Počasí dnes0 °C, zítra3 °C
Neděle 29. ledna 2023  |  Svátek má Zdislava

Silná vedra zasáhnou celé Česko, bude až 36 stupňů

Silná vedra zasáhnou ve čtvrtek a pátek celé Česko. Může být až 36 stupňů Celsia. Ve většině Česka je také nebezpečí vzniku požárů. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z předpovědi počasí ústavu. Už v úterý meteorologové varovali před dnešními vysokými teplotami hlavně v Čechách, kde může být až 34 stupňů. Dnes výstrahu před vedry a požáry rozšířili.

Pro dnešek dále platí výstraha před vysokými teplotami pro téměř celé Čechy s výjimkou Vysočiny a části Jihočeského kraje. Teploty na většině tohoto území překročí 31 stupňů a místy se mohou vyšplhat až ke 34 stupňům.

Od čtvrtečního dopoledne do pátečního večera už výstraha platí pro celé Česko. Na celém území republiky se teploty dostanou nad 31 stupňů a místy ještě výše. "Teploty nad 34 stupňů Celsia se očekávají ve čtvrtek a v pátek v severozápadní až západní polovině Čech, v pátek na většině území Čech a na jižní Moravě," oznámili pracovníci ČHMÚ. Podle předpovědi ústavu mohou vystoupat až na 36 stupňů.

Lidem tak hrozí podle meteorologů přehřátí a dehydratace. ČHMÚ proto doporučuje více pít, a to neslazené nealkoholické nápoje a minerální vody. Lidé by také měli kolem poledne a pak odpoledne omezit tělesnou zátěž a nenechávat děti nebo zvířata na přímém slunci či v zaparkovaných autech.

ČHMÚ dnes také opět rozšířil výstrahu před nebezpečím vzniku požárů. V úterý platila hlavně pro Čechy a dnes už byla vyhlášena do odvolání pro téměř celé Česko s výjimkou Moravskoslezského kraje a Jesenicka v Olomouckém kraji. Meteorologové radí lidem nerozdělávat ohně v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem a nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Lidé by také měli dbát na úsporné hospodaření s vodou.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky počasí, tropy, teplota, Česko, Český hydrometeorologický ústav, požár, Kraj Vysočina, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.