středa 22. září 2021 Darina

Vláda rozhodla o povinném nošení respirátorů na vybraných místech od 25. února

, aktualizováno 22. února 2021, 22:13

Povinné nošení respirátorů nebo dvou chirurgických roušek na sobě v obchodech, provozovnách služeb, v prostředcích i na zastávkách veřejné dopravy nebo v ambulancích vláda odsunula na 25. února. Respirátor nebo jednu zdravotnickou roušku budou muset od čtvrtka lidé nosit ve všech prostorách staveb či venku, když jsou rozestupy menší než dva metry. Možné už nebude využívat doma vyrobené roušky.

O zavedení povinnosti nosit ochranné prostředky vyšší účinnosti informovala vláda po svém pátečním jednání. Ministr zdravotnictví Jan Blatný tehdy dodal, že kompletní seznam míst, kde budou tyto ochranné prostředky povinné, oznámí vláda v pondělí.

Fronty na respirátory

V mezičase lidé začali hromadně vykupovat ochranné prostředky nejen v lékárnách, ale také v obchodech. „V některých regionech přímo naši lékárníci mluví o nákupní horečce a davovém šílenství. Náš e-shop také čelí prudce zvýšenému zájmu - chvílemi je jeho návštěvnost na desetinásobku běžného stavu,“ potvrdil jen pár hodin po páteční tiskové konferenci mluvčí lékárenské sítě Dr. Max Michal Petrov

Po víkendu hlásila řada lékáren nulové zásoby respirátorů FFP2. „Momentálně jsou v naší lékárně ústenky a respirátory vyprodané. V pátek byly vyprodané respirátory a o víkendu ústenky. Naskladnění nových zásob očekáváme dnes odpoledne,“ sdělila v pondělí mluvčí českobudějovické nemocnice Iva Nováková.

Podobná situace je i v jiných městech v regionu. „Prakticky od pátku už respirátory nemáme. Nedokážeme ani určit, kdy budeme mít nové,“ řekl pracovník lékárny Dr.Max v táborském Kauflandu.

Lokálně mohou být vyprodané respirátory i v menších lékárnách, zásoby se ale postupně doplňují.

Starosti pro personál obchodů

Se zavedením respirátorů nebo dvou chirurgických roušek naráz přibude také práce personálu obchodů, který bude muset na dodržování nařízení dohlížet. „Povinnost nosit respirátor nebo dvě roušky na sobě budeme zákazníkům připomínat v našich rádiích a na plakátech, též budou upozorňováni pracovníky ochranné služby, ale exekuce těchto nařízení není v naší kompetenci,“ uzavřela mluvčí společnosti Globus Lutfia Volfová.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto vlada.cz

Štítky vláda, koronavirus, opatření, respirátor

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.