Kabinet si podle něj nemůže dovolit chybu a zopakovat uvolnění, které se v minulosti už dvakrát nepodařilo spustit tak, aby bylo bezpečné, dodal.

V prodejnách by měl nadále platit limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka, dodržování dvoumetrových odstupů, dezinfekce rukou před vstupem do obchodu či zakrytí dýchacích cest, uvedl Havlíček.

Bez ohledu na počet nakažených budou moci příští pondělí obnovit provoz služby spojené s péčí o tělo jako kadeřnictví, masáže či pedikúry, a s péčí o zvířata. Zákazníci se při vstupu budou muset prokázat potvrzením o negativním PCR nebo antigenním testu na koronavirus. Uznávány budou jen profesionálně provedené testy, antigenní budou podle Arenbergera platit 72 hodin od odběru, PCR sedm dní. Uznáváno bude také očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci covid-19 v posledních 90 dnech.

V současné době mohou fungovat jen vybrané obchody jako potraviny, lékárny, drogerie, optiky, obchody s dětským oblečení a obuví nebo květinářství. Otevřené jsou také některé služby, například zámečnictví, čistírny nebo servis vozidel.

Kvůli druhé vlně pandemie vláda zakázala maloobchodní prodej od 22. října. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění povolila v prosinci, kvůli špatné epidemické situaci se ale většina prodejen po Vánocích už nesměla znovu otevřít.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto vlada.cz

Štítky vláda, koronavirus, opatření

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.