Počasí dnes27 °C, zítra23 °C
Úterý 30. dubna 2024  |  Svátek má Blahoslav
Bez reklam

Vydejte se Kolem světa během jediného víkendu

Představte si, že se během jediného víkendu octnete na Bali, v Mexiku, na Novém Zélandu, v Tibetu i na Antarktidě. Poletíte letadlem, budete se plavit po moři, vyzkoušíte autostop, ale půjdete i po svých. Že to nemůžete v žádném případě stihnout? Ale ano! To vše lze alespoň zprostředkovaně zažít na festivalu Kolem světa, který se koná o víkendu v Národním domě na Smíchově.

Čekají tu na vás země všech kontinentů, padesát komentovaných projekcí, fotografie z nedostupných míst světa, cestovatelská setkání i zahraniční hosté. K tomu se budou servírovat exotická jídla, můžete se zapojit do některého z interaktivních workshopů, pořídit si tradiční výrobek z Mexika, Peru, Indonésie či Nepálu a nechat se unést tanečními vystoupeními.

„Určitě bych vypíchnul právě zahraniční hosty, kteří tu ještě nikdy nebyli, a my máme možnost podívat se, jak cestují cestovatelé a dobrodruzi z jiných zemí,“ láká zájemce pořadatel festivalu Karel Wolf s tím, že zmiňuje hlavně Leona McCarrona.

Jde o inspirativního dobrodruha, který přešel poušť Rub al-Chálí (Velkou arabskou poušť) a z jeho 1 600 kilometrů dlouhé pouti vznikl dobrodružný film Into The Empty Quarter. Druhou zajímavou expedici, kterou představí na festivalu, bude The Karun River – from source to sea. Během této expedice se Leonovi podařilo projít nejdelší íránskou řeku od pramene až k ústí do moře. 

„Leon McCarron je typickým příkladem toho, že cestovatelé v Anglii nemají projekt, že Nový Zéland nebo Írán projedou, McCarron si vzal nejdelší íránskou řeku, nepotřeboval žádného průvodce Lonely Planet nebo Rough Guide, našel si pomocí mapy pramen a od něj došel podél řeky až k moři,“ říká Wolf. „Je to zajímavý nápad, člověk prochází absolutně neturistickými oblastmi, pustou krajinou, mnohokrát narazí na vesnice, kde bydlí obyčejní Íránci, a pozná, jaký je Írán v hloubi jeho duše,“ dodává.

Přechody pouští jsou zase pro Čechy dosud neobjevený způsob expedic. „Člověk jde sám dva měsíce pouští, táhne s sebou vodu, jde to na dřeň. Zažívá sice fantastické krajiny, ale i chvíle smutku, depresí. Aby to člověk dotáhnul do konce, musí mít silnou vůli. Pak objevuje nejen přírodu, ale i sebe sama, nakolik je vytrvalý,“ popisuje Wolf.

Další zahraniční lákadlo představuje hlavního hosta festivalu, německého dobrodruha Christopha Rehage, kterému se podařilo přejít pěšky Čínu z východu na západ. Jeho 4 646 km dlouhá pouť s vozíkem na kolečkách trvala přesně jeden rok a během své pouti nastřádal neuvěřitelné množství zážitků. Jeho legendární video The Longest Way 1.0 shlédlo více než 12 milionů diváků.

Přitom turistiku nemá Rehage podle svých slov vlastně úplně v lásce. „Když budu s partou a někdo navrhne, abychom si vyrazili na trek do hor, budu první, kdo řekne, že je utahaný, aby nemusel jít. Mám ale rád ten proces, kdy se přesouvám mezi dvěma body a pozoruju, co je mezi nimi,“ řekl Rehage v rozhovoru pro xman.idnes.cz.

Přednášky zahraničních cestovatelů se uskuteční v angličtině. Pokud by se tlumočily do češtiny, ztratily by podle Wolfa spád, vtip a drive, zmizel by tok příběhu.

„Na festival chodí velké množství studentů a mladých lidí. Dobrodruzi budou navíc mluvit jednoduchou angličtinou. Už jsme si to vyzkoušeli loni právě na přednášce Christopha Rehage. Byla to fenomenální přednáška, lidé se smáli, rozuměli vtipům,“ říká Wolf.

