Čech Radovan Krejčíř byl dnes v Johannesburgu odsouzen k 35 letům vězení za pokus o vraždu, za únos a za obchod s drogami. Na závěr přelíčení, které přenášela živě některá jihoafrická média, to sdělil soudce Colin Lamont. K výroku o vině sedmačtyřicetiletého Čecha a jeho pěti spolupachatelů dospěl soudce již loni a čekalo se jen na verdikt o výši trestu. Krejčíř, který účast na těchto zločinech odmítá, vzápětí sdělil soudu, že se proti rozsudku odvolá.
Soudce v závěrečné řeči označil Čecha za hlavní postavu mezi odsouzenými, za „bosse“. Výši trestu zdůvodnil mírou závažnosti a společenské nebezpečnosti zločinů, z nichž byli loni muži usvědčeni. Někteří z pěti Jihoafričanů byli v době provinění policisty.
V závěrečné krátké řeči před vynesením rozsudku Krejčíř, který stanul před soudem v poutech, v angličtině řekl, že jeho odsouzení je „šokující“ a že pro něj neexistují žádné „objektivní důkazy“. Celý proces označil za nespravedlivý. Odmítl také tvrzení státního zástupce, že se před soudem někdy choval arogantně.
Krejčíř v pondělí při zahájení jednání o stanovení trestu obvinil soudce Lamonta ze zaujatosti a usiloval o výměnu soudce a odložení rozsudku, ale neprosadil to. Odklad stání na dnešek si nakonec vynutila bombová hrozba, která vedla k evakuaci soudní budovy a nakonec se ukázala planá. Soudce i dnes odmítl požadavek Čecha na odklad jednání, aby se soud mohl seznámit s jeho zdravotním stavem, protože se prý cítí nemocen.
Soudce Lamont v srpnu 2015 uznal Krejčíře vinným z podílu na únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který údajně zmizel i s 25 kilogramy pervitinu. Jedná se o první odsouzení Krejčíře v JAR, kde je muž uprchlý z Česka obžalován hned v několika různých případech, v nichž jde mimo jiné o vraždy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.