Počasí dnes22 °C, zítra21 °C
Pátek 2. června 2023  |  Svátek má Jarmil

Trest za příspěvek na Facebooku. Aktivista z Vysočiny vyhrožoval Adamu Vojtěchovi kvůli vládním opatřením

Patnáct tisíc korun bude muset zaplatit muž, který loni vyhrožoval tehdejšímu ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO) kvůli protikoronavirovým opatřením. Do politika se aktivista z Vysočiny opřel na sociálních sítích, kde uvedl, že je ministra potřeba najít a potrestat.

Rozsudek k události, která se odehrála loni v srpnu, včera potvrdil Krajský soud v Brně. Ivo Osovský měl v srpnu 2021 umístit na svůj facebookový profil fotografii ministra Vojtěcha s výzvou k jeho nalezení. V příspěvku vyhlásil pátrání "po kolaborantovi a naprostém lidském hovadu", kterého je potřeba "bezpodmínečně najít a po zásluze potrestat", přičemž k textu doplnil obrázek sekery.

Vyjádření bylo reakcí na vydaná opatření proti šíření koronaviru, podle nichž se měli žáci při návratu do školy po prázdninách preventivně testovat a nosit ochranu respirátory. Že by šlo o výhružku, ale Osovský, jenž vybízel veřejnost ke zjištění adresy ministra Vojtěcha, odmítl. 

Přiměřená kritika, tvrdil obhájce

U soudu se aktivista, který nedávno vyzval starostu městské části Praha-Řeporyje k boxerskému duelu, nevyjádřil k dotazu, zda příspěvek na Facebook umístil sám. Tvrdí totiž, že má na jeho profil přístup dalších deset osob, se kterými má intimní vztah. Obhájce Jindřich Rajchl navíc uvedl, že byl text opodstatněnou a přiměřenou kritikou konání tehdejšího ministra zdravotnictví. Argumentoval při tom slovy, že desítky opatření soud následně zrušil.

Podle brněnského soudu ale není pochyb o tom, že muž přečin spáchal, a tak trest za vyhrožování a podněcování k trestnému činu, o němž již dříve nepravomocně rozhodl Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou, potvrdil. 

Obhájce po stání uvedl, že chystá dovolání k Nejvyššímu soudu. Spokojený s výsledkem není ani Osovský. „Není přípustné, aby v dnešní době fungovaly sociální sítě jako občanský průkaz. A už vůbec není přípustné, aby byl dotyčný zodpovědný i za komentáře pod tím příspěvkem,“ shrnul svůj názor na kauzu ve videu na svém facebookovém profilu.

V minulosti na sebe aktivista strhl pozornost při protestování proti vládním opatřením před domem Andreje Babiše. Zároveň se objevil na kandidátce Trikolora Svobodní Soukromníci v Plzeňském kraji ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2021.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČTK/Vrňata Jiří

Štítky ČR, soud, koronavirus, Žďár nad Sázavou, Adam Vojtěch, Kraj Vysočina, Facebook, ANO 2011, Krajský soud v Brně, Andrej Babiš, Jindřich Rajchl, Poslanecká sněmovna ČR, Nejvyšší soud České republiky, Trikolóra hnutí občanů

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.