Počasí dnes23 °C, zítra18 °C
Čtvrtek 2. května 2024  |  Svátek má Zikmund
Bez reklam

Středočeský kraj je nejlidnatější, nejméně nemanželských dětí se rodí na Zlínsku

Český statistický úřad pravidelně publikuje zajímavá data a studie, mnohé z nich však – pohříchu – zůstanou stran zájmu médií, a tím pádem i veřejnosti. Málokdo totiž ve svém volném čase, z čirého zájmu, surfuje po webovém portále „Staťáku“ a probírá se statistikami.

V minulém týdnu v ČSÚ prezentovali výsledky demografického šetření, které srovnávají statistiky z konce let 2003 a 2013 a umožňují podívat se na Českou republiku z několika zajímavých úhlů pohledu.

Nejlidnatější? Střední Čechy

Tak například není pravda, že by se počet obyvatel naší země zmenšoval. Naopak. V ČR žije zhruba 10,512 milionu obyvatel, od roku 2003 tedy přibylo přes 300 tisíc obyvatel. Největší přírůstek zaznamenali v matrice Středočeského kraje (+166,5 tis.) a v Praze (+77,6 tis.). Naopak čistý úbytek obyvatel mezi lety 2003 a 2013 nastal například v Olomouckém, Zlínském, Karlovarském či Moravskoslezském kraji (zde byl absolutně největší).

Z titulku článku již víte, který kraj je ze všech nejlidnatější. Hádali jste Prahu? Těsně vedle. Ve Středočeském kraji ke konci loňského roku žilo přes 1,3 milionu lidí, zatímco v Praze to bylo jen 1,243 milionu obyvatel. Naopak zdaleka nejméně obyvatel průzkum zaznamenal v Karlovarském kraji (pouze 300.309 osob).

Věk obyvatel – stárneme, ale ne všude stejně

Co se věkové struktury obyvatel týče, asi nikoho nepřekvapí, že populace v zemi stárne. Průměrný věk se zvyšuje ve všech krajích České republiky. Středočeský kraj však od roku 2003 relativně omládl, když jako jediný kraj drží relativně vyšší statistiku mladé populace nad populací důchodového věku. Středočeský kraj absolutně vévodí statistice podílu obyvatel mladších 15 let na celkové populaci. Ve středních Čechách  žije 16,5 procenta obyvatel pod 15 let. Protipólem je logicky zjišťování podílu obyvatel v důchodovém věku. Tímto pohledem je nejstarším krajem Královehradecký, v němž evidují 18,4% podíl seniorů ve věku 65 let a více na celkovém obyvatelstvu kraje. A stárnutí obyvatel bude rozhodně velkou výzvou pro tvůrce sociální politiky i nadále. Za posledních 10 let se totiž naděje na dožití ve všech krajích zvýšila o 2 až 3,5 roku!

Partnerský život? Nemanželské děti a posun svateb

Práce, kariéra, stres, moderní technologie a „rychlejší“ život si vybírají svou daň i ve statistikách soustředících se na partnerský život v České republice. Tak například v Karlovarském kraji se přes 60 procent dětí narodí mimo manželství. V Ústeckém kraji je to 59 %. Nad tímto trendem kroutí nevěřícně hlavou hlavně na Zlínsku, kde se mimo svazek manželský se rodí „jen“ 37 % dětí, na Vysočině (39 %) a kupodivu také v Praze (39 %). Tam si však ženy s plnohodnotným partnerským životem dávají na čas. V průměru zakládají rodinu až ve 30,1 letech (nejpozději v ČR) a se sňatkem čekají až do 29,6 let věku (nejpozději v ČR). Obecně lze říci, že sňatek zůstává velmi důležitou institucí zejména na Moravě (Jihomoravský kraj, Zlínský Kraj, Olomoucký kraj) a na Vysočině, kde je i nejmenší rozvodovost. Rozvody jsou pak nejčastějším východiskem manželských krizí v Libereckém kraji a také Karlovarském kraji.

Pokud vás zajímají další podobné statistiky ČSÚ, naleznete je zde.

Autoři

Štítky Středočeský kraj, Zlínský kraj, Česko, Český statistický úřad, Praha, Karlovarský kraj, svatba, Olomoucký kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Středočeský kraj je nejlidnatější, nejméně nemanželských dětí se rodí na Zlínsku  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.