sobota 6. března 2021 Miroslav

Jedná se o blog, názory redakce se nemusí s názory autora shodovat.

KOMENTÁŘ: Izraelský zázrak nebo české selhání?

Znovu se ukázalo, že v krizi se ukáže reálná efektivita fungování systému. A také to, že každý systém je tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek. V Česku opozice právem ve Sněmovně křičí, že očkování proti covidu nefunguje a je selháním vlády. V Izraeli proočkovali za tři týdny 20 procent populace. Z českého pohledu to zní skoro jako zázrak. Je to jejich zázrak nebo naše selhání?

Edvard Kožušník je bývalým europoslancem (2009 -2014) za ODS, již několik let působí v soukromém sektoru v Bruselu a volném čase organizuje běžecké kurzy zdarma.

Izrael má devět milionů obyvatel a je bezesporu politicky rozhašteřen více než je tomu u nás. Když jde ale o bezpečnost národa, tak je Izrael neskutečným fenoménem. Efektivita jejich systému, tedy výkonné moci, je neuvěřitelná. U nás se řeší jedna výměna ministra zdravotnictví za druhou, zavírají se, otevírají se a pak zase zavírají hospody, řeší se lyžování a sáňkování.

Mezitím Izrael si dohodne napřímo dodávky vakcín jako jeden muž, připraví plán očkování a očkuje. Znovu. Izrael není politický ráj na zemi. Jejich premiér řeší obvinění z korupce, a vláda tak tak drží pohromadě. Kde je ten rozdíl? Kde je ten důvod, který rozhoduje o selhání nebo naopak o „zázraku“?

Je to státní správa. Státní správa je nejslabší článek našeho státu. Není to o konkrétních úřednících. Je to o systému, který zakrněl. Zakrněl, a to i z toho důvodu, že vládnoucí politické strany tento horký brambor nechtěly řešit. Zvláště ty poslední.

Reálnou reformu státní správy řešil Mirek Topolánek, Martin Říman a Ivan Langer. Asi jsem to psát neměl, některým se to nebude líbit, ale je tomu tak. Mohou si to ale ověřit na faktech. A podtrhuji sousloví „státní správa“, tedy pražská ministerstva. Ne samospráva. I tady krizová situace ukázala, že samospráva (viz dnes Jihočeský kraj Martina Kuby, Liberecký kraj Martina Půty nebo Brno) by si uměla poradit, pokud by k tomu z Prahy byly vytvořeny podmínky.

„Když nejde o život tak jde o …” Hláška, kterou jsme všichni už slyšeli nebo dokonce někdy použili. Loňský začátek pandemie zastavil svět bez výjimky. Nikdo nevěděl, jak s ní bojovat, jak ji řešit a všechny státy byly na stejné startovací čáře v boji s příčinami a následky této zákeřné nemoci. Ano, tady jde o život. Doba úleku je dávno pryč. Teď je potřeba bojovat. Bojovat proti viru vakcinací a také řešit ekonomické a sociální následky krize. A tady je Izrael znovu na špici.

Poslechněte si rozhovor bývalého guvernéra ČNB Miroslava Singera v ČRo, ten tvrdí, že na rychlém proočkování národa a rychlejším řešení Izrael jako celek jenom vydělá.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto koláž redakce

Štítky komentář, očkování, koronavirus, Edvard Kožušník, Izrael, státní správa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Karel Janyška

LIDI, NENECHTE SE OBLBOVAT, SERTE JIM NA JEJICH VAKCÍNY. BRAŇTE SE SAMI !!!Jde to velmi jednoduše. Já vím od myslitele myslitelů, nositele Nobelovy ceny F.A.Hayeka, že lidské tělo je spontánním řádem se svými sebezáchovnými, seberegulačními a sebepořádacími vlastnostmi a účinky. Říkáme jim imunitní systém. Ten stačí aktivovat včas, tedy při vstupu jakýchkoliv virů do těla, ať tomu každý rozumí, a on si s každým virovým vetřelcem, ještě málo namnoženým, poradí. I s covidem-19. Jak poznáme, že nás viry napadly ? Úplně stejně jako u nachlazení. Takže nebudeme blbě kecat a machrovat a okamžitě po zaznamenání nachlazení, to přece známe, rýma a tak, tělo ohříváme tak dlouho, až dá vědět nepříjemným pocitem přehřátí dost. Všichni to známe.Kladu vinu za nakažení covidem-19 na občana, když nedokáže pochopit a realizovat ani tak jednoduchou věc.Vládě a epindologům nevěřte. Zabíjejí vás tzv. příznaky, to je vražda a návod k sebevraždě. To je pozdě !!! Dzp.

čtvrtek, 21. ledna 2021, 17:34

Pepa Neko

Manažerský systém KMK (koukejte makat kjeténi) naplno odhaluje svou strašlivou zaostalost. youtu.be/8q5O_S14KOM

sobota, 16. ledna 2021, 21:35

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.