Posledním zahraničním hostem festivalu bude slovenský dobrodruh a filmař Pavol Barabáš, který slovem a obrazem představí příběhy o objevných přechodech stolových hor ve Venezuele, neznámých horách Antarktidy, o hledání Pygmejů v Konžském pralese, pěším pochodě na Severní pól, o sestupech nejtěžších kaňonů světa na Réunionu, o splavování afrických divokých řek, a o poznávání nejkrásnějších hor a kultur světa.

Vedle zahraničních hostů vystoupí mnoho českých známých osobností ze světa outdooru a cestování, například Vladimír Plešinger (spisovatel), Lenka Klicperová (šéfredaktorka cestovatelského časopisu Lidé a země), Tomáš Stingl (syn známého cestovatele dr. Miloslava Stingla), Václav Sůra (polárník), Petr Horký (režisér a moderátor), Rudolf Švaříček (cestovatel) a další. Kromě ostřílených světošlapků nabízí festival prostor i těm začínajícím.

Na přednášce prožívá cestovatel svůj zážitek znovu

Sám organizátor Karel Wolf je velkým cestovatelem, navštívil Mexiko, Guatemalu, Indonésii, Bolívii, Peru, Ekvádor, Argentinu, Chile, Čínu, Kubu a mnohé další. Na festivalu Kolem světa bude v sobotu vyprávět o své poslední cestě na Nový Zéland. Absolvoval ji se svou ženou Janou a dvouletou dcerou v malé dodávce.

„Na cestách trávím vždy tak dva měsíce z roku. Máme to s manželkou okořeněné tím, že chceme cestovat spolu,“ říká Wolf.

Miluje poznávat cizí kulturu, cizí přírodu a objevování malých vesniček. A také rád své zážitky z cest předává dál, byť o těch menších výpravách většinou nemluví. 

„Prezentovat cestu před velkým publikem je příjemná záležitost, člověk si celou cestu vybavuje znovu a znovu a ještě jednou vše prožívá,“ říká.

Vzpomíná tak například na putování po Bolívii, které absolvoval v roce 2002. „Po školách a institucích jsem pak měl snad sto padesát přednášek. Díky tomu si i po třinácti letech pamatuji názvy úplně všech měst a vesnic, co se mi kde přihodilo,“ podotýká.

Od malé akce k širokému programu

Festival se koná už třináct let, vždy dvakrát ročně. Začínal jako Setkání cestovatelů a dobrodruhů, první ročník se konal v čajovně a sešlo se asi deset lidí. Druhé posezení bylo v podzemní hospůdce a zájemců už dorazilo na 150. Dnes událost, která nese od roku 2008 název Kolem světa, navštěvuje více než dva tisíce lidí.

„Festival se mění stále, to základní ale zůstává, jde o setkání lidí v reálném světě a čase, kteří milují cestování. Začínali jsme promítáním diapozitivů, pak se to začalo měnit na digitální fotografii a nakonec jsme začali přidávat stále více doprovodného programu,“ popisuje cestovatel Karel Wolf.

Tentokrát to bude množství tanců, ale i workshopy v podobě malování hennou, malování na obličej nebo mandal či atraktivní indonéská batika. Prezentovat se tu budou cizokrajné restaurace, součástí je prodejní výstavy výrobků z různých zemí světa. Svůj doprovodný program tu najdou i děti.

„Pokud jste na cestě kolem světa ještě nebyli, tak nyní máte jedinečnou příležitost,“ uzavírá Karel Wolf.

Festival Kolem světa

Sobota a neděle 14. a 15. března 2015
Národní dům na Smíchově, Praha 5
Vždy 10 – 20 hodin
Jednodenní vstupenka: 400 korun
Dvoudenní vstupenka: 600 korun
Online vstupné je o 50 korun levnější, studenti mají slevu 10%
www.kolemsveta.cz

foto: Archiv festivalu Kolem světa

Štítky cestování, prezentace, exotika, travel, Karel Wolf, festival, cestovatel, přednáška, moře, Mexiko, Nový Zéland, Národní Dům, Antarktida, Christoph Rehage, Smíchov, Tibet, Bali

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vydejte se Kolem světa během jediného víkendu  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.