Česká munice mění situaci na frontě, říká ministr zahraničí Jan Lipavský

Autoři | Foto MVČR

Česko je připraveno pokračovat v dodávkách munice Ukrajině i nadále, říká v rozhovoru ministr zahraničí Jan Lipavský (ODS). Vysvětluje, proč by zastavení iniciativy znamenalo bezpečnostní riziko, jaké investice plánuje vláda v oblasti obrany a co si myslí o výhrůžkách z Ruska. „Ti, kdo navrhují přesun iniciativy pod mezinárodní organizace, nerozumí realitě,“ říká s tím, že klíčem k bezpečnosti je aktivita, důslednost – a někdy i humor.

Nikdy se veteránů neptejte, kolik lidí zabili, říká Andrij Žolob z centra pro vojenské veterány ve Lvově

Andrij Žolob vede centrum pro vojenské veterány ve Lvově. Dvacet let byl ortopedickým chirurgem, pak vojenským lékařem ve válce a služba mu skončila v květnu tohoto roku v Marjince v Doněcké oblasti. Pomáhá ostatní veteránům i rodinám pohřešovaných...

V rozhovoru pro Bloomberg jste uvedl, že Česko je připraveno pokračovat v dodávkách munice pro Ukrajinu i v roce 2026. Jak velká výzva je to před nadcházejícími říjnovými volbami?
Je naprosto zásadní, aby dodávky munice prostřednictvím naší iniciativy pokračovaly i po sněmovních volbách. Podpora Ukrajiny v její sebeobraně je klíčovou otázkou evropské bezpečnosti a ukončení této iniciativy by představovalo bezpečnostní riziko pro naši zemi. Ti, kdo navrhují ukončení iniciativy nebo její přesunutí pod hlavičku mezinárodních organizací, prokazují naprosto neznalost reálného fungování bezpečnosti a diplomacie. Takoví lidé nesmí řídit naši zemi.

Zmínil jste, že česká „muniční iniciativa změnila pravidla hry na bojišti“. Jak konkrétně se tato změna podle vás projevila na frontě?
Před začátkem muniční iniciativy mělo Rusko dělostřeleckou převahu nad Ukrajinou 10:1, díky české iniciativě to je nyní 2:1. Díky Česku je tedy poměr pětkrát menší. To je obrovský úspěch, na který můžeme být náležitě hrdí.

Na konferenci Globsec ve druhé polovině června jste poukázal na význam ekonomické a vědecké diplomacie. Jaké konkrétní projekty patří mezi priority Česka?
Čísla mluví jasně, v oblasti ekonomické diplomacie se nám daří. Česko se řadí mezi 27 největších exportérů zboží na světě. Úkolem diplomacie je otevírat dveře českým firmám tam, kde by to jinak bylo obtížné. Od roku 2022 jsme realizovali 826 projektů na podporu ekonomické diplomacie v hodnotě přesahující 200 milionů korun, uskutečnili jsme 66 zahraničních podnikatelských misí do 70 zemí vedených ústavním činitelem. Mezi zásadní trhy pro český export patří Afrika, IndoPacifik či země Blízkého východu. České firmy mají v mnoha oborech schopnost konkurovat nejvyspělejším státům světa. Česká diplomacie proto pomáhá budovat renomé Česka jako země, jejíž produkce a vývoz se opírá o vyspělé technologie a inovace.

V rámci strategické komunikace jsme vydali brožurku o informačních manipulacích, aby lidé viděli, jaké sovětské taktiky Kreml stále používá. Například jadernou kartu vytahují opakovaně, není to originální a ti, co ji v Česku papouškují, slouží akorát jako užiteční idioti ruské propagandy. Proto jako česká diplomacie v komunikaci často používáme humor, protože z výzkumů víme, že když si z nepřítele děláte srandu, nebudí už takový strach.

Jan Lipavský, ministr zahraničí ČR

Česko nedávno předvolalo čínského velvyslance kvůli kybernetickému útoku proti MZV. Jaké nové kapitoly vztahů s Čínou se tímto krokem otevřely? Jakou úroveň technologické a diplomatické odezvy Česko očekává?
Považovali jsme za důležité čínské straně jasně demonstrovat, že takové jednání zásadně narušuje důvěryhodnost Číny. Další kroky nebudu komentovat, česká diplomacie Čínu nadále vnímá v rámci EU jako partnera, ekonomického konkurenta a systémového soupeře.

Navrhujete, aby Česko zvýšilo výdaje na obranu na 3,5 % HDP, z nichž 1,5 % by mělo směřovat do bezpečnostních investic. Jak vypadá krátkodobý plán, pokud vláda zůstane? Které konkrétní projekty budou podle vás klíčové?
Česko dlouhodobě patří mezi nejbezpečnější země světa. Aby to tak zůstalo, nesmíme usnout na vavřínech. Musíme rozumně investovat do klíčových pilířů naší obrany. Všechny naše kroky vycházejí z konzultací s armádou. Ptáme se těch, kdo na obranu skutečně dohlížejí, co země potřebuje – a podle toho jednáme. V krátkodobém horizontu jsou klíčové projekty jako posílení protivzdušné obrany, přechod na nejmodernější stíhačky světa F-35, nábor nových vojáků, rozvoj kyberobrany a zlepšení logistiky. Většinu aktivit, které lze započítat do oněch 1,5 % HDP, už nyní realizujeme a je třeba v tom pokračovat. Budujeme schopnost čelit hrozbám, které nejsou teoretické. Stačí se podívat na Ukrajinu. V sázce je bezpečí našich občanů – a to nehodláme riskovat.

