Počasí dnes25 °C, zítra25 °C
Neděle 28. dubna 2024  |  Svátek má Vlastislav
Bez reklam

Pokud má člověk klidnou mysl, bude dělat lepší rozhodnutí, tvrdí Peggy Choy. Se svým učením se chystá do Prahy

Po dvou letech se do České republiky, konkrétně do Prahy na festival Kolem světa, vrací choreografka a tanečnice Peggy Choy. Korejka žijící v Americe zájemcům napoví, jak pracovat se svou vnitřní energií, která se prolíná do všech oblastí života.

„Jako dospělí musíme ukáznit svou mysl a tělo, abychom se vyvarovali negativity a rozptýlení,“ říká Peggy Choy v rozhovoru pro Malostranskou Drbnu. Choy vystoupí na festivalu Kolem světa, který se koná v Národním domě na Smíchově, hned dvakrát. Poprvé v sobotu 22. listopadu od 14 hodin, kdy zde povede seminář tai-chi zaměřený na energii qi. O den později vystoupí ve 13 hodin na hlavní scéně se svou autorskou taneční choreografií Divoká rýže.

Proč jste se rozhodla zavítat právě do České republiky?
Příležitost navštívit Českou Republiku jsem měla již v roce 2012, kdy jsem zde vystupovala jako zahraniční host na festivalu Kolem světa. Spoluorganizátorku festivalu Kolem světa a ředitelku Kintari foundation Janu Wolfovou jsem poznala v USA v Madisonu v roce 2011, když zde studovala v rámci svého doktorského studia na Katedře pro studia jihovýchodní Asie, kde vedle taneční katedry učím. Organizovali jsme tehdy také její workshop a přednášku o indonéském divadle.

A hned vás pozvala do Čech?
Také já indonéské umění promítám do své tvorby. Důvod je ten, že jsem v Indonésii delší dobu žila, takže toto umění a kultura jsou nám oběma společné. Proto vznikla myšlenka společného projektu v České republice, kam jsem se svou tvorbou byla pozvána. Letos to bude tedy má druhá návštěva České republiky a já se těším na workshopy a představení, která zde během svého pobytu budu mít, a hlavně na celý festival, jehož silná myšlenka propojování kultur a lidí z různých zemí světa je mi velmi blízká.

Jaká jsou vaše očekávání před cestou, co jste o Češích slyšela?
Česká republika má bohatou a dlouhou historii, na kterou jsou Češi právem hrdí. Historicky cítím i vzájemné porozumění, neboť Korejci v minulosti prošli podobnými událostmi jako Češi. Také Korea žila v okupaci, bojovala za nezávislost a budovala samostatný svobodný stát. České umění má velmi dlouhou tradici a mnohá díla jsou známá celosvětově i lidem, kteří u vás ani nikdy nebyli.

Strávíte tu dvanáct dní, myslíte, že si stihnete prohlédnout Prahu? Na co se nejvíc těšíte?
Sice tu budu dvanáct dní, ale čeká mě dvanáct dní představení, výuky a tvorby. Se skupinou Kintari připravím nový tanec Bojovnice Srikandhi, budu mít workshopy pro tanečníky na HAMU a v rámci festivalu Kolem světa pro veřejnost a pro studenty přednášku na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Budou to tedy velmi intenzivní dny, ale určitě velmi obohacující. Nejvíce se těším na přátele a tanečnice z Kintari, které jsem měla možnost poznat během své první návštěvy Čech. Hlavně na jejich úžasnou energii, nadšení pro tvorbu nových věcí a smysl pro humor. Určitě si ale během práce najdeme i čas na procházku Starým Městem, které mě uchvátilo už při první návštěvě.

Nyní žijete v Americe, ale pocházíte z Koreje, proč to rozhodnutí změnit takovým razantním způsobem bydliště? Nestýská se vám po domovině?
Já se narodila v Chicagu, ale vyrůstala na Havaji, kam moji prarodiče utekli z Koreje před japonskou policií v době japonské okupace. Můj děda Sa-sun Whang byl vůdce undergroundu, který organizoval odboj proti japonské okupaci. Na ostrově Kau'ai pracovali s babičkou na cukrových plantážích. Ačkoliv jsem vyrůstala v Americe, má rodina mě vychovávala se silným smyslem identity a hrdosti na náš korejský původ. Já osobně navštívila Koreu několikrát, abych zde studovala tanec, hudbu a divadelní umění, ale hlavně jsem se snažila vždy rozšířit povědomí o naší kultuře v Americe a přiblížit jí americkému publiku skrz svoji tvorbu.

