Počasí dnes27 °C, zítra28 °C
Čtvrtek 18. července 2024  |  Svátek má Drahomíra
Bez reklam

Poslanci se začnou zabývat spornými změnami v placení koncesionářských poplatků

Poslanci začnou příští týden projednávat v úvodním kole sporné zvýšení poplatků veřejnoprávní televizi a rozhlasu. Budou se věnovat i dalším vládním předlohám v prvním čtení. Jde například o lepší ochranu obětí domácího násilí, zjednodušení a zrychlení rozvodu včetně úpravy péče o děti a o návrh zákona o podpoře bydlení, který má ochránit lidi ohrožené bytovou nouzí. Poslance čekají v příštím týdnu tři schůze, z toho dvě mimořádné svolané z koaličního podnětu.

Na řádné schůzi, která pokračuje od úterního odpoledne, by Sněmovna mohla hned v první den naplnit členy vyšetřovací komisi k objasnění loňské tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a v pátek volit jejího předsedu. Bez předsedy nemůže komise zahájit činnost. Na středečním programu bude s největší pravděpodobností návrh na odvolání Lubomíra Veselého z Rady České televize kvůli jeho některým výrokům.

K nejsledovanějším bodům sněmovního jednání bude patřit předloha o zvýšení koncesionářského poplatku České televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a Českému rozhlasu o deset korun na 55 korun za měsíc. Novela, k níž nechal vládní tábor svolat na čtvrtek mimořádnou schůzi, obsahuje i další změny. Nově mají platit také domácnosti, které sice nemají televizní nebo rozhlasový přijímač, ale používají takzvaný chytrý telefon, tablet či počítač. V návrhu zákona se píše o zařízení schopném jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu. Změny by měly podle vlády zajistit udržitelnost financování a nezávislost dvojice veřejnoprávních médií. Opoziční hnutí ANO a SPD s novelou nesouhlasí a hodlají její projednávání brzdit.

K další mimořádné schůzi se poslanci sejdou z podnětu koalice ve středu odpoledne. Na jejím programu je novela o audiovizi, jež rozšiřuje státní podporu na autory videoher či animovaných děl. Zjednodušuje poskytování filmových pobídek pro produkce na natáčení v Česku a zavádí nový poplatek pro služby typu Netflix a Disney+, jenž bude inkasovat fond audiovize. Poslanci projednají na této schůzi taky novelu o spotřební daní. Zmírňuje pravidla pro uplatnění nižší sazby spotřební daně pro minipivovary, které jsou majetkově nebo personálně propojené, a zjednodušuje administrativu při oznamování změny cen cigaret pro spotřebitele.

Na řádné schůzi by se měli poslanci zabývat také například rozšířením okruhu osob oprávněných iniciovat řízení o vydání osvědčení účastníka odboje proti komunismu. Vláda navrhla, aby Sněmovna schválila tuto předlohu zrychleně už v úvodním kole.

V úvodu řádné schůze by měli složit slib tři noví poslanci ANO Kamila Bláhová, Jaromír Dědeček a Miroslav Samaš. Nahradí trojici zvolených europoslanců ANO, kteří se vzdali sněmovního mandátu koncem června.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČT

Štítky ČR, sněmovna, hospodářství, schůze

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Poslanci se začnou zabývat spornými změnami v placení koncesionářských poplatků  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.