Proruská propaganda v Česku zagresivňuje, říká odborník na dezinformace Roman Máca

„Svůj podíl na zmrtvýchvstání komunistů, i když nyní převlečených, má dozajista i vláda Petra Fialy. Ale mimo jiné také rebranding z KSČM na Stačilo,“ říká odborník na dezinformace Roman Máca. Ten se v dalším díle rozhovorového seriálu Bez servítků...

Odešel jste z Pirátské strany na kandidátku ODS v Praze. Jak se tento krok odráží ve vašem politickém programu a komunikaci s voliči?
Moje názory, hodnoty ani priority jsou stejné. Z programového prohlášení v kapitole zahraniční politika jsem splnil, respektive naplňuji, všechny body, které jsem si předsevzal. Česko aktivně přichází s vlastními iniciativami v Evropské unii, po 22 letech jsme uspořádali v Praze vrcholné jednání NATO, prosadil jsem sankční zákon, provedl jsem revizi vztahů s Ruskem a Čínou, jsme lídrem v pomoci Ukrajině, muniční iniciativa je úspěšná, pomáháme českým firmám zapojovat se do obnovy Ukrajiny, jsme aktivní součástí koalice ochotných, zprofesionalizoval jsem diplomacii, zastáváme se politických vězňů po celém světě. Tyto věci jsem dělal, dělám a budu dělat dál v zájmu Česka.

Počítáte s „černým scénářem,“ kdybyste ve volbách neuspěl? Čemu byste se věnoval?
Stále ještě platí, že jsem více let pracoval mimo politiku než v politice, takže mě moje profesní budoucnost nijak neznervózňuje. V tuto chvíli se však naplno věnuji práci na bezpečnosti této země. Věřím, že ve volbách uspějeme a budeme moci pokračovat v práci tak, aby Česko bylo prosperující a bezpečnou zemí ukotvenou na Západě.

Čím je podle vás způsobeno, že konflikt mezi Izraelem a Palestinou vyvolává takové emoce? Aktuálně se může zdát, že je v Evropě, potažmo v Česku, více emotivně komentovaný, než válka na Ukrajině.
Blízkovýchodní konflikt je natolik komplexní a hluboce zakořeněný, že nemá jednoduché řešení a je fakticky nemožné se při veřejných vyjádřeních zavděčit všem. Česko podporuje dvoustátní řešení, podporuje legitimní aspirace Palestinců na vlastní stát. Aktuální humanitární situace v Gaze je opravdu kritická a je mi líto každého lidského života, který zbytečně vyhasne. Za loňský rok jsme Palestincům poskytli více než jednu miliardu korun na humanitární pomoc, letos je částka obdobná. Další miliony přispíváme v rámci projektů Evropské unie. Zároveň je ale nutné říct, že za současnou válku mohou teroristé z Hamásu, kteří 7. října 2023 barbarsky zaútočili na civilisty v Izraeli. Do dnešního dne drží teroristé v Gaze zhruba 50 rukojmích, z nichž řadu z nich pravděpodobně už v zajetí umučili. V jakémkoli scénáři ukončení tohoto konfliktu – což si velmi přeji a česká diplomacie na tom pracuje – musí Hamás každopádně navrátit všechny rukojmí, složit zbraně a vzdát se vlády v Gaze.

Ve svých výrocích jste si nebral servítky směrem k Rusku. Nemáte někdy strach z jakékoliv „pomsty“?
Ruský režim má vyhrožování ve svém DNA. Důležité je, abychom pracovali na posilování bezpečnosti Česka, což naše vláda dělá. Nedávno jsme to mohli vidět na případu Dominika Haška, kterému ruští extremisté vyhrožovali vypadnutím z okna. Obratem jsme dotyčného agresora zařadili na sankční seznam. Ukázali jsme, že takové výroky už jsou prostě za hranou a nebudeme je tolerovat. Propagandisté v ruských státních televizích nám denně vyhrožují vybombardováním nebo jaderným útokem, jen si ta jejich „média“ někdy pusťte. V rámci strategické komunikace jsme vydali brožurku o informačních manipulacích, aby lidé viděli, jaké sovětské taktiky Kreml stále používá. Například jadernou kartu vytahují opakovaně, není to originální a ti, co ji v Česku papouškují, slouží akorát jako užiteční idioti ruské propagandy. Proto jako česká diplomacie v komunikaci často používáme humor, protože z výzkumů víme, že když si z nepřítele děláte srandu, nebudí už takový strach.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Česko, diplomacie, Ukrajina, Jan Lipavský, ministr zahraničí, volby, Čína, Rusko, vláda

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.