V Česku se s vámi mohou zájemci setkat v rámci festivalu Kolem světa. Na co je nalákáte?
Na festivalu Kolem světa budu tančit svoji novou choreografii Divoká rýže, která je inspirována křehkou ekologií divoké rýže, která roste v povodí několika řek ve Spojených státech včetně řeky Bad v severním Wisconsinu, ve státě, kde žiji i já. Domorodí obyvatelé Ameriky tuto rýži sklízí a žijí z ní. Tato kultura je však v ohrožení těžební společností, která chce v okolí těžit železnou rudu, což by znečistilo původní řeku a velké jezero Superior a zničilo by to kulturu divoké rýže, která zahrnuje i posvátné duchovní praktiky domorodého kmene řeky Bad.

V rámci festivalu Kolem světa budete mít také workshop tai-chi, jak byste toto cvičení představila těm, kteří ho neznají?
Můj workshop se zaměří na vnitřní energii Qi, což je jednoduše řečeno energie spojená s dýcháním, která může být usměrňována a vedena ke zdravému tělu. Je to cesta k potlačení stresu, moderní nemoci dneška. Ukážu, jak správné dýchání může být příjemnou relaxační technikou pro každého.

Je zřejmé, že na východě bude toto cvičení rozšířené, ale jak je to v Americe?
V současné době je tai-chi v Americe poměrně dobře známé jako měkká forma bojového umění z Číny. Mnoho lékařů doporučuje tai-chi ze zdravotních důvodů. Dokáže totiž potlačovat účinky nemocí jako například Parkinsonovy choroby, artritidy nebo stresu. Můj workshop se bude více zaměřovat přímo na dechovou energii Qi a ne tolik na bojovou formu tai-chi quan. Může přijít kdokoliv, kdo by se chtěl naučit, jak dýcháním prospět vlastnímu tělu.

Co vlastně ono qi znamená?
Qi je čínské slovo, které znamená dech a může také znamenat vnitřní život, vnitřní energii. Již z dávné asijské minulosti pochází tradiční vnímání energie, která je všudypřítomná, je vytvářena každým z nás, je okolo nás a je v nás. Spojuje nás s celým vesmírem.

Qi přenášíte i do dýchání či stravy. Jak tedy podle vás a vašeho učení správně dýchat a stravovat se?
Potraviny, které jsou vypěstovány na organické půdě bez chemických hnojiv či sprejů, mají mnohem více qi než potraviny a jídla, která nejsou organická. Již staré rčení říká, že „jsi tím, co jíš“. V dnešní době, kdy je kolem nás množství chemikálií a toxinů, bychom se je měli snažit eliminovat alespoň tam, kde můžeme. Třeba právě v potravinách, které budeme jíst, abychom tak napomohli svému tělu k lepší vitalitě a dlouhověkosti.

Co všechno v našem životě ovlivňuje pozitivní mysl a tělo?
Jako dospělí musíme ukáznit svou mysl a tělo, abychom se vyvarovali negativity a rozptýlení. Meditace a klidné dýchání je jedním ze způsobů, jak zklidnit naše těla a mysl, a nechat volně proudit vnitřní energii qi.

Jak dlouho trvalo vám, než jste nastoupila na tu správnou cestu?
Je to pro mě každodenní výzvou, neboť neexistuje jediná a správná cesta, protože vše je v neustálém pohybu. Každý den musím dbát na zklidnění mysli a těla v mírové rovině. Pokud má člověk klidnou mysl, bude dělat lepší rozhodnutí a nebude škodit naší zemi. Svá rozhodnutí bude cílit ekologicky pro dobro naší vzácné planety, jejímž je obyvatelem.

Foto: Archiv Peggy Choy

Štítky Peggy Choy, rozhovor, choerografie, vnitřní energie, festival, USA, energie, Česko, Praha, kultura, choreografie, tanečník, rýže, Tchaj-ťi, umění, Korea

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pokud má člověk klidnou mysl, bude dělat lepší rozhodnutí, tvrdí Peggy Choy. Se svým učením se chystá do Prahy  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.