Počasí dnes7 °C, zítra9 °C
Středa 28. února 2024  |  Svátek má Lumír
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Jde odlišit covid od chřipky? Aktuální příznaky, léčba, prevence a kdy jít k lékaři

PR článek

Přesto, že covid-19 už není společenským tématem číslo jedna, stále je mezi námi a v posledních dnech navíc počet nemocných významně stoupá. Přinášíme vám proto informace o současných projevech onemocnění, léčbě, také o tom, jak jej odlišit od chřipky a k tomu přidáváme pár užitečných rad, jak se respiračních onemocnění nejlépe vyvarovat.

Dle dat z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR počty nakažených covidem-19 týden od týdne rostou s tím, že v posledních dnech dokonce přesahují 1.500 nemocných denně. K tomu je třeba přičíst fakt, že mnoho lidí se již na přítomnost koronavirů v těle testovat nenechává, tudíž se do statistik nedostanou. A další nezanedbatelnou položkou jsou lidé, kteří vůbec netuší, že nemoc mají. Varianta omikron totiž občas probíhá bezpříznakově (přesto je ale člověk infekční) nebo jsou její projevy zaměněny za symptomy chřipky či jiných viróz.

Současné příznaky covidu-19

 • rýma,
 • kašel,
 • bolest či škrábání v krku,
 • bolest hlavy, svalů a kloubů,
 • únava,
 • průjem,
 • zvýšená teplota nebo horečka,
 • potíže s dýcháním,
 • ztráta chuti a čichu, jež se u covidu objevovaly v minulosti, se nyní vyskytují jen výjimečně.

Projevy chřipky

Dle dat z hygienických stanic k epidemii chřipky zatím v ČR nedochází, přesto se ale v populaci vyskytuje. Mezi její hlavní symptomy patří:

 • horečka či zimnice,
 • bolest hlavy, svalů a kloubů,
 • bolest či škrábání v krku
 • rýma,
 • kašel,
 • únava a celková schvácenost.

Jak rozeznat covid od chřipky a nachlazení

Vzhledem k tomu, že příznaky obou onemocnění jsou často totožné, jedinou spolehlivou metodou, jak je od sebe odlišit, je tedy test. Buď antigenní, jež je k dostání v lékárnách a výsledky z něj jsou dostupné za pár minut nebo pak PCR. Ten probíhá v laboratoři a zpravidla je hotový do druhého dne.

Běžné nachlazení nebo jiné méně závažné respirační virózy se od chřipky a covidu liší hlavně pomalejším nástupem nemoci, nižšími teplotami a celkově mírnějším průběhem onemocnění.


Inzerce.

Jak mírnit příznaky covid-19 či chřipky

Vzhledem k tomu, že na covid-19 ani na chřipku neexistuje žádný lék, domácí léčba se zaměřuje na mírnění symptomů:

Dopřejte si klid

Absolutním základem léčby všech onemocnění je vydatný odpočinek. Zůstaňte v posteli alespoň první 2-3 dny. Ačkoli stát již nestanovuje žádná karanténní opatření, mezi lidi nechoďte do odeznění příznaků. Zpravidla to bývá 5-7 dní. Když už musíte z domova odejít, použijte respirátor a snažte se vyhnout přeplněným prostorům.

Užívejte léky

Pro snížení horečky a tlumení bolestí hlavy, svalů a kloubů užívejte volně prodejné tišící léky. Hodí se ty na bázi Ibuprofenu, paracetamolu nebo u dospělých i kyseliny acetylsalicylové. Současně mějte na paměti, že zvýšení teploty je způsobeno aktivací imunitního systému. Pokud tedy teplota nepřesahuje 38 °C, je mnohem účinnější dodržovat zvýšený pitný režim, než ji za každou cenu srážet. Pro úlevu od ucpaného nosu a bolení v krku můžete také užívat volně prodejné spreje, kapky či sirupy. O jejich vhodnosti a správném užívání se poraďte s lékárníkem.

Navyšte pitný režim

Dbejte na zvýšený příjem tekutin. Hydratovaný organismus totiž rychleji odvádí ven z těla toxiny, jež zde vznikají v důsledku boje imunitního systému s viry.

Pijte především neslazené bylinné nebo ovocné čaje, případně čerstvé džusy a čistou vodu. Nezapomeňte, že káva a černý čaj dehydratují.

Kdy kvůli covidu či chřipce zajít k lékaři

Ve většině případů lze chřipku i covid-19 zvládnout v domácích podmínkách. Pokud vás ale trápí některý z těchto symptomů, obraťte se na lékaře:

 • vysoká horečka přetrvává déle než dva dny a je těžké ji pomocí léků snížit,
 • celkový stav se vůbec nelepší nebo se dokonce horší,
 • při polykání cítíte silnou bolest,
 • vaše dutiny zůstávají neprůchozí, ačkoli další příznaky již odezněly,
 • při kašlání vás silně bolí na hrudi,
 • infekci provází vyrážka,
 • nemocný je v kojeneckém věku nebo naopak ve vysoce seniorním věku.

Prevence covidu a chřipky

V první řadě zvažte očkování, a to zejména pokud patříte do některé z rizikových skupin, jako jsou například senioři nebo lidé s chronickými onemocněními.

Dodržujte hygienická pravidla, tedy často a důkladně si myjte ruce, případně zvažte používání virocidních dezinfekcí. Pokud to jde, vyhýbejte se přeplněným prostorům.

Dlouhodobě podporujte nespecifickou imunitu, a to například užíváním některých vitamínů, např. vitamín C či doplňků stravy, mnohem účinnější je ale zdravý životní styl. Tedy pestrý a vyvážený jídelníček, optimální pitný režim, systematická fyzická aktivita a také pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu.

Posílený imunitní systém vás sice možná před virovou nákazou zcela neochrání, výrazně ale zvýší pravděpodobnost, že u vás budou mít covid-19 nebo chřipka bezproblémový průběh.

Hodnocení článku je 52 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky COVID-19, chřipka, nemoc, bolest, bolest hlavy, kloub, imunitní systém, pitný režim, léčba, Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Burian

Na yt Mudr Jan Hnízdil Světu vládnou psychopati, agent Nachtmann, Čurda, udání úkrytu výsadkářů a vypalení obcí,po rozvratu v roce 89 převlékli soudruzi soukmenovci kabáty a uniformy, rozdělili Československo, zhasli a rozkradli viz seriál Devadesátky včetně dokumentu, Příběh Kmotra-agentStB Mrázek zKolínska jakoRakušan, Šmejdi, Gangster ka, Sametoví vrazi, Ivánku kamaráde můžeš mluvit, agent Nachtmann, Čurda, udání úkrytu výsadkářů a vypalení obcí,Karel Kryl Demokracie, Za prachy, Věštec Ivan Řekni kde ty prachy jsou, Kabáti Colorado, Mám jednu ruku dlouhou, Amnestie, Nájem zvedej, Pánubohu do oken, Nightwork píseň pro Pražáky, Sexuální násilí, Sami, Iluze o lůze, LupoAnettaTahači, ABJ, virtuálky, Pánové nahoře, Zdálky z blízka, knihy Polojasno, Ukradená revoluce, Cibulkovy Seznamy agentů StB, Orwell1984, na bezpressu.news/videa/covid-summit-v-evropskem-parlamentu-proslov-dr-davida-martina/ ; na drbně generál Hynek Blaško Trampoty EU a článek První výročí vzniku války na Ukrajině, gen Petr Pelz na Inovace Republiky o návratu do minulého století, projev Alice Wedel Afd na yt Roman Kirsch čtitulky s ukázkou začerněných smluv Ursuly, hodnocení Anděly Sara Wagenknecht, Minúta pravdy Milana Uhríka, Prof John J Mearsheimer universityChicago naYT Matěj Gottwald čtitulky,o nové totalitě, viru, vládních dezinformátorech, omezování svobody slova na U rádiu Martina Kociánová (3.2), na FTV Prima zoom Zlato národu ukradeno (za soudruha Tošovského),na svobodny-svet.cz Má práce v Kauflandu bylo okrádat dodavatele (samozřejmě naše místní). Podepište petici Voda je život, seznamte se s Holešovskou výzvou, přijďte ke všem volbám říct mafii a dost ! Všichni aktivisté, ekologové, Grety, vědci, sportovci, ženy, mladí, staří, rockeři vzpomenout na heslo Make Love not War ! Filmy Dny zrady, Noc rozhodnutí, Schindlerův seznam Smrt krásných srnců, Musíme si pomáhat, Wintonovy děti, Hlava22, Rozrušená země, Toman, Ucho, Vážení přátelé ano, Bony a klid, Báječná léta pod psa, Pupendo, Kolja, Akumulátor1, 2, Devadesátky včetně dokumentu Už je zase tady'o nesmrtelnosti'té lichvamafie která vede svět od krizí k válkám válečnickými trpaslíky, kudlankami, trubci, komedianty, lháři, podvodníky, falešnými studenty falešných bendapráv a škol prodavačů danuschetitulů kteří sedí všude kolem nás, vyplácejí si násobky imaginární průměrné' mzdy opravdu pracujících lidí a smějí se nám se svými začerněnými smlouvami jakoUrsula, dvořákčt,. Planeta opic, Pošťák, Doktor divnoláska, Hlava22, Obchodník se smrtí, Soukromá válka pana Wilsona, Erin Brockovich, Vlk z Wall Street, Okamžik záblesku, Lidi co znám,Vicepresident, My Lai, Četa, Forest Gump o Vietnamu,...

Úterý, 5. prosince 2023, 14:59Odpovědět

Jde odlišit covid od chřipky? Aktuální příznaky, léčba, prevence a kdy jít k lékaři | Domácí | Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.