Počasí dnes4,5 °C, zítra5,2 °C
Pátek 24. ledna 2025  |  Svátek má Milena
Bez reklam

Oslavám 17. listopadu v Praze dominovaly protesty proti Zemanovi

Vzpomínkovým akcím na události 17. listopadu 1989 dnes zejména v Praze dominovaly protesty proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Tisíce jeho odpůrců dorazily dopoledne na Národní třídu, kde mu vystavily symbolickou červenou kartu.

Při odpoledním odhalení pamětní desky na Albertově pak stovky lidí Zemana vypískaly a vyzývaly ho k odstoupení. Prezidenta musela ochranka bránit před předměty létajícími z davu, německého prezidenta Joachima Gaucka zasáhlo vajíčko do hlavy.

Akce na Albertově se kromě Zemana a Gaucka zúčastnili také prezidenti Slovenska, Polska a Maďarska. Dav pískal a skandoval pouze při Zemanově projevu. Přítomným řekl, že se nebojí, jako se nebál před 25 lety, když se 17. listopadu 1989 zúčastnil demonstrace na Národní třídě. Při projevech dalších středoevropských prezidentů lidé ztichli a odměnili je potleskem. Nadšeně aplaudovali zejména při zmínkách o bývalém prezidentovi Václavu Havlovi a také o současném vývoji na Ukrajině.

Svůj nesouhlas se současnou hlavou státu dávali účastníci protestů najevo transparenty, pískáním a voláním "Miloše do koše" nebo "Už jsme tady". Podobná hesla zaznívala už dopoledne na Národní třídě. Lidé tam jako nesouhlas se Zemanovou politikou i vyjadřováním drželi nad hlavou papírky v červené barvě a vyzývali ho k abdikaci. Policie odmítla zveřejnit odhady počtu účastníků dnešních protestů v Praze. Stejná akce se uskutečnila i na Malinovského náměstí v Brně, přišlo na ni asi 500 lidí.

Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš označil počínání Zemanových odpůrců na Albertově za ostudu vzhledem k přítomnosti dalších středoevropských prezidentů. Lidé podle něj měli jít protestovat na Hrad, ne na slavnostní odhalování pamětní desky. Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek naopak nepokládá vypískání prezidenta za selhání jeho odpůrců. Podle ministra by politici měli jednat tak, aby společnost sjednocovali. Předseda ODS Petr Fiala pak míní, že demonstrace jsou důkazem toho, že Zeman společnost stále více rozděluje.

Rovněž zahraniční média si všimla, že vzpomínkové akce byly zastíněny protesty proti Zemanovi. Za nepěkný konec pražských oslav pádu komunismu označil německý deník Rheinische Post zásah vajíčkem, který utrpěl německý prezident Joachim Gauck. Deník Die Welt míní, že Češi chtějí "integritu a upřímnost - v zásadě druhého Havla". Mezi fotografie dne zařadil snímek se zdviženými pažemi pražských demonstrantů s červenými lístky francouzský deník Paris Match.

Zhruba 60 Zemanových příznivců se sešlo na pražském Klárově. Nesli transparenty s hesly jako "Miloši, jsme s tebou" nebo "Hanba pražské kavárně". Shromáždění na Klárově uspořádaly odpoledne levicové iniciativy. 

Zeman se dnes také na pražské právnické fakultě postavil proti heroizaci protestu na Národní třídě, vzdal nicméně čest těm, kteří tehdy prokázali statečnost. Komunistickým režimem v tehdejším Československu otřásla v roce 1989 mimo jiné neschopnost a stupidita jeho vedení.

Právě památník na Národní třídě byl od rána v obležení lidí. Vytvořila se před ním dlouhá fronta. Na místo, které symbolizuje zásah komunistické policie proti demonstrujícím studentům, nosí lidé svíčky, květiny i věnce. Dorazili i politici, mezi prvními přišli zástupci hnutí ANO a ČSSD. Dorazil také Zemanův předchůdce Václav Klaus.

"Listopad 89 byl důležitý a hlavně pozitivní okamžik v našich dějinách, přinesl nám svobodu a demokracii a teď už všechno záleží jenom na nás," řekl novinářům premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Babiš připomněl, že tehdejší režim většina národa nenáviděla, ale jen málokdo se odvážil proti němu otevřeně vystoupit.

Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska vyvstává opět otázka o svobodě a demokracii. "Všem nápadům na mnohem autokratičtější řízení státu říkáme zdvořile a s úsměvem: Prostě vám to nedovolíme," řekl. Exprezident Klaus odmítl hlasy, které období po začátku sametové revoluce hodnotí negativně.

Pětadvacet let od pádu komunistického režimu si připomínali lidé v celé republice. Akce v regionech jsou většinou poklidné, výjimkou byl střet přívrženců extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti se studenty v Brně. Byli účastníky dvou na sobě nezávislých demonstrací. Policisté zadrželi jednoho mladíka.

Se setměním se v ulicích velkých českých a moravských měst objevily zapálené svíčky za oběti komunismu, v Praze byl lidský světelný řetěz na Národní třídě. Na Václavském náměstí, které bylo před 25 lety dějištěm řady demonstrací, začal v 18:00 koncert s názvem Znovu 89. Přilákal přes 4000 lidí. Střed Václavského náměstí a okolní ulice obsadily davy dlouho před začátkem koncertu. Nová scéna Národního divadla v Praze uvedla dnes premiéru hry režiséra Jiřího Adámka Po sametu.

Zdroj: ČTK
Foto: Filip Horký

Štítky ČR, historie, demonstrace, Zeman, pietní, 1989, Miloš Zeman, protest, Praha, Národní třída, Sametová revoluce, Joachim Gauck, Albertov, ČSSD, Václav Havel

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Oslavám 17. listopadu v Praze dominovaly protesty proti Zemanovi  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.