Počasí dnes22 °C, zítra19 °C
Neděle 5. května 2024  |  Svátek má Klaudie
Bez reklam

Do r. 2030 zaplatíme majitelům elektráren na obnovitelné zdroje tisíc miliard Kč!

50 milionů nejnovějších mobilů Apple iPhone 6. Přes 181 tisíc pražských vil hradního kancléře Vratislava Mynáře. Přes 900 tisíc zánovních vozů Porsche Panamera. Téměř 17 milionů nocí v proslulém Burj al Arab, jednom z nejluxusnějších hotelů světa. Nebo milion sedm set tisíc vozů Škoda Octavia.

Přesně tolik si do roku 2030 budou moci koupit majitelé „zelených“ elektráren v České republice a vy ne. Jde tu totiž o peníze, které jim zaplatíte.

Zní to hrozně? Ano. Je to pravda? Ano. Volba? Neexistuje. Přesně to totiž vyplývá ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, vydané na počátku ledna tohoto roku. Tu zprávu možná leckdo nezaznamenal, jelikož se v těch dnech většina z nás vracela do pracovního procesu po vánočních svátcích a silvestrovském veselí, navíc plni dojmů z dárků a novoročních předsevzetí.

Takže znova: do roku 2030 zaplatíme majitelům elektráren používajících k výrobě elektřiny obnovitelné zdroje (biomasa, vítr, voda, sluneční záření a bioplyn) více než 1 bilion Kč, neboli tisíc miliard Kč. Jde o státní příspěvek (námi placené daně) a speciální příspěvek koncových odběratelů ke spotřebované elektřině (námi placené „složenky“). Téměř dvě třetiny této částky přitom odloupnou přímo majitelé fotovoltaických elektráren.

Následující graf krásně ukazuje, jak se mezi lety 2009 a 2012 výroba elektřiny z fotovoltaických elektráren v České republice utrhla z řetězu. Jak avizuje zpráva NKÚ, nájezd „solárních baronů“ na naši ornou půdu, louky a střechy nemá v okolních státech ani dalších zemích Evropské unie obdoby.

Graf: Tempo růstu výroby elektřiny z fotovoltaických elektráren v letech 2009 až 2012

Zdroj: Nejvyšší kontrolní úřad

Plošné podpora je sice momentálně pozastaveno, ale klíčová objem zdrojů energie vybudovaných před r. 2013 se těší velkým výhodám. Provozní podpora, investiční podpora a technologický pokrok kontinuálně zlevňovaly náklady provozovatelů, což mělo pozitivní vliv na návratnost investic do obnovitelných zdrojů energie. V roce 2013 navíc Evropská komise nařídila, že státní podporu v ČR nemohou dostávat jen tuzemští podnikatelé, ale musí být vyplácena i zahraničním subjektům (často s neprůhlednou strukturou), aby nedocházelo k nekalé konkurenci formou neoprávněné ekonomické výhody. Jenže: jelikož jsou dodávky elektrické energie z obnovitelných zdrojů velmi nestabilní (zejm. slunce a vítr) a závislé na klimatických podmínkách a sezónnosti počasí (nejvíc slunce v létě, ale největší potřeba energie v zimě), musí být stejně budovány a nákladně udržovány konvenční zdroje energie, od uhlí či jádra si tak rozhodně neulevíme. I kdyby měly být jen v záloze...

Pozitiva? Pokud nejste majitel nějaké té elektrárničky, výhled do budoucna není nic moc. Až vám proto zase bude někdo vykládat o zelené energii, její výhodnosti a užitečnosti pro společnost, nevěřte mu, ale poučte jej.

Autoři

Štítky elektrárna, obnovitelný zdroj, Vratislav Mynář, Nejvyšší kontrolní úřad, Česko, elektřina, Burdž al-Arab, apple iphone 6, Škoda Octavia, Porsche Panamera

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Do r. 2030 zaplatíme majitelům elektráren na obnovitelné zdroje tisíc miliard Kč!  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.