Počasí dnes22 °C, zítra23 °C
Neděle 19. května 2024  |  Svátek má Ivo
Bez reklam

Česko-německý fond dá téměř 22 milionů Kč na 120 nových projektů

Správní rada Česko-německého fondu budoucnosti na svém dnešním zasedání v bavorském Schwabachu podpořila 120 nových přeshraničních projektů, na které uvolní 21,7 milionu korun. Nově podpořené projekty se týkají obnovy památek, programů pro mládež a kultury.

Částkou 300.000 korun fond přispěje na obnovu Bystřické kaple v Mladých Bukách a 800.000 korun dá na obnovu kostela sv. Petra a Pavla ve Strýčicích na Českobudějovicku. "Oprava nejrůznějších regionálních dominant představuje jeden z nejviditelnějších důkazů rozvíjející se česko-německé spolupráce. Navíc jde o způsob, jak v pohraničí posílit pocit sounáležitosti mezi příslušníky obou národů i budování společných hodnot," uvedl předseda správní rady Albrecht Schläger.

Sumou 105.000 korun fond podpoří chystanou vědeckou konferenci o vztazích mezi císařským dvorem Rudolfa II. v Praze a saským kurfiřtským dvorem v Drážďanech na přelomu 16. a 17. století, která se uskuteční příští rok od 17. do 20. března v Drážďanech a Praze. 

Dalších 200.000 korun dá fond na plzeňskou výstavu, která bude mapovat vliv malířů a sochařů, kteří pocházeli z českých zemí a studovali nebo byli umělecky činní v Mnichově. Expozice Mnichov - zářící metropole umění (1870-1918) se bude konat od 27. ledna do 6. dubna v rámci projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 a fond 150.000 korunami přispěl i na její doprovodnou česko-německou publikaci.

Částku 12.000 eur (přes 330.000 korun) dá na pokračování česko-německé fotbalové školy, která se dlouhodobě snaží o zprostředkování kontaktů mezi českými a bavorskými příhraničními mládežnickými týmy. Sumou 300.000 korun podpoří také připravovaný dokumentární film o útěku dvou vězňů z koncentračního tábora Osvětim. Rudolfovi Vrbovi a Alfredovi Wetzlerovi se nejen podařilo uniknout, ale pomocí písemné zprávy i upozornit světovou veřejnost na vraždění v Osvětimi. Nikdo jim ale tehdy nechtěl věřit. 

Praha a Berlín zakotvily vznik fondu v Česko-německé deklaraci z ledna 1997. Jeho úkolem je napomáhat rozmanitým způsobem setkávání Čechů a Němců. V prvních deseti letech svojí existence sehrál fond také hlavní úlohu při odškodňování českých obětí nacismu.

Zdroj: ČTK

Štítky čr, památky, dotace, projekt, Česko-německý fond budoucnosti, Praha, Albrecht Schläger, Rudolf II., Drážďany, Mnichov, okres České Budějovice, kostel sv. Petra, Auschwitz

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Česko-německý fond dá téměř 22 milionů Kč na 120 nových projektů  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.