sobota 6. března 2021 Miroslav

Snižte, nebo zrušte DPH na ochranné pomůcky, vyzývají výrobci v Česku

Výrobci respirátorů v Česku vyzývají vládu, aby snížila, nebo zrušila daň z přidané hodnoty (DPH) na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru. Novinářům to řekl předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs. Zástupci vlády minulý týden uvedli, že zvažují po vzoru Německa a Rakouska užívání respirátorů třídy FFP2 na rizikových místech, například v městské hromadné dopravě. Na respirátory se v Česku vztahuje nejvyšší sazba DPH 21 procent.

Asociace uvedla, že v Rakousku, kde povinnost začíná platit dnes, vláda schválila osvobození respirátorů od DPH, aby byly pro Rakušany cenově dostupnější. Možnost snížit DPH na respirátory v pátek připustil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Dnes uvedl, že by v takovém případě mohl hrozit konflikt s evropským právem. Stát má v rezervách 16 milionů respirátorů FFP2 a 80 milionů chirurgických roušek.

"Respirátory FFP2 jsou v Česku zařazeny do nejvyšší 21procentní sazby DPH. Daň z přidané hodnoty tak činí 17 procent z celkové ceny respirátoru. Pokud chce česká vláda udělat zásadní krok ke snížení ceny těchto ochranných pomůcek a zachovat nepokřivené hospodářské podmínky, měla by bezodkladně osvobodit respirátory a další ochranné pomůcky nutné k prevenci nemoci covid-19 od DPH," řekl dnes Kůs.

Hamáček dnes řekl, že řešením by mohla být po vzoru Rakouska dohoda státu s obchodními řetězci, že budou respirátory prodávat pouze za náklady či s minimální marží. Vybídl prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzu, aby se na jednání podílel. "Je teď velmi aktivní a stále komentuje, co by mohla vláda dělat, bylo by dobré, kdyby také řetězce něco udělaly pro naše občany. Věřím, že pan Prouza využije svého vlivu a pomůže nám vyjednat s řetězci, aby šly touto cestou, pokud se na tom shodneme," uvedl.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v neděli v České televizi uvedl, že skupina vedená hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou během tohoto týdne vypracuje analýzu, zda je v Česku možné zavést povinnost užívání respirátorů třídy FFP2 na rizikových místech, a to s ohledem na kupní sílu občanů. Z pohledu zdravotního je podle ministra doporučení používat vyšší ochranu v místech s větším počtem lidí namístě vzhledem k riziku šíření nakažlivější mutace koronaviru nového typu.

Výrobci respirátorů varují před stanovením maximální ceny respirátorů FFP2, podobně jako už loni učinila vláda pro respirátory nejvyšší třídy FFP3. Společnost Moldex z Ústí nad Orlicí dnes upozornila, že tehdy stanovená maximální cena FFP3 z EU na 175 Kč bez DPH a u těch vyrobených mimo EU na 350 Kč bez DPH stále platí. "Toto opatření je stále v platnosti, a nejenže znevýhodnilo české výrobce kvalitních respirátorů, ale zároveň zvýhodnilo v tomto segmentu méně kvalitní výrobky konkurence vyrobené v zahraničí," uvedla firma.

Podobný pohled má také ekonomka Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity v Brně a členka iniciativy KoroNERV-20. Dnes uvedla, že považuje stanovení maximálních cen za velmi nešťastné řešení, které by výrazně deformovalo tržní prostředí. "Namístě je spíše uvažovat o dočasném osvobození od DPH po vzoru Rakouska tak, aby se alespoň částečně snížila cena pro nízkopříjmové skupiny obyvatel," míní.

Šéf analytiků Heureka.cz Michal Buzek minulý týden uvedl, že zatím nejvyšší ceny respirátorů byly loni na jaře. V současné době podle něj lze respirátory na internetu sehnat od jednotek po desítky korun za kus - v závislosti na velikosti balení. Lékárnice a odborná konzultantka lékáren Benu Ivana Lánová už dříve řekla, že životnost jednorázové roušky je tři až čtyři hodiny, životnost respirátoru pak osm až maximálně 12 hodin.

Výrobci nanovlákenných respirátorů nebo šátků upozorňují, že jejich výrobky, které podle nich lze bezpečně podle typu opakovaně používat vícekrát, by se stanovením maximální ceny staly neprodejnými. Ceny některých nanoroušek a nanorespirátorů se totiž pohybují až ve stovkách korun.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, koronavirus, vláda, trh, respirátory

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

František Martínek

Předpokládám že ti výrobci jsou fanoušci vlády, ale spíše to je opačně, fanoušci opozice a pak budou křičet, že vláda nešetřila.

středa, 27. ledna 2021, 14:23

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.