sobota 5. prosince 2020 Jitka

Česko je ve čtvrtém stupni rizika z pěti, opatření se nemění

Česko je podle rizikového skóre protiepidemického systému (PES) ministerstva zdravotnictví ve čtvrtém stupni rizika z pěti. Pokud se situace nezhorší do příští středy, navrhne ministerstvo uvolnění opatření. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr Jan Blatný (za ANO). Výpočet čísla od nuly do sta podle čtyř epidemiologických parametrů se bude zveřejňovat od pondělí 16. listopadu na webu ministerstva zdravotnictví. Opatření se při zlepšení nebo zhoršení ale automaticky nemění, rozhodnout musí vláda.

"Když víme, že od středy tohoto týdne se pohybujeme na stupni číslo čtyři, pak pokud to vydrží do středy příštího týdne, tak bychom od dalšího pondělí mohli rozhodovat o rozvolnění," uvedl ministr. Čtvrtý, druhý nejvyšší stupeň označený červeně odpovídá rizikovému skóre 61 až 75. Na dotaz Blatný uvedl, že dnes představený systém považuje za jeden, nikoliv jediný nástroj proti případné třetí vlně. Postupovat by se podle něj mělo do konce roku.

Systém PES počítá s pěti barevně odlišenými pásmy. Nejmírnější je zelené do 20 bodů, druhé žluté do 40 bodů, třetí oranžové do 60 bodů, čtvrté červené do 75 bodů a páté fialové v případě vyššího skóre. Na každý stupeň jsou navázána konkrétní opatření.

Pro přechod do vyššího stupně rizika a zpřísnění opatření bude třeba číslo vyšší úrovně po dobu tří dnů, pro pokles do nižšího pak týden. V nižších rizikových pásmech lze podle Blatného uvolňovat i regionálně.

"Index nebude využíván jako robotický systém, vyhodnocení epidemické situace a nastavení opatření budou vždy provádět lidé - experti," řekl ministr. Tento tým pak podle Blatného bude vládě navrhovat doporučení pro zpřísnění nebo uvolnění opatření.

Výpočet čísla bude vycházet z reprodukčního čísla, tedy průměrného počtu dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, podílu pozitivních ze všech denních testů a počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel v obecné a seniorské populaci.

Hodnocení článku je 36 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto vlada.cz

Štítky ČR, koronavirus, vláda, statistika, PES

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jara Srs

co jste to za dementy,že jste vymysleli takovou hovadinu ,to je jako ty roušky co nikdo nepere a k ničemu než nošení bacilů nejsou

neděle, 15. listopadu 2020, 09:38

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.