Počasí dnes21 °C, zítra25 °C
Neděle 16. června 2024  |  Svátek má Zbyněk
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

V Quzhou startují čínsko-americké nevládní aktivity kulturní výměny, které připomínají 82. výročí záchrany během Doolittleova útoku

PR článek, aktualizováno 18. dubna 2024, 15:11

Quzhou (Čína) 18. dubna 2024 (PROTEXT) - Čínsko-americké nevládní aktivity kulturní výměny k připomenutí 82. výročí záchrany během Doolittleova útoku s tématem „Ať se přátelství vykované krví a plamenem předává z generace na generaci“ se uskutečnily v Pamětní síni na Doolittleův útok na adrese Shuiting č. 9, okres Kecheng, město Quzhou, provincie Zhejiang, mezi 17. a 19. dubnem.

„V Quzhou, Zhejiang, se nachází Pamětní síň na Doolittleův útok. Potomci amerických vojáků, kteří byli tehdy zachráněni, sem často přicházejí vzdát hold odvážnému čínskému lidu,“ prohlásil dne 15. listopadu 2023 čínský prezident Si Ťin-pching během projevu na společném uvítacím banketu pořádaném americkými přátelskými organizacemi v San Franciscu. Vyprávěl zde o tom, jak čínští vojáci a civilisté statečně zachránili americké piloty během protijaponské války a jak se potomci zachráněných amerických vojáků vrátili do Pamětní síně na Doolittleův útok v Quzhou.

Po japonském útoku na Pearl Harbor 18. dubna 1942 letělo 80 pilotů, včetně podplukovníka Doolittlea ze Spojených států, na 16 upravených bombardérech B-25 "Mitchell" k útoku na Japonsko. Kvůli problémům, jako byl nedostatek paliva na cestě zpět, museli piloti opustit svá letadla a seskočit nad Čínou, kde je čínská armáda a civilisté statečně zachránili. V důsledku toho japonská armáda zahájila bitvy v Zhejiangu a Jiangxi, kde padlo 250 tisíc čínských civilistů.

Od devadesátých let minulého století se do Číny opakovaně vrátili přeživší pilot ze „Sdružení Doolittleových útočníků“, stejně jako potomci pilotů ze „Sdružení dětí Doolittleových útočníků“, aby hledali své záchranáře.

Ráno 17. dubna se Susan Ozuk, dcera navigátora letadla č. 3, Ozuka, vrátila do horské vesnice Zhangcun u města Jiangshan, Quzhou, a znovu navštívila renovovanou místnost na „Xiaonankengkou č. 3“. Před 82 lety se rodina vesničana Liao Shiyuana dobře starala o jejího otce. V roce 2018 darovala 15.000 dolarů na renovaci tohoto starého domu.

Od roku 2016 založilo Sdružení dětí Doolittleových útočníků stipendia na Druhé střední škole v Quzhou a několikrát zorganizovalo soutěž v psaní esejí v angličtině na téma „Doolittleův útok“, čímž zaselo semena mírumilovnosti do srdcí mladých studentů. Na kampusu byl v září 2015 zasazen „strom přátelství“, který společně vysadili čínsko-američtí přátelé, a vedle stromu se nachází kamenná deska s vyrytou zprávou: „Následující ‚Doolittleův útok‘, vzpomínka na legendu a nová stránka čínsko-amerického přátelství“.

 

Kontakt:

LAN Chen

Tel.: 0086-18057022000 E-mail: 45872601@qq.com 

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=ByW7U_EDg68

 

Zdroj: City of Quzhou

 

Autoři | Tisková zpráva | Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Quzhou startují čínsko-americké nevládní aktivity kulturní výměny, které připomínají 82. výročí záchrany během Doolittleova útoku  |  Protext  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.