úterý 2. března 2021 Anežka

Co je postcovidový syndrom, a jak urychlit zotavení po nemoci covid-19

Dobrou zprávou zůstává, že většina lidí, kteří prodělali nemoc covid-19, se z ní po několika dnech úspěšně zotavila a relativně rychle se vrátila do běžného života. Co se děje s tělem, když odezní akutní fáze nemoci covid-19? Jak urychlit rekonvalescenci z této choroby?

Co je postcovidový syndrom?

U lidí, kteří trpí lehkou formou nemoci covid-19 přetrvávají intenzivní příznaky 4–6 dní. Typicky je to bolest hlavy, bolest kloubů a vysoká teplota. Domácí léčba se soustředí na vydatný odpočinek a mírnění právě těchto příznaků. K snížení teploty, mírnění bolesti a léčbě zánětu se mohou užívat léky na bázi kyseliny acetylsalicylové, což je například český Acylpyrin.

Vedle toho však existují i další symptomy:

  • únava
  • potíže s koncentrací
  • dušnost
  • kašel
  • bolest na hrudi
  • ztráta čichu a chuti
  • vyrážka
  • padání vlasů
  • problémy se spánkem

A právě tyto příznaky u některých lidí přetrvávají ještě mnoho dní potom, co je jejich test negativní. Odborně se tento stav nazývá postcovidový syndrom nebo také dlouhý či dlouhodobý covid a obvykle trvá 2-3 týdny u lidí, kteří nebyli hospitalizováni a okolo 6-8 týdnů u pacientů s vážným průběhem. Jsou ale známy i případy, kdy trval více než 3 měsíce.

Zda se postcovidový syndrom objeví, přitom není vůbec závislé na závažnosti průběhu nemoci ani věku pacienta, i když u lidí starších a u pacientů s vážnými potížemi se objevuje častěji a také, jak už bylo řečeno, přetrvává déle. 

Je postcovidový syndrom nebezpečný?

Nemoc covid-19 primárně postihuje plíce, může ale poškodit i mnoho dalších vnitřních orgánů našeho těla, včetně srdce a mozku. Lékaři a vědci navíc zatím nemají dostatek informací ani o nemoci samotné, natož pak o jejích dlouhodobých následcích.

K nebezpečnosti postcovidového syndromu se tedy nechtějí vyjadřovat a doporučují přetrvávající příznaky neustále sledovat, a v případě jejich zhoršení se pak obrátit na svého praktického lékaře. Osoby v rizikových skupinách, jako jsou dlouhodobě nemocní nebo senioři, by měli zůstat pod dohledem lékaře, dokud jejich zdravotní stav není stejný jako před nemocí.

Jak urychlit rekonvalescenci

V samotném průběhu nemoci, v jeho závažnosti, délce i následné rekonvalescenci hraje naprosto zásadní roli náš imunitní systém. Existuje mnoho případů, kdy celá rodina prodělala covid a přesto, že všichni žijí ve společné domácnosti, jednoho člena nemoc obešla obloukem, zřejmě právě kvůli silné imunitě.

Reakce imunitního systému na covid-19 jsou však pro vědce stále velkou výzvou. Někteří se přiklánějí k tomu, že určitou mutaci viru lze chytit pouze jednou, jiní zase říkají, že organismus po určitém čase o protilátky přijde, a tak se můžeme nakazit znovu.

Pokud jde však o rekonvalescenci, tak se lékaři shodují na tom, že jediným vhodným způsobem, jak ji urychlit, je obranyschopnost organismu posilovat.

Jak na to?

Jezte zdravě (pokud to nejde dlouhodobě, tak alespoň při zotavování) - omezte příjem cukrů, polotovarů a tučných jídel. Naopak konzumujte hodně vlákniny, čerstvých potravin, zeleniny a ovoce.

Dodržujte pitný režim – díky optimálnímu pitnému režimu, který by měl zahrnovat minimálně 0,5 litru vody nebo neslazených tekutin na každých 15 kg hmotnosti, urychlíte odplavení škodlivých látek z organismu.

Pravidelně se hýbejte – vzhledem k tomu, že jste po nemoci, volte raději klidnější aktivity, jako jsou například vycházky do přírody. Za to se jim ale věnujte pravidelně, a to alespoň 20 minut denně.

Dostatečně odpočívejte – návrat do hektického pracovního života není správnou cestou k urychlení rekonvalescence z žádné nemoci, covid-19 nevyjímaje. Pokud tedy cítíte, že jste stále unavení, snažte se maximálně odpočívat.

Detoxikujte organismus – aby mohl váš organismus začít opět naplno fungovat, je třeba z něj nejprve odplavit toxiny, které se v něm mohly nahromadit po boji s nemocí. Dopřejte si detoxikační kúru pomocí bylinných čajů nebo doplňků stravy jako například Lipovitan DUO.

Doplňte vitamíny, minerály a další prospěšné látky – chcete-li mít opravdu silný imunitní systém, je důležité, aby měl dostatek živin. Jestliže máme pestrý jídelníček, bude přísun těchto látek dostatečný, pokud ale některé důležité potraviny vědomě nekonzumujeme (třeba proto, že nám nechutnají), pak je vhodné přísun konkrétních živin zvážit v podobě doplňků stravy.

Další péče – starším lidem a těm, kteří mají za sebou těžký průběh nemoci covid-19, je pro urychlení návratu k běžným aktivitám doporučována fyzioterapie nebo také pobyty v lázních.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky postcovidový syndrom, covid-19, nemoc, rekonvalescence

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Karel Janyška

JAK JE MOŽNÉ, ŽE ČESKÁ TELEVIZE NEVYSÍLÁ COVIDOVOU SEBEOBRANU OBČANA, a to každý den, nebo raději mnohokrát denně. A pořad o zkušenostech lidí, kteří přežili covid-19 a mohli by jimi velmi pomoci, zejména v počátkem napadení covidem, lidem zatím zdravým. Já pro občany sebeobranné řešení mám a prezentuji ho všude, dokud mě s tím nevyhodí. A vyhodí mě vždy. I to je podezřelé. Stačí totiž vyhlásit dobu covidovou a přenést zodpovědnost za covid v první fázi na občana. Ten musí považovat i sebemenší nachlazení za covid a podle toho se chovat. Nečekat na vražedné příznaky a okamžitě při zachycení pocitu "něco na mě leze", všichni ho známe, všeho nechat a zahřát tělo oblečením a přikrytím, tedy klidnými způsoby, a aktivovat tak umělou teplotou v předstihu imunitní systém. Ten ještě málo namnoženého vetřelce vyhledá a zničí. Trvá to tak hodinu až tři. Je to velmi bezpečné, úspěšné, rychlé a zadarmo. Chování vlády smrdí její hloupostí a hloupostí jejich tzv.odborných poradců nebo zločinným spolčením... Dzp.

neděle, 31. ledna 2021, 16:10

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.