Počasí dnes20 °C, zítra23 °C
Sobota 25. května 2024  |  Svátek má Viola
Bez reklam

Pekarová Adamová, Vystrčil a Rychetský nebudou na udílení vyznamenání

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Miloš Vystrčil (ODS), který by měl pokračovat jako předseda Senátu, ani předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se opět nezúčastní slavnostní ceremonie udílení státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě. Nedostali pozvání, uvedl dnes server iROZHLAS.cz. Na předávání ocenění nepřijdou podle dřívějšího zjištění ČTK i někteří poslanci, hejtmani nebo rektoři. Velká část z nich tento pátek ještě neměla pozvánku na 28. října a například někteří rektoři se chtějí omluvit z pracovních důvodů nebo kvůli cestám do zahraničí.

"Pozvánku na Pražský hrad jsem nedostala, čehož si od pana Zemana velmi vážím," uvedla na twitteru předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová. Pozvání neobdržel ani Vystrčil, který v nedávných volbách obhájil křeslo senátora. A očekává se, že zůstane šéfem horní komory. Formálně jím nyní ale není, čímž odůvodnil i neobdržení pozvánky na Hrad. "Nejsem předseda Senátu a řadoví senátoři nejsou na tyto oslavy obecně zváni. Pokud mě pan prezident nepozval, a nepozval, tak to má v tomto smyslu logiku," poznamenal Vystrčil. Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL), která pravomoci předsedy nyní vykonává, pozvánku podle serveru dostala a předpokládá, že se se zúčastní.

Na předávání vyznamenání nepřijde ani Rychetský. Pozvánku do čtvrtka nedostal. Pokud by ji obdržel, stejně se nezúčastní. "V žádném případě bych nepřijal pozvání od současného pana prezidenta," řekl webu Rychetský.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček serveru Seznam Zprávy ale řekl, že rozesílání pozvánek ještě neskončilo.

Vystrčil, Pekarová Adamová a Rychetský se neúčastnili ani posledního předávání státních vyznamenání, které se konalo letos v březnu. Prezident Miloš Zeman při něm na Hradě vyznamenal osobnosti, kterým se rozhodl řády a medaile udělit v letech 2020 a 2021. Loni a předloni se totiž tradiční ceremoniály 28. října nekonaly kvůli koronavirové pandemii a pobytu prezidenta v nemocnici. Předsedové parlamentních komor nepřišli kvůli dřívějšímu proruskému postoji prezidenta. Rychetský tehdy uvedl, že na akci nepůjde "z principu". "Nepovažuji pro mě za přijatelné účastnit se akce, kterou pořádá pan prezident Zeman," řekl letos na jaře předseda ÚS.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook.com/Miloš Zeman

Štítky ČR, Zeman, sněmovna, soud, Senát, Ústavní, ocenění, Pavel Rychetský, Miloš Vystrčil, Markéta Pekarová Adamová, Pražský hrad, Poslanecká sněmovna ČR, Miloš Zeman, ODS, TOP 09, Twitter, Jitka Seitlová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pekarová Adamová, Vystrčil a Rychetský nebudou na udílení vyznamenání  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.