Podvodníci se vydávají za rodinné příslušníky, posílají sms. Policie varuje

Autoři | Foto pixabay.com

Policie v posledních dnech řeší další případy, kdy lidé naletěli podvodníkům vydávajícím se za jejich rodinné příslušníky. Čtyři ženy přišly o celkem 230 tisíc korun.

„Neznámý pachatel se prostřednictvím SMS zpráv a písemné komunikace v aplikaci WhatsApp vydával za jejich dceru nebo syna a pod záminkou naléhavé finanční situace žádal o zaslání peněz,“ uvedla mluvčí policie Dagmar Sochorová.

Během tohoto týdne se na policii obrátily hned čtyři ženy z Libereckého kraje, které se staly obětí takového podvodníka. „Pachatelé byli v komunikaci velmi přesvědčiví a využívali momentu překvapení i důvěry obětí. Celkem čtyři ženy přišly dohromady o více než 230 000 korun,“ dodala mluvčí.

Podle ní oběť nejprve obdrží zprávu z neznámého čísla, ve které se údajný syn nebo dcera vymlouvána to, že nějakým způsobem přišli o svůj telefon, a následně žádá o finanční pomoc – například kvůli rozbitému či ztracenému telefonu, zablokovanému účtu nebo jiné naléhavé situaci. „Pachatelé často tlačí na rychlé jednání a snaží se zabránit obětem v ověření pravdivosti zprávy,“ upřesnila Sochorová.

Policisté důrazně varují veřejnost, aby si na podobné praktiky dala pozor. „Vždy si ověřte totožnost osoby, která vás žádá o peníze – například telefonickým hovorem na známé číslo. Nereagujte impulzivně a nenechte se zatlačit do rychlého rozhodnutí. V případě podezření kontaktujte policii na lince 158,“ vysvětlila Sochorová.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky policie, podvod, sms, whatts app

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.