Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

(NE)OBYČEJNÍ: Olomoucký vědec, který patentoval látku s antiparkinsonickou aktivitou

 
čtvrtek, 18. července 2019, 14:00

Gabriel Gonzalez v Olomouci studuje doktorský program Experimentální biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. Snaží se najít lék na Parkinsonovu chorobu a mezi jeho největší úspěchy patří podání patentové přihlášky na skupinu látek, které vykazují výraznou antiparkinsonickou aktivitu. Ani přes tento výrazný úspěch Gabriel nemá rád novinové titulky, které křičí, že olomoučtí vědci našli lék na nevyléčitelnou nemoc. Někdy tohle tvrzení mívá poměrně zásadní háček.

Výroba zmenšených mozků

S Gabrielem si sedáme do kuchyňky v budově Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého v areálu Fakultní nemocnice Olomouc. „Nejvíc mě baví neurobiologie. Zabývám se vlastně tím, že pěstuji neuronální buňky z původně rakovinové buněčné linie. V rámci mojí stáže v Rakousku, která se blíží, se budu zabývat pěstováním zmenšených mozků. Taková zmenšenina je dobrá k tomu, že je v ní stejné zastoupení neuronů jako v lidském mozku, ale budu ji mít na Petriho misce a nebudu potřebovat celý mozek,“ říká Gabriel a z jeho slov je evidentní, že se snaží všechno co nejvíc zjednodušit tak, aby tématu rozuměl i úplný laik.

Gabriel Gonzalez pochází z Letohradu. Jeho otec je Kubánec, odtud má Gabriel exoticky znějící příjmení.

„Svou práci bych mohl přirovnat k tomu, že člověku píchnu jed, pak mu dám lék a pak sleduju, jak se mu daří a jestli přežije. Abych nemusel dělat tohle, sleduju všechno na tkáňových kulturách. Vytvořím si populaci neuronů, která má podobné charakteristiky jako neurony v oblasti černé substance. Tato část mozku je v podstatě motorickým centrem těla a tvoří dopamin, což je hormon štěstí. Při Parkinsonově nemoci je právě tato část mozku degenerovaná, z čehož pramení třesy, poruchy pohybu, ale i zvracení nebo deprese. Po přidání látky sleduji, jak velká populace buněk přežije a jak jsou vitální. Tím vlastně zjistím, jestli ta daná látka může fungovat jako lék.“

Jenže i když se najde látka, která vypadá, že by mohla působit jako lék na určitou nemoc, je před vědci ještě dlouhá cesta k tomu, aby se látka mohla uvést na trh jako léčivo. „Nejdřív zjistíme, že ta látka sice pomáhá proti dané nemoci, ale nevíme, jak by se chovala k jaterním, srdečním nebo jakýmkoliv jiným buňkám, kde by mohl vznikat problém.“

Pilulky na růst neuronů

Když se Gabriela naivně zeptám, kdy bude lidstvo schopné léčit Parkinsonovu chorobu, rezolutně začne mluvit o tom, že by se mělo začít hlavně tím, že lidé budou dodržovat zdravý životní styl. Vznik nových neuronů v dospělém lidském mozku podporují například flavonoidy, které jsou obsaženy v tmavé čokoládě nebo v borůvkách. Produkci neuronů zvyšují také omega-3 mastné kyseliny. Spousta potravin, které konzumujeme, jako jsou tvrdý alkohol nebo pivo, však dokáží zastavit proces tvorby neuronů.

„Když se někomu projeví symptom Parkinsonovy choroby, už má padesát až osmdesát procent neuronů z černého tělíska pryč, takže důležité je zlepšit i diagnostiku, abychom na nemoc dokázali přijít dřív,“ připomíná Gabriel a dodává, že když má člověk padesát procent neuronů pryč, můžeme to přirovnat k hašení největších plamenů při požáru. „To už by chtělo nějakou pilulku, která zase ten růst nastartuje, i když...,“ udělá Gabriel dramatickou pauzu. „...existujou i takový.“

„Jenže ty látky můžou působit dobře na buněčné úrovni, můžou působit dobře na zvířatech, ale prokázat to v mozku je obrovskej problém.“ A tenhle skeptický přístup je podle Gabriela na místě. „Někteří lidé přijdou na to, která látka jakž takž funguje na buněčné úrovni i na zvířatech a bez jakékoliv detailní revize výsledků už ji tlačí na testy na pacientech a to je chyba. Mezi lidi můžeme poslat jen látky, o kterých jsme si stoprocentně jistí, že v rozumných dávkách nemůžou vyvolat nějaké toxické efekty,“ říká Gabriel a připojí případ, kdy se jedna látka dostala do klinické fáze testování na pacientech, přestože si vědci nebyli stoprocentně jistí jejími účinky. „Bylo to asi v roce 2016, jeden pacient tehdy zemřel a dalších několik má trvalé následky.“

„V únoru jsme podali patentovou přihlášku na skupinu látek, které měly antiparkinsonický efekt na víc typů modelů neurodegenerace. Tento patent je u nás něco jako produkt, který posléze můžeme prodat farmaceutické firmě, která začne na jeho základě vyrábět a testovat látky v dalších fázích preklinických testů na zvířatech. Pokud se neprokáží nějaké vedlejší nežádoucí účinky, lze takové látky testovat i na pacientech a když to vyjde, můžeme mít na světě další léčivo na Parkinsonovu chorobu.“

Lék na Parkinsona? Zatím ne

„V tuto chvíli zkrátka nemůžu říct, že mám v ruce léčivo na Parkinsonovu chorobu. Ale protože máme v rodině Parkinsona, můžu doporučit určité látky, které byly třeba už ve třetí fázi klinického testování na pacientech a v preklinických fázích fungujou pěkně. Je to třeba kreatin, vitamin E nebo omega-3 nenasycené mastné kyseliny,“ popisuje. Když jsem zmínil, že antiparkinsonicky údajně působí taky THC, Gabriel mi to nevyvrátil.

Gabriel na mě celou dobu působí velice skromně. Přestože společně s kolegy z Laboratoře růstových regulátorů zapatentovali přihlášku na skupinu látek, která by mohla zastavit degeneraci mozkových buněk Parkinsonovou nemocí, nemá zapotřebí dávat odvážná prohlášení do médií o tom, že „Olomoučtí vědci našli lék na...“. Jenže prezentovat výsledky práce na poli vědy je přece velmi důležité, jinak by si veřejnost mohla říct, že vědci jsou jen parta lidí, která si někde v laboratořích tvoří tkáně a zkouší, co s nimi která látka udělá.

Gabriel Gonzalez studuje doktorský program oboru Experimentalní biologie v Laboratoři růstových regulátorů Univerzity Palackého a Akademie věd České republiky. Dizertační práci, ve které se věnuje Parkinsonově chorobě, realizuje pod vedením profesora Miroslava Strnada.

„Zdá se mi, že přesně takový názor na vědce v České republice převládá. Oproti tomu v jiných zemích jsou vědci mnohem váženější a je to vidět i na rozpočtu, který na výzkum a vývoj jiné státy dávají k dispozici,“ říká Gabriel. Výdaje na výzkum a vývoj v Česku předloni dosáhly 90,4 miliardy korun. Podíl výdajů na vědu na HDP České republiky byl 1,79 procenta. Pro srovnání Spojené státy dávají na vědu 2,8 procenta HDP, Japonsko 3,1 procenta. Kolem tří procent se pohybují i Švédsko, Rakousko nebo Německo. Izrael nebo Jižní Korea dávají na vědu dokonce přes 4,3 procenta HDP.

Ke konci se naše povídání stočí ke Gabrielově soukromí. Je z něj čerstvý táta, s manželkou se starají o čtyřměsíční holčičku a je vidět, že tahle životní role mu dělá velkou radost. „Práce je super, dělám to, co mě baví, což se mnoha lidem v životě nepoštěstí, ale tohle jsou skutečně důležitý věci,“ uzavírá s úsměvem Gabriel.

Napsal(a) Ivo Spisar | Foto Ivo Spisar
 


 

Kam dál?

(NE)OBYČEJNÍ: Když dáváme trhák, tak je až za 60 korun, říká vedoucí...

pátek, 7. června 2019, 08:33

Když projíždíte Dolní Cerekví na Jihlavsku, tak možná hodně z vás překvapí to, že tahle poměrně malá obec má svoje vlastní kino....

(NE)OBYČEJNÍ: Kdybych mohl, oživil bych teplárenský komín, říká známý...

pátek, 24. května 2019, 09:36

Jeho malby zná v Budějcích snad každý. Je mu 34 let, ve volném čase sprejuje a dělá truhlařinu. Vystudoval umělecko – průmyslovou...

(NE)OBYČEJNÍ: Stopem projíždí svět a vzala si pejska do dočasky,...

středa, 15. května 2019, 08:59

Účetní. To zní jako dobrá pruda a vcelku nudný zaměstnání. Rozhodně ale nejsou nudný lidi, co to dělají. Třeba taková Verča....

(NE)OBYČEJNÍ: Tereza na Univerzitě obrany vyvíjí léky proti bojovým...

pondělí, 6. května 2019, 14:34

Tereza Kobrlová (27) tráví většinu dne v laboratoři, kde se podílí na výzkumu léčiv na otravu bojovými látkami. Na Univerzitě...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Musel jsem se otáčet a shánět zboží, kde se dalo, říká majitel drogerie na Lidické třídě

Drogerie na Lidické třídě je jedna z mála prodejen, kde seženete téměř vše, na co si vzpomenete. Funguje už neuvěřitelných 53 let. Její majitel Miroslav Česal trávil v počátcích soukromého podnikání prací i dvanáct hodin denně. Teď stojí v čele prodejny jeho děti, sám ale říká, že chuť do práce ho neopouští.

Budějcká Drbna

TIPY NA TÝDEN: Adam Naas, Fashion days, Jelen a Míša Tučná, Das Filmfest a Virunga

Jak bojujete s podzimním splínem? Základem je dostatek vitamínů, a poté už můžete bez obav protančit na parketu celou noc. Pokud vás už skolila podzimní chřipka, tak filmový večer bude dobrý nápad.

Brněnská Drbna
Aktualizováno před 10 hodinami

PÁTRÁNÍ: V lesích nad Hejnicemi pátrají po seniorovi. Může mu jít o život

Od sobotního večera se pohřešuje sedmdesátiletý muž z Hejnic. Podle posledních informací by se měl pohybovat v lesích nad Hejnicemi, nejspíš kolem Viničné cesty. Senior nemá léky a může být ohrožen na životě.

Liberecká Drbna
Aktualizováno před 7 hodinami

AKTUÁLNĚ: Chodec, kterého dnes srazilo osobní auto, zemřel

Na silnici mezi Prostějovem a Určicemi se dnes před půl osmou večer stala vážná nehoda. Auto zde srazilo chodce, který je svým zraněním podlehl. Policie na dané silnici řídí dopravu kyvadlově jedním jízdním pruhem. Na místě kromě policie zasahovali také záchranáři.

Olomoucká Drbna

Drogerii na Romana Havelky navštívil zloděj. Vzal skoro 80 kartáčků, pronesl je pod oblečením

Poměrně neobvyklou krádež nyní řeší jihlavští policisté. Zatím neznámý zloděj ukradl v drogerii na ulici Romana Havelky v Jihlavě téměř 80 zubních kartáčků značky Curaprox.

Jihlavská Drbna

Zlín pod staronovým koučem Svobodou vyhrál v Hradci Králové

Hokejisté Zlína poprvé pod vedením staronového trenéra Roberta Svobody vyhráli ve 12. kole extraligy na ledě Hradce Králové 6:5 a ukončili sérii tří porážek. Gólem a třemi asistencemi se na tom podílel útočník Antonín Honejsek, tři branky dali hosté v přesilových hrách. Mountfield prohrál doma počtvrté v sezoně a spekuluje se o tom, že by u týmu mohl skončit trenér Tomáš Martinec, kterého by mohl nahradit Vladimír Růžička!

Hradecká Drbna