Počasí dnes22 °C, zítra19 °C
Sobota 4. května 2024  |  Svátek má Květoslav
Bez reklam

Ministerstvo životního prostředí: Místo jednoho informačního systému 125 různých informačních systémů

Inzerát: „Máte ve vaší firmě jednotný informační systém, v rámci něhož zaměstnanci efektivně sdílejí informace či vzájemně komunikují? Máme pro vás skvělou nabídku – rozdělíme jej na 125 databází, které budou fungovat nespolehlivě, nebudou vzájemně propojeny, budou obsahovat duplicitně uložená data a jejich správa bude mimořádně drahá.“ Oslovil by vás takový inzerát? Asi ne, že?

Tak vítejte v  České republice. Nejvyšší kontrolní úřad ČR (NKÚ) v tomto týdnu zveřejnil výsledky interní kontroly provedené na Ministerstvu životního prostředí. Závěry jsou přesně v intencích výše zmíněného (smyšleného) inzerátu.

Kontrola se zaměřila na to, jak Ministerstvo životního prostředí (MŽP), Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) a Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) mezi lety 2010 a 2013 hospodařily s prostředky na ICT projekty. Celkem bylo prověřeno hospodaření s více než 230 miliony Kč. Kontrola bohužel potvrdila, o čem se ví už dávno – a sice že informační a komunikační technologie jsou nezřízeným penězovodem, který začíná v kapsách nic netušících daňových poplatníků, protéká veřejným sektorem a vyvěrá v předražených, neefektivních a netransparentních projektech.

MŽP spravuje a provozuje „Jednotný informační systém o životním prostředí“ (JISŽP), který by měl umožnit transparentní, moderní, jednoduchou a tím pádem i nákladově efektivní správu dat všech možných politik spojených s životním prostředím. Jenže... Tento systém existuje pouze na papíře. Místo tohoto používají MŽP a její podřízené instituce neuvěřitelných 125 samostatných informačních systémů a databází! Tyto aplikace jsou provozovány na různých platformách, nejsou vzájemně propojené, nekomunikují spolu a neumožňují jednotný přístup a tím pádem ani jednoduchou správu dat.

Tímto vzniká neuvěřitelná džungle, v níž se mnohdy neorientují ani zaměstnanci ministerstva. V této džungli jsou ukládána stejná data na mnoha různých místech, což zvyšuje nároky na úložné kapacity a jejich provozní náklady. Dochází logicky k duplicitě práce úředníků, která stojí další peníze. Tato džungle „umožňuje“ utratit téměř nekonečné množství peněz (za poslední 4 roky přes čtvrt miliardy Kč) na provoz, správu, zabezpečení, kontrolu či opravy. Některé databáze jsou vzájemně naprosto nekompatibilní, neexistují studie proveditelnosti spuštěných projektů či statistiky praktické využitelnosti jednotlivých databází a prostřednictvím NKÚ byla rozporována i nadměrná závislost MŽP na vybraných dodavatelích.

Zajímá vás, jak je to s připravovaným programem JISŽP, který by měl tento chaos spasit? Nejenže se jej za kontrolované tři roky nepodařilo spustit, ale mezi lety 2010 a 2012 se vůbec nesešla Rada pro rozvoj JISŽP, která měla zajišťovat podporu pro efektivní implementaci systému. Kritizovaný je také program SIRIUS, jenž měl vyřešit nesoulad několika databází – u tohoto projektu se nepodařilo vysoutěžit koncového zadavatele, takže jej MŽP nakonec zrušilo. Mezitím však za tento neexistující projekt CENIA utratila 21 milionů Kč.

Z četnosti kontrol Nejvyššího kontrolního úřadu, který do podobných projektů v poslední době mimořádně tepe, a zejm. ze zveřejňovaných výsledků vyplývají dva závěry: Zaprvé, státní rozpočet, čítající ročně přes 1,2 bilionu Kč výdajů, skutečně obsahuje prostor na úspory minimálně v řádech desítek miliard Kč. I ti největší pesimisté musejí po přečtení několika kontrolních zpráv dát tomuto argumentu za pravdu. Doufejme, že kontroly nejen z NKÚ budou i nadále upozorňovat na nesmyslné plýtvání státu, a vytvářet tak tlak na zefektivnění chodu státních institucí. Zadruhé, po nezbytné kontrole musí následovat důsledné vyvození odpovědnosti za lidmi, kteří měli dané veřejné prostředky na starosti. A to včetně hmotné odpovědnosti, když bude třeba. Jistě, všichni politici a úředníci, kteří ve velkém utrácejí „cizí“ peníze na „cizí“ účely, se budou nárůstu osobní odpovědnosti bránit zuby-nehty. Ale pokud se nepodaří ustavit tento naprosto běžný princip hospodaření s finančními prostředky jako normální věc (tj. NEPLÝTVÁM, A KDYŽ PLÝTVÁM, PONESU ZA TO ODPOVĚDNOST!), budeme jakožto daňoví poplatníci platit další a další nesmysly a lovit tak z našich kapes stále více peněz...   

Autoři

Štítky MŽP, ČR, plýtvání peněz, byznys, peníze, informační systém, Ministerstvo životního prostředí České republiky, databáze, Nejvyšší kontrolní úřad, projekt, Česká informační agentura životního prostředí, Český hydrometeorologický ústav, Česko, Sirius XM Radi

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ministerstvo životního prostředí: Místo jednoho informačního systému 125 různých informačních systémů  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.