Počasí dnes5 °C, zítra5 °C
Středa 1. února 2023  |  Svátek má Hynek

Rozloučení s Miroslavem Žbirkou. Dorazily stovky lidí, mezi nimi i slovenská prezidentka

Ve strašnickém krematoriu se v pátek odpoledne uskutečnilo poslední rozloučení s hudebníkem Miroslavem Žbirkou. Populární zpěvák a skladatel zemřel na plicní onemocnění 10. listopadu ve věku 69 let. K obřadní síni dorazily stovky lidí, mezi nimi také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která sklidila potlesk. Kvůli platným nařízením byl vstup umožněn pouze pozvaným.

Slovenský zpěvák Miro Žbirka zemřel. Oznámení o umělcově úmrtí se objevilo dnes večer na jeho profilu na sociálních sítích. Informaci přinesla také slovenská média, která už dříve informovala, že bojuje s chorobou.

Příznivci Mekyho hudby přicházeli před síň strašnického krematoria už po poledni. Přenos většina z nich sledovala na velkoplošné obrazovce. Stovky z nich se postupně podepisovali do kondolenční knihy u vstupu.

Na úvod obřadu zazněl známý song All You Need Is Love od Beatles. Poté promluvili řečníci. Nejprve hudební publicista Juraj Čurný, poté Jan Vedral, který stojí za knihou Meky. "Měl auru umělce. Vždycky si zachoval nadhled a dobrou náladu," pronesl například Vedral.

Slovenský zpěvák, skladatel a kytarista Žbirka se narodil 21. října 1952 v Bratislavě. Pocházel ze slovensko-britské rodiny, jeho celoživotní láskou byla slavná britská skupina The Beatles. Bez jejich vlivu by se možná zpívání a hraní na kytaru nikdy nevěnoval, jak připomínal v rozhovorech. Již koncem 60. let stál u zrodu bratislavské rockové skupiny Modus. Svůj první hit Zažni nahrál v roce 1977 a o čtyři roky později založil s Lacem Lučeničem skupinu Limit a vydal se na vlastní dráhu. Jeho debutové sólové album se jmenovalo Doktor Sen.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Ivo Spisar

Štítky Praha, strašnické krematorium, Miroslav Žbirka, obřad, Zuzana Čaputová, The Beatles, Jan Vedral, obřadní síň, MODUS, Bratislava, krematorium

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.