Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Pondělí, 30. března 2015, 13:44
Cvičení s dětmi není nic nového, ale možná někoho překvapí, že se cvičením můžete začít již s tříměsíčním miminkem. Ačkoliv by se zdálo, že drobní kojenci a batolata nepotřebují žádnou specifickou pomoc, příroda si přeci přirozeně poradí sama, opak je pravdou! Cvičení, resp. správné zacházení s miminkem, eliminuje spoustu zdravotních komplikací dětí po celý jejich život.
Problémy pohybového aparátu ve školním věku i v dospělosti, jsou často způsobeny chybnou manipulací a nesprávným psychomotorickým vývojem právě v prvním roce života jedince. Pohyb je zdravý. Je zdravý v každém věku, tak proč nezačít hned od narození?
V poslední době se rozšiřují kurzy cvičení s kojenci a mají obrovský úspěch. Cvičení se věnuje převážně správné manipulaci s děťátkem, nicméně je prokládáno říkankami, zpíváním a lehkými cviky, které podporují vnímání a rozvoj dětí. V období přibližně od tří do šesti měsíců děti procházejí stádiem „pasení koníčků“ (poloha na bříšku) a právě této poloze je věnován značný prostor i při cvičení – děti jsou pomocí pestrých hraček nabádány držet rovnováhu a stabilitu a případně hračky uchopovat. Vše samozřejmě formou hry. „Na lekcích kojeneckého cvičení se seznámíte s aktivitami, které vhodným způsobem stimulují a podporují vývoj děťátka. Cvičení zajišťuje dítěti nové podněty (ze svalových receptorů, smyslů a změn poloh těla), které příznivě působí na jeho psychomotorický vývoj. Pravidelným cvičením se zvyšuje také sociální stabilita děťátka.“, popisuje na svých webových stránkách pražské centrum Pohyb dětem.
První pohyb dítěte z místa na místo představuje plazení a po nějaké době kouzelné batolení. I tomuto období je třeba věnovat pozornost a soustředit se na správný vývoj dítěte. Je třeba ohlídat správné a rovnoměrné používání rukou i nohou – některé děti se naučí používat pouze jednu stranu těla, což může představovat posílení pouze některých svalů a dlouhé odnaučování či speciální cviky např. pomocí Vojtovy metody. U cvičení batolat je používáno více pomůcek, při kterých děti cvičí motoriku a vnímání (míčky, kužely, šátky atd.) a postupně se zařazují i oblíbené překážky (schody, tunely, skluzavky) posilující stabilitu a koordinaci. To vše při neustálém zpívání a „říkankování“.
Některá centra nabízející cvičící kurzy pro kojence a batolata propojují lekci i s konzultací dětského fyzioterapeuta, což rodičům přináší ještě větší jistotu pro správnou péči o jejich dítě. Někde zase kombinují cvičení kojenců a batolat se speciálními kurzy dětské jógy, plaváním miminek či s možností odborných seminářů. Důležitý je i fakt, že u každého dítěte nastávají jednotlivé fáze vývoje v jiném období. Některé děti se již v šestém měsíci dokážou plazit či dokonce batolit, některé začnou až kolem osmého či devátého měsíce, kdy naopak někteří rychlí odvážlivci zkouší první krůčky u nábytku. Každé dítě je osobnost a má individuální vývoj, který není dobré uspěchat. Před případným přihlášením do některých cvičebních lekcí je proto třeba se důkladně informovat o pokročilosti skupiny dětí.
Cvičení miminek je pro děti prospěšné, ale rozhodně je to i zábavné, což nejvýstižněji dokazují dětské usměvavé tváře. A maminky? Ty se při lekci doslova odreagují. Od každodenní rutiny, která je v šestinedělí doprovázela, se dostanou zpět mezi lidi, inspirují se jinými maminkami, načerpají nové říkanky a písničky a po cvičení se odmění zaslouženou kávou.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.