Počasí dnes6 °C, zítra5 °C
Pátek 3. února 2023  |  Svátek má Blažej

Brněnská nemocnice nemá na inkubátor. Hrozí předčasné porody, bojí se

Ve Fakultní nemocnici v Brně (FN Brno) mají strach z blížící se zimy. Vedení se obává, že se vypjatá společenská situace odrazí na rodičkách. Kvůli stresu maminek hrozí častější předčasné porody. Nemocnice potřebuje inkubátor, peníze na přístroj ale nemá.

K vybírání finančních příspěvků od lidí přistoupila FN Brno. Zařízení nemá volný milion korun v rozpočtu pro nákup nového hybridního inkubátoru, který by se pro porodnici na Obilním trhu stal pojistkou na letošní zimu. Ředitel nemocnice Ivo Rovný tuší, že se současná společenská situace může odrazit na podobě porodů.

Přispět na pořízení nového inkubátoru je možné prostřednictvím webových stránek Fakultní nemocnice Brno.

Českou republikou rezonují témata, jako jsou vysoké ceny potravin, energií a možné přerušení dodávek tepla kvůli válce na Ukrajině. Starosti se nevyhýbají ani budoucím rodičkám. „Tlaků na maminky je v současné situaci moc. Trochu se obávám, že se nám zvýší počet předčasných porodů. Doufám, že se mýlím, ale chci být na takovou situaci připraven," řekl Rovný.


Předčasně narozený chlapeček v hybridním inkubátoru.

Podle ředitele je nákup inkubátoru vyšší třídy jistotou, že bude o všechny děti postaráno. Zdravotníci v porodnici využívají desítky inkubátorů různých kategorií. Jedenáct patří mezi hybridní, které jsou polohovací a miminkům slouží i při převážení mezi odděleními. „Co se týče přístrojů vyšší třídy, těch hybridních, jsou nesmírně drahé. Kromě inkubátoru se lůžko skládá ještě z ventilátoru za 1,5 milionu korun a monitoru, který vychází na půl milionu korun," vysvětlil Drbně primář Neonatologického oddělení FN Brno Ivo Borek.

Některé ze stávajících inkubátorů čeká vyřazení z provozu. Podle Rovného se přístroje obnovují průběžně. „Nové inkubátory kupujeme ve chvíli, kdy jednoznačně víme, že spolehlivost daného zařízení klesá, nebo je příliš nákladné na údržbu. I pro případ, že by některý přístroj přestal fungovat, by se rezervní inkubátor hodil. Místo v rozpočtu na něj ale nemáme, a tak musíme poprosit dárce,“ řekl ředitel nemocnice.

O předčasném porodu se mluví ve chvíli, kdy se miminko narodí do 37. týdne těhotenství. Nezralí novorozenci potřebují speciální péči. Na Jednotce intenzivní péče na Obilním trhu leží pacienti, kteří mnohdy váží méně než kilogram. Loni přišlo ve FN Brno na svět téměř šest set křehkých bojovníků, v porodnici pečují také o další nedonošená miminka z celého kraje.
 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Kateřina Benáčková

Štítky zdravotnictví, porodnice, obilní trh, porod, inkubátor, Fakultní nemocnice Brno, nemocnice, předčasný porod, ruská invaze na Ukrajinu, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Martin Vaněk

Hlavně že máme na podporu nacistické junty v Kyjevě, které platíme jejich výletníky v ČR, a jim kupujeme zbraně a munici... Také mají Ukrajinci nejštědřejšího premíéra na světě - pjotra fialenského.

Neděle, 18. září 2022, 10:24

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.