Počasí dnes5 °C, zítra5 °C
Středa 1. února 2023  |  Svátek má Hynek

Ukrajina je morálním vítězem už teď, říká Jiří Padevět. Kolektivní vina je podle něho vždycky špatně

Jiří Padevět ve svých knihách nejčastěji popisuje krvavá léta, která český národ prožíval. Ředitel nakladatelství Academia se teď v rozhovoru pro Drbnu rozpovídal nejen o určitých paralelách historických momentů s aktuální situací. "Ukrajina je jistě morálním vítězem už teď, otázka je, kde hodlá Putin svoje vraždící vojáky zastavit," říká spisovatel, knihkupec, nakladatel a jeden z nejznámějších českých badatelů.

Čekal jste ještě v polovině února, že se potvrdí zprávy informačních služeb o možném útoku na Ukrajinu?
Kdybych řekl, že čekal, vypadalo by to že se chvástám. Putinova agresivita se projevovala už dlouho a na řadě míst, ať už na hranicích Gruzie či Moldávie s Ruskem, při bombardování civilistů v Sýrii, nebo při politických vraždách v Británii či Berlíně. Dlouho jsme nechtěli vřeštění tohoto Hitlera 21. století slyšet, teď nám vřeští před prahem.

Co je pro vás největším překvapením? Je to státnický přístup ukrajinského prezidenta nebo například míra odporu ukrajinské armády?
Obojí. Ukrajinci v čele se svým prezidentem se opět projevili jako nesmírně statečný národ.

S jakými historickými momenty vidíte paralelu s dnešní situací na Ukrajině?
Každá historická paralela samozřejmě kulhá, ale myslím, že každému soudnému člověku, žijícímu v České republice se vybaví nacistická okupace pohraničí v roce 1938 a ruská okupace v roce 1968. To, co předvádí vrah Putin je agrese, srovnatelná i s německo-ruským útokem na Polsko v roce 1939, v míře brutality zcela jistě.

Bez ohledu na další vývoj situace, posunou události posledních dní Ukrajinu směrem „k západu“?
Pevně v to doufám. A nejen Ukrajinu, ale i Gruzii, Moldávii a nakonec, až padne další odpudivý diktátor, třeba i Bělorusko.

On-line: Invaze Ruska na Ukrajině

Čtvrtek, 24. února 2022, 05:00

On-line: Invaze Ruska na Ukrajině

Ruská armáda 24. února ráno zahájila rozsáhlý letecký, námořní i pozemní útok na sousední zemi, jde o největší výpad jednoho státu proti druhému v Evropě od druhé světové války. Aktuální dění přinášíme on-line.

Může být vůbec Ruská federace vítězem téhle války? Člověk by mohl nabýt dojmu, že Ukrajina společně se svým prezidentem je již vítězem, minimálně tím morálním.
Ukrajina je jistě morálním vítězem už teď, otázka je, kde hodlá Putin svoje vraždící vojáky zastavit. Jestli na Ukrajině, v Bratislavě, v Praze, nebo až třeba v Paříži. Zatím to ale vypadá, že vítězem by mohl být i západ, který Putinova agrese snad konečně vyvedla z omylu, že se zločinným spolčením se dá vyjednávat. Rusko může dosáhnout vojenského vítězství svojí obvyklou cestou, tedy ničením celých měst a terorem vůči civilistům. Vůdce Putina za to bude řada Rusů velebit, protože většina Rusů stále věří jeho propagandě, před kterou by Goebbels bledl závistí. Budou se považovat za vítěze, i když mají na rukou krev.

Čím dál častěji se objevují na sociálních sítích snímky nápisů „Rusáky neobsluhujeme“ a podobně. Jak vy nahlížíte na podobná gesta, ke kterým v posledních dnech přistupují například některé české restaurace nebo hotely?
Kolektivní vina i nenávist k národu je vždycky špatně. S obdivem sleduji malá ohniska občanského odporu v Putinově říši zla a skláním se před statečností těch lidí. Zároveň se ptejme všech Rusů, koho volili a jestli jim opravdu západ připadá prohnilý a zkažený tak, že je potřeba jej zničit. Také se jich ptejme, zda v anketě o nejdůležitější osobnost Ruska náhodou nehlasovali pro masového vraha Stalina, který skončil na třetím místě.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta zkritizoval na sociálních sítích skutečnost, že Česká televize žive přenášel projev ruského prezidenta Vladimíra Putina. Konkrétně napsal: „Zpravodajství ČT 24 kleslo na další dno. Živě vysílá projev válečného zločince Putina plný lží a nenávisti vůči Ukrajině. Tam zatím umírají její stateční obránci a civilisté. Vůbec nechápu, kdo to povolil. Česká veřejnoprávní televize jako záloha pro ruskou propagandu? NE!“ Souhlasíte s jeho slovy?
Jakkoliv si pana hejtmana Půty nesmírně vážím, zároveň jakkoliv se mi projev válečného zločince Putina nelíbil tak, že jsem přijímač přepnul na jiný kanál, jakkoliv jsem sám s kompletním vysíláním Putinova odporného projevu projevil veřejně nesouhlas, s odstupem času to považuji spíše za dobrý krok. Osobně bych asi vysílal jen úryvky, ale takhle alespoň každý soudný občan vidí, kdo proti nám bojuje.

Závěrem, jakou knihu byste v tyto dny doporučil? Například kvůli tomu, že její obsah opět nabývá na aktuálnosti…
Kdybych chtěl v těchto chvílích žertovat, doporučil bych klasickou práci Lva Nikolajeviče Tolstého Speciální vojenská operace a mír. Ale protože čas je spíše vážnější, doporučím Wendy Goldmannové Vytváření nepřítele. Skvěle popisuje paranoiu Ruska během Stalinovy krutovlády a já se obávám, že stejnou paranoiou trpí i válečný zločinec Putin.

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pavlína Jáchimová

Štítky Ukrajina, Rusko, útok, invaze, Putin, rozhovor, politika, historie, Jiří Padevět, Vladimir Vladimirovič Putin, Academia, Drbna.cz, Josif Vissarionovič Stalin, Gruzie, válečný zločin, Adolf Hitler

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

IVAN FILIPEC

S hejtmanem Půtou souhlasím, doporučil bych knihu Milana Syrůčka - VSTAHY UKRAJINA RUSKO. Potom se na ten konflikt budete dívat jinak a zjistíte, že ten kdo válku začal je Ukrajina a západ dodává zbraně. Zbrojaři si mastí kapsy a obyčejný lid je nezajímá. Ten herec je dnes jedním z nejbohatších lidí světa, být hercem na Ukrajině se vypláci, pokud papouškujete to co po vás chtějí. Naše vláda nás zatáhla do války a nás občanů se neptala.

Úterý, 17. května 2022, 17:08

IVAN FILIPEC

Ukrajina není a nemůže být morálnim vítězem, od r. 2014 vede válku proti svým občanům. Podepsané dohody neplnila a ve válce pokračovala, tak ať se nediví, že Rus zasáhl. Dokud západ bude dodávat zbraně Ukrajině, tak to nikdy neskončí a Ukrajina se totálně zadluží, ty zbraně nedostává zadarmo. Ať to dopadne jak chce, morálně zvítězí Rus a ten má zájem se dohodnout. A že vláda vyznamenává Ukrajinské nacionalisty, kteří bojovali na straně III. říše je špatné a Rusové vědí proč.

Úterý, 17. května 2022, 17:00

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.