Počasí dnes16 °C, zítra19 °C
Středa 8. května 2024  |  Svátek má Statní svátek
Bez reklam

Třetí světová válka a nejlepší armády světa – kdo by nejvíce „chrastil železem“?

Evropě se již téměř 70 let vyhýbají mezinárodní konflikty, které by se daly označit jako světová válka . Deklarovaná diplomatická jednota a jistota stabilního mezinárodního politického prostředí na tomto poli implicitně snižovala tlak na bojeschopnost mnohých národních armád.

Plná kasárna po zuby ozbrojených vojáků prostě nebyla potřeba. To, co se zdálo být logické, je ve světle posledních událostí na Ukrajině či Blízkém východě možná lehce pošetilé. Politologické rozbory a prognózy o dalším vývoji konfliktů v těchto lokalitách i jejich možné expanzi do dalších lokalit nechme na povolanějších odbornících. Dnes se společně podívejme na to, kdo je na případný válečný konflikt nejlépe vybaven?

Instituce Global Firepower (GFP) sbírá z veřejně dostupných zdrojů informace o vybavenosti armád 108 zemí světa a ze zhruba 50 údajů o každé zemi počítá tzv. „Index síly“ (Power Index). Ten určuje pořadí nejsilnější armády světa. Z níže uvedené tabulky je však patrné, že na vybavenost armád lze pohlížet podle několika determinant (červený údaj označuje nejlepší výsledek v dané srovnávané veličině). Pojďme se na ně podívat…

Co se rozpočtu týče, světovému žebříčku jasně vévodí Spojené státy americké se svými těžko uvěřitelnými armádními výdaji převyšujícími 600 miliard USD za rok. Rozpočet Číny (126 mld. USD) je v porovnání s USA pětinový, o dalších zemích ani nemluvě! Na druhou stranu je pravda, že armáda Číny rozpočtovou převahu Spojených států vyrovnává kvantitou, konkrétně bojeschopným obyvatelstvem – zbraň do ruky by bylo při válečném konfliktu schopno popadnout téměř 750 milionů (!!!) Číňanů.

Jenže… Díky technologickému pokroku již války v dnešní době rozhodně nevyhrávají nejpočetnější pěchoty, ale nejlépe vybavené armády. Vybavenost tanky je nejvyšší v ruské armádě (15 000), letectvo co do počtu strojů opět suverénně opanují USA. I severokorejský vůdce Kim Čong-Un může být spokojený, v žebříčku nejsilnějších armád světa si i on připsal svůj „cenný“ zásah. Zřejmě ovšem plánuje, že se vše důležité odehraje pod vodou, jak jinak si vysvětlit ponorkovou flotilu Severní Koreje o síle 78 strojů?

Nejnebezpečnější, tedy nejdůležitější sloupec jsme nechali na konec. Jaderný arsenál se často do podobných žebříčků vůbec nepočítá, jelikož mezipoložkové srovnání v podstatě znemožňuje. Jedna jediná hlavice může způsobit nedozírné následky i stomilionové armádě. O to překvapivější je údaj o počtech ničivých jaderných zbraní v dnešním světě. Nejvíce jaderných hlavic – téměř osm a půl tisíce – má Rusko. Spojené státy na druhém místě dle GFP spravují přes sedm a půl tisíce hlavic schopných nést jadernou zbraň. I další údaje však vzbuzují respekt – Francie (300 hlavic), Čína (250), Británie (225), Izrael (až 120), Pákistán (až 110), Indie (až 100)… To je dost důvodů k tomu, abychom globálním mírovým jednáním drželi pěsti… 

Klíčovou otázkou samozřejmě zůstává, nakolik jsou údaje relevantní. A to minimálně ze dvou důvodů. Zaprvé, již odpradávna váleční hrdinové hovoří o tom, že ozbrojené konflikty vyhrává moment překvapení. To platí stále, a proto se jako strategičtější jeví údaje o síle armády alespoň v dílčích údajích podhodnocovat (nejste-li na tom tak špatně, že musíte bojeschopnost nadhodnocovat, třeba jako zmíněná Severní Korea). Druhým důvodem je velmi dobré umístění České republiky na 30. příčce nejsilnějších armád světa. Možná vám to nepřipadá divné. Nemusí. Jenže pouze do chvíle, než se také podíváte na údaj o bojeschopném vojsku České republiky. To dle GFP čítá 4,9 milionu lidí. Přes 4 miliony z nás je prý schopných okamžitého plného nasazení. Čtete-li tyto řádky a je vám cca mezi 18 až 60 lety, jste také dle GFP jedním pilířem síly naší armády, a to bez ohledu na to, kdy jste naposledy sportovali nebo jestli se bojíte zbraní. Raději přitom ostatní státy nechme – jen ať se nás bojí. :)

TABULKA: Nejsilnější armády světa – žebříček GPF:


Zdroj: GFP

Autoři

Štítky armáda, Evropa, třetí světová válka, USA, válka, Čína, Ukrajina, Česko, Severní Korea, Kim Čong-un

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Třetí světová válka a nejlepší armády světa – kdo by nejvíce „chrastil železem“?  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.