Pá 21. 8. 2026
Domácí

Nevyužitým parkovacím automatům za šest milionů prošla v Olomouci záruka. Kdo za to může?

MMichal Šverdík2 minuty čtení2. 4. 2026, 8:04
ilustrační foto
ilustrační foto

Už téměř tři roky leží ve skladu dvaatřicet parkovacích automatů za šest milionů korun, které město Olomouc nakoupilo pro svou novou parkovací politiku. Její spuštění však radnice odložila a automatům nyní prošla záruka. Politici se začali hádat, kdo za to může.

"Připomínáme si památku 32 parkovacích automatů, které město v září roku 2023 pořídilo pro plánované rozšíření zóny placeného parkování. Ze záměru následně sešlo, parkovací politika byla dvakrát odložena a její realizace je naplánovaná nejdříve na příští rok. Automaty za více než šest milionů korun od té doby odpočívají ve skladu městské policie. Posledním březnem jim končí záruční lhůta," kritizovala situaci olomoucká ODS a opozičním zastupitelem Janem Holpuchem (ODS). 

Náměstek primátorky Olomouce Tomáš Pejpek (Pro Olomouc a Piráti) to odmítá. Vysvětluje, že parkovací politika byla minulým vedením radnice, kde byla i ODS, špatně připravená.

"Špatné řízení projektu, malá odbornost při zadávání IT zakázek, což jsme nahradili projektovým řízením a specialisty. Proč leží parkomaty ve skladu? Uplynulé dva roky specialisté chystali zadání zakázky na nový jádrový informační systém, který umožní obsloužit výhledových 20 tisíc míst v zónách A+B+C+D. Parkomaty má smysl instalovat, až bude tento systém nasazený," uvedl Pejpek.

Nová parkovací politika v Olomouci se připravuje už řadu let. Město by měla rozdělit na zóny, zavést jasná pravidla, zpoplatnit dojíždějící a přinést volná místa pro obyvatele. Radnice nakoupila parkovací automaty za šest milionů korun a za reklamu utratila dalších více než šest set tisíc korun. Spuštění se však odložilo a celý systém provázejí odklady.

Opozice to považuje za selhání. "Vzhledem k tomu, co vedení města předvádí, bych navrhoval minimalizovat škody, přípravu soutěže na informační systém stopnout a nechat ji až na reprezentaci, které vzejde z letošních voleb," navrhoval již dřív Holpuch.

Podle náměstka Pejpka jde ovšem o zděděné problémy po bývalém vedení města. "Je například těžko pochopitelné, že do zadávání nebyli zapojeni odborníci magistrátního IT či že může existovat smlouva bez sankcí," vysvětloval Pejpek.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Zájem o křeslo v Senátu ochladl. Na Olomoucku i Přerovsku ubylo kandidátůPolitika

Zájem o křeslo v Senátu ochladl. Na Olomoucku i Přerovsku ubylo kandidátů

V senátních volbách v olomouckém volebním obvodu č. 66 se o hlasy voličů utká pět kandidátů, všichni jsou zaregistrováni. Voliči se budou ve volbách rozhodovat mezi zástupci hnutí ANO, KDU-ČSL, uskupení 24/7, SPD a Levice. Zájem kandidátů je menší než před šesti lety, tehdy o tento post usilovalo sedm lidí. Výrazný pokles počtu kandidátů se projevil i v přerovském senátním obvodu, kde se budou letos o hlasy voličů ucházet jen čtyři kandidáti, před šesti lety jich bylo jedenáct.

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasněDomácí

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasně

Plot už dávno není jen hranicí pozemku. Majitelé domů od něj dnes čekají soukromí, skvělý vzhled, bezpečí pro děti i domácí mazlíčky, a hlavně co nejmenší starosti do budoucna. Zkušenosti společnosti Ploty Dobrý z tisíců realizací po celé republice ukazují, jak se požadavky českých zákazníků na oplocení za poslední roky proměnily.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook