Út 25. 8. 2026Radim
Domácí

Věk odchodu do důchodu se zvyšovat nebude

ČTK1 minuta čtení3. 9. 2019, 14:17
ilustrační foto.
ilustrační foto. · Foto: Pixabay.com

Věk odchodu do důchodu se zvyšovat nebude, uvedli po dnešním jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Kabinet se zabýval zprávou o stavu a o vývoji penzijního systému, podle níž se penzijní systém beze změn propadne v budoucnu do deficitu a růst výdajů může zmírnit odsouvání penzijní věkové hranice.

Babiš řekl, že důchodový účet je nyní v plusu a v nejbližších letech nemá žádné obavy o zdroje na penze. "Není žádná debata o zvyšování věku odchodu do důchodu," zdůraznil ministerský předseda, byť připustil, že z dlouhodobého hlediska mohou být důchody problém.

"Věk odchodu do důchodu se zvedat nebude," zdůraznila Maláčová. Rostl by podle ní počet nezaměstnaných starších lidí a počet předčasných důchodů. "Zvyšuje se délka dožití, ale nezvyšuje se délka života ve zdraví," přidala k důvodům Maláčová. Lidé budou odcházet do penze nejpozději v 65 letech, dodala.

Oba koaliční politici se shodli na tom, že vláda se musí zabývat rozdíly penzí mužů a žen a dřívějším odchodem do důchodu u lidí v těžkých profesích. Maláčová se zmínila také o výnosech individuálního spoření na důchody, takzvaného třetího pilíře.

Kabinet odložil projednávání souvisejícího, ale širšího dokumentu, Strategického rámce přípravy na stárnutí společnosti. Vládní politici se budou materiálem zabývat za týden v koaliční radě.

Ministři přerušili na týden také debatu o dotacích nestátním neziskovým organizacím. Úřad vlády a jednotlivá ministerstva si mají do té doby sjednotit podklady.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Autobus se v Praze střetl s autem, cestující se zranili při prudkém brzděníDoprava

Autobus se v Praze střetl s autem, cestující se zranili při prudkém brzdění

Doprava v ulici Vídeňská ve směru do centra je zastavena kvůli dopravní nehodě autobusu a osobního auta. Při nehodě se zranilo několik cestujícíh, popadali při prudkém brzdění.

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasněDomácí

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasně

Plot už dávno není jen hranicí pozemku. Majitelé domů od něj dnes čekají soukromí, skvělý vzhled, bezpečí pro děti i domácí mazlíčky, a hlavně co nejmenší starosti do budoucna. Zkušenosti společnosti Ploty Dobrý z tisíců realizací po celé republice ukazují, jak se požadavky českých zákazníků na oplocení za poslední roky proměnily